07.08.2022 року набрали чинності зміни до Цивільного процесуального кодексу України, зокрема до статті 317, якими спрощується встановлення юридичного факту народження або смерті на тимчасово окупованій території, а також на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан.
Детальніше про те, як оформити свідоцтво про народження, якщо дитина народилася в районі проведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях (далі – ТОТ) читайте в статті нижче.
Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи в умовах воєнного чи надзвичайного стану та на тимчасово окупованих територіях” розширено перелік територій, щодо яких поширює свою дію стаття 317 ЦПК.
В попередній редакції спрощений порядок розповсюджувався лише на “ТОТ України”. Відповідно до Закону наразі закріплено статус тимчасово окупованих лише для АР Крим та м. Севастополь, а також окремих районів Донецької та Луганської областей.
Після початку повномасштабної війни територій, які тимчасово окуповані, на жаль, стало більше, а по всій території України введено воєнний стан. В умовах воєнного стану території визнаються тимчасово окупованими рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України (на даний час жодного Указу не було видано).
Тому дію статті 317 ЦПК було розширено для надання можливості скористатися спрощеною процедурою встановлення фактів народження або смерті жителям інших територій, що охоплені війною.
Враховуючи, що Указом Президента України воєнний стан встановлено із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на території України (на момент виходу статті — продовжено до 21 листопада 2022 року), тому даний спрощений порядок розповсюджується на встановлення юридичних фактів, що відбулись на всій території України (як мінімум — до закінчення воєнного стану).
Як оформити свідоцтво про народження дитини – покроковий алгоритм дій
Крок 1. Підготуйте заяву та зверніться до суду
Важливо! Відповідно до ст.317 Цивільного процесуального кодексу України, заява подається до будь-якого місцевого суду за межами тимчасово окупованої території України незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Документи, які потрібно подати до суду:
- Заява про встановлення факту народження (зразок) (зразок заповнення)
- Копії доказів, які підтверджують факт народження (медичні довідки та / або свідоцтво про народження дитини, що видане так званими органами на ТОТ)
- Копії паспорта та РНОКПП заявника.
- Копії паспорта / паспортів батьків.
- Копія свідоцтва про шлюб (за наявності)
- Копії документів, які підтверджують родинні зв’язки заявника з дитиною (якщо батьківство заявника не зазначено у бумагах, виданих незаконними органами)
- Інші докази факту народження за наявності (фото, пояснення свідків)
Зверніть увагу! Раніше до суду потрібно було подавати письмову відмову РАЦСу у здійсненні реєстрації народження. Тепер таку відмову подавати не обов’язково. Стосовно цього було роз’яснення Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду України (лист від 22.04.2021 № 985/0/208-21).
Проте в заяві, яку подаєте до суду, потрібно зазначити зацікавлену особу — конкретний орган реєстрації актів цивільного стану. Саме цей РАЦС буде залучений судом під час розгляду справи. І в подальшому саме цей РАЦС буде оформлювати свідоцтво про народження дитини.
Хто може подати документи до суду
Батьки (один з батьків), їхні представники, члени сім’ї, опікун, піклувальник, особа, яка утримує та виховує дитину, або інший законний представник дитини.
Важливо! Якщо ви не є родичем дитини, вам потрібно навести у заяві, чому саме ви подаєте заяву про встановлення факту народження.
Усі документи подаються в суд у двох примірниках (один для суду, один для РАЦСу). Якщо ви подаєте документи до суду особисто, підготуйте третий примірник заяви: на ньому в канцелярії вам проставлять відмітку про прийняття документів.
Ви також можете надіслати документи до суду через Укрпошту рекомендованим листом з описом вкладення (два примірники документів та всіх копій документів у одному конверті). Також, за наявності цифрового підпису, можна подати документи через Електронний суд.
Важливо! Копії документів, оригінали яких у Вас є, треба завірити — на кожній копії проставляється дата, підпис заявника, ініціали та запис «згідно з оригіналом».
Чи треба сплачувати судовий збір?
Ні.
Змінами до п. 21 ст. 5 Закону України “Про судовий збір” передбачено звільнення від сплати судового збору заявників “у справах за заявами про встановлення факту народження або смерті, поданих у зв’язку із воєнним станом, надзвичайним станом, збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру”.
Як довго суд буде розглядати справу про встановлення факту народження?
Справи про встановлення факту народження розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду (відповідно до статті 317 ЦПК). На практиці строк розгляду залежить від завантаженості суду.
Крок 2. Отримайте рішення суду
Копія судового рішення видається учасникам справи негайно після його ухвалення або невідкладно надсилається судом до РАЦСу за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження.
Рішення суду підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Крок 3. Зверніться до РАЦСу з рішенням суду та отримайте свідоцтво про народження дитини
Якщо у вас залишилися запитання, звертайтеся за консультацією на нашу Гарячу лінію 0800309110 (дзвінки безкоштовні). Консультацію юристів ви можете отримати відразу на Гарячій лінії або написавши на онлайн-приймальню юристів.
Станом на сьогодні оформлення свідоцтва про народження, що відбулося на ТОТ, можливе лише в судовому порядку. Проте ми сподіваємось на запровадження адміністративної процедури в майбутньому. Адміністративна процедура буде передбачати можливість звернення відразу до РАЦСу для отримання свідоцтва про народження українського зразка без необхідності звернення до суду.
Точно сказати, коли можна очікувати таку адміністративну процедуру, неможливо. Зараз законопроект знаходиться лише на стадії погодження Міністерства юстиції, Міністерства реінтеграції та інших зацікавлених сторін.