Як оформити свідоцтво про смерть, якщо людина померла на ТОТ. Останні зміни в законодавстві

07.08.2022 року набрали чинності зміни до Цивільного процесуального кодексу України, зокрема до статті 317, якими спрощується встановлення юридичного факту народження або смерті на тимчасово окупованій території, а також на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан. 

Детальніше про те що змінилося та як оформити свідоцтво про смерть, якщо людина померла в районі проведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях (далі -ТОТ) читайте в статті нижче. 

Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи в умовах воєнного чи надзвичайного стану та на тимчасово окупованих територіях” внесено ряд змін до порядку встановлення фактів смерті, що сталися на ТОТ, а саме: 

 1. розширено перелік територій, щодо яких поширює свою дію стаття 317 ЦПК. 

В попередній редакції спрощений порядок розповсюджувався лише на “ТОТ України”. Відповідно до Закону наразі закріплено статус тимчасово окупованих лише для АР Крим та м. Севастополь, а також окремих районів Донецької та Луганської областей

Після початку повномасштабної війни територій, які тимчасово окуповані, на жаль, стало більше, а по всій території України введено воєнний стан.

Тому дію статті 317 ЦПК було розширено для надання можливості скористатися спрощеною процедурою встановлення фактів смерті жителям інших територій, що охоплені війною.

 • Розширено коло осіб, які можуть звертатися до суду для встановлення юридичних фактів

Для встановлення факту смерті раніше заява не могла бути подана іншими особами, крім родичів померлого або їх представників, проте відтепер заява може бути подана також членами сім’ї та іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов’язки чи законні інтереси).

 • Передбачено можливість звернення для встановлення факту смерті до будь-якого місцевого суду, незалежно від місця проживання (перебування) заявника
 1. Також, були внесені зміни до Закону України “Про судовий збір”, зокрема, звільнено від сплати судового збору заявників у справах за заявами про встановлення факту народження або смерті, поданих у зв’язку із воєнним станом, надзвичайним станом, збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру.

Як оформити свідоцтво про смерть – покроковий алгоритм дій

Важливо! Спрощений порядок та даний алгоритм дій підходить для тих ситуацій, коли точно відомо, що людина померла та є будь-які підтверджуючі документи (наприклад, медична довідка про смерть та/або свідоцтво про смерть, що видані окупаційною владою). Якщо документи відсутні — слід звертатися до суду для оголошення особи померлою або визнання безвісно відсутньою.    

Крок 1. Підготуйте заяву та зверніться до суду 

Важливо! Відповідно до ст.317 Цивільного процесуального кодексу України, заява подається до будь-якого місцевого суду за межами тимчасово окупованої території України незалежно від місця проживання (перебування) заявника. 

Документи, які потрібно подати до суду:

 • Заява про встановлення факту смерті (зразок заяви) (зразок заповнення)
 • Копії доказів, які підтверджують факт смерті (медичні довідки та / або свідоцтво про смерть, що видане незаконними органами)
 • Копії паспорта та РНОКПП заявника.
 • Копії документів, які підтверджують родинні зв’язки заявника з померлим (якщо заява подається членами сім’ї), або копії документів, що підтверджують те, що встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов’язки чи законні інтереси, наприклад копія заповіту.   
 • інші докази факту смерті (фото, пояснення свідків та ін.)

Зверніть увагу! Раніше до суду потрібно було подавати письмову відмову РАЦСу у здійсненні реєстрації смерті. Тепер таку відмову подавати не обов’язково. Стосовно цього було роз’яснення Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду України (лист від 22.04.2021 № 985/0/208-21).

Проте в заяві, яку подаєте до суду, потрібно зазначити зацікавлену особу — конкретний орган реєстрації актів цивільного стану. Саме цей РАЦС буде залучений судом під час розгляду справи. І в подальшому саме цей РАЦС буде оформлювати свідоцтво про смерть.

Хто може подати документи до суду

 • Члени сім’ї померлого, їхні представники;
 • інші заінтересовані особи (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов’язки чи законні інтереси).

Інші заінтересовані особи — це, наприклад, спадкоємці за заповітом.

Раніше статтею 317 ЦПК було визначено лище родичей померлого або їх представників, що створювало перешкоди у встановленні факту смерті та подальшому оформленні свідоцтва про смерть іншими заінтересованими особами.

Усі документи подаються в суд у двох примірниках (один для суду, один для РАЦСу). Якщо ви подаєте документи до суду особисто, підготуйте третий примірник заяви: на ньому в канцелярії вам проставлять відмітку про прийняття документів.

Ви також можете надіслати документи до суду через Укрпошту рекомендованим листом з описом вкладення (два примірники документів та всіх копій документів у одному конверті). Також, за наявності цифрового підпису, можна подати документи через Електронний суд.

Важливо! Копії документів, оригінали яких у Вас є, треба завірити — на кожній копії проставляється дата, підпис заявника, ініціали та запис «згідно з оригіналом».

Чи треба сплачувати судовий збір?

Ні. Змінами до п. 21 ст. 5 Закону України “Про судовий збір” передбачено звільнення від сплати судового збору заявників “у справах за заявами про встановлення факту народження або смерті, поданих у зв’язку із воєнним станом, надзвичайним станом, збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру”.

Як довго суд буде розглядати справу про встановлення факту смерті? 

Справи про встановлення факту смерті розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду (відповідно до статті 317 ЦПК). На практиці строк розгляду залежить від завантаженості суду. 

Крок 2. Отримайте рішення суду

Копія судового рішення видається учасникам справи негайно після його ухвалення або невідкладно надсилається судом до РАЦСу за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження.

Рішення суду підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Крок 3. Зверніться до РАЦСу з рішенням суду та отримайте свідоцтво про смерть

Якщо у вас залишилися запитання, звертайтеся за консультацією на нашу Гарячу лінію 0800309110 (дзвінки безкоштовні). Консультацію юристів ви можете отримати відразу на Гарячій лінії або написавши на онлайн-приймальню юристів

Станом на сьогодні оформлення свідоцтва про народження, що відбулося на ТОТ, можливе лише в судовому порядку. Проте ми сподіваємось на запровадження адміністративної процедури в майбутньому. Адміністративна процедура буде передбачати можливість звернення відразу до РАЦСу для отримання свідоцтва про народження українського зразка без необхідності звернення до суду. 

Точно сказати, коли можна очікувати таку адміністративну процедуру, неможливо. Зараз законопроект знаходиться лише на стадії погодження Міністерства юстиції, Міністерства реінтеграції та інших зацікавлених сторін.