«Обмеження для перетину лінії розмежування немає»? Наша відповідь ДПСУ

Сьогодні зранку, 7 серпня, на нашу Гарячу лінію надходять повідомлення про те, що на КПВВ “Станиця Луганська” декілька сотен людей не можуть перетнути лінію розмежування та виїхати з тимчасово окупованої території через припинення роботи мобільного застосунку “Дій вдома”, необхідного для проходження КПВВ.

Нещодавно на наш коментар про незаконність вимоги Командувача ООС про встановлення цього мобільного додатку на КПВВ всупереч вимоги Кабміну працівники Оперативного військового управління Східного регіонального управління ДПСУ відповіли, що “Обмеження з боку Об’єднаних сил для перетину лінії розмежування громадянами у визначених КПВВ немає”.

Публікуємо повну відповідь Оперативного військового управління Східного регіонального управління ДПСУ: 

Відповідно до Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях»(далі Закон) у Донецькій та Луганській областях проводяться заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації. Керівництво цими заходами здійснює Командувач об’єднаних сил. 

Зауважимо, що крім процитованої частини статті 12 Закону, цією нормою передбачено, що перебування в районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях осіб, не залучених до проведення таких заходів, може тимчасово бути обмежено на період проведення таких заходів Командувачем об’єднаних сил.

У Порядку в’їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів з таких територій затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2019 року № 815 зазначено: 

— у п.2 йдеться, що за рішенням Командувача об’єднаних сил у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях у випадках, передбачених законодавством, можуть встановлюватися додаткові обмеження та/або заборони переміщення осіб, не залучених до проведення таких заходів, транспортних засобів та товарів.

— у п. 20 зазначено, контроль в’їзду/виїзду здійснюють уповноважені службові особи підрозділів та органів, які залучені до здійснення заходів забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, відповідно до цього Порядку та за рішеннями Командувача об’єднаних сил.

— у частині 3 п.п.2 пункту 22 закріплено можливість відмови у пропуску осіб під час виїзду з тимчасово окупованих територій, якщо виїзд особи з тимчасово окупованих територій суперечить інтересам забезпечення національної безпеки України або охорони громадського порядку, загрожує охороні здоров’я, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб.

Правдивої інформації про епідеміологічну ситуацію на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях немає. Збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації, що встановили та здійснюють загальний контроль на цих територіях приховують дані про ситуацію з поширенням COVID-19. Водночас Російська Федерація, за даними Міністерства охорони здоров’я України, входить до «червоної зони» переліку держав зі значним поширенням COVID-19. 

Окремо нагадуємо, що в Україні за рішенням Уряду загальнодержавний карантин продовжує діяти до 31 серпня 2020. Виходячи з вищевикладеним Командувачем ООС, з метою забезпечення безпеки та недопущення поширення коронавірусної інфекції, було прийнято рішення про введення таких умов перетину лінії розмежування. Разом з тим, розуміючи складну соціально-економічну ситуацію на тимчасово окупованій території України, ще в минулі місяці, під час загальнодержавного карантину, Командувачем прийнято рішення про відновлення роботи трьох КПВВ. Наразі щоденно пропуск здійснюється лише через контрольний пункт «Станиця Луганська». Рух через КПВВ «Мар’їнка» заблокований окупантами повністю, а у контрольному пункті «Новотроїцьке» обмежувальні дії російських збройних формувань зумовлюють лише періодичний перетин громадянами лінії розмежування.

Закликаємо не маніпулювати ситуацією із заходами протидії поширенню COVID-19. Обмеження з боку Об’єднаних сил для перетину лінії розмежування громадянами у визначених КПВВ немає. Є лише певні умови, які допомагають забезпечити безпеку здоров’ю громадян.

Ми розуміємо, що командування ООС та ДПСУ не відповідають за якісну роботу застосунку “Дій вдома”. Але хочемо наголосити, що фактично обмеження для перетину все ж таки існують.

Також хочемо нагадати, що 6 серпня низка громадських організацій оприлюднили звернення з вимогою врегулювати порядок перетину лінії розмежування в Донецькій і Луганській областях без застосування дискримінаційних норм стосовно громадян України, які проживають на тимчасово окупованих територіях.

Надаємо нашу відповідь щодо юридичного питання повноважень командування ООС встановлювати вимогу щодо обов’язкової самоізоляції осіб, які слідують з тимчасово окупованої території:

З приводу аналізу вже неодноразово цитованої Вами статті 12 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету» № 2268-VIII від 18.01.2018 року — можна було б закрити дане питання, посиланням на частину 3 статті, де встановлюється, що: «Порядок в’їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів із таких територій визначаються Кабінетом Міністрів України», — а не Командувачем ООС (при цьому правовідносини, що охоплюються в цій ситуації стосуються саме порядку перетину лінії зіткнення).

Проте це залишило б не висвітленим кілька ключових недоліків вашої позиції:

1) Зазначена вами частина статті 12 Закону не може застосовуватися до правовідносин, що є предметом обговорення. За своєю сутністю самоізоляція/обсервація як явища відносяться до правовідносин у сфері захисту населення від інфекційних хвороб та регулюються іншим Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб» № 1645-III від 06.04. 2000 року.

Тобто вони є протиепідеміологічними заходами.

Природно, що при цьому вони не відносяться до заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації — з проведенням яких в цитованій вами частині статті пов’язується можливість такого обмеження.

На цьому моменті потрібно зробити розмежування між «заходами із забезпечення національної безпеки і оборони..», які регулюються Законом № 2268-VIII та «профілактичними та протиепідемічними заходами», які регулюються Законом № 1645-III

Вимоги щодо самоізоляції/обсервації, як ми зазначили вище, відносяться саме до правовідносин у сфері захисту населення від інфекційних хвороб.

У чому важливість такого розмежування? В уповноваженому суб’єкті. В нашому випадку це КМУ. Саме КМУ Законом № 1645-III надано ВИКЛЮЧНЕ право встановлювати в разі карантину необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, тимчасово обмежувати права та свободи та визначати виконавців таких заходів

КМУ реалізує це право через видання у межах своєї компетенції актів — постанов і розпоряджень, які є обов’язковими до виконання. Наразі це Постанова КМУ № 641 від 22.07.2020 року «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Вона вносить однакові зміни до вже зазначеного на початку Порядку в’їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів з таких територій, що регулюється Постановою КМУ № 815 від 17.07.2019 року та Порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 р. № 367.

Розглянемо лише Постанову № 815, тому що АРК Крим не відноситься до території проведення ООС, і там такої проблеми не виникло.

Треба зазначити, що Постанова № 815 регулює широкий обсяг правовідносин, пов’язаних з перетином лінії зіткнення. Як пов’язаних зі сферою забезпечення національної безпеки і оборони, так і з захистом населення від інфекційних хвороб. А ще безліч інших, які не дотичні до нашого питання.

Що змінилося? У нашому випадку – одна з підстав відмови особі у пропуску під час виїзду з тимчасово окупованих територій – абзац 3 п.п.2 пункту 22 .

До прийняття Постанови КМУ № 641 підстава виглядала так:

  1. Уповноважені службові особи Держприкордонслужби відмовляють у пропуску осіб з таких підстав:

…..

2) під час виїзду з тимчасово окупованих територій:

….

“у період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, особа не надала згоду на самоізоляцію з використанням електронного сервісу “Дій вдома” Єдиного державного веб-порталу електронних послуг до виїзду з тимчасово окупованих територій через контрольний пункт.»

Після прийняття – так:

у період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, особа не надала згоду на самоізоляцію з використанням електронного сервісу “Дій вдома” Єдиного державного веб-порталу електронних послуг до виїзду з тимчасово окупованих територій через контрольний пункт (у разі встановлення Кабінетом Міністрів України вимоги щодо обов’язкової самоізоляції осіб, які виїжджають з тимчасово окупованих територій).

Тобто, Кабмін встановив застосування самоізоляції тільки в разі встановлення окремої вимоги самим Кабміном. На даний час, наскільки відомо, такої вимоги немає.

В результаті ми маємо перелік підстав відмови у пропуску через лінію зіткнення — одна з яких чітко встановлює вимоги та підстави для застосування самоізоляції.

Тому посилання на абзац 3 п.п.2 пункту 22 як обгрунтування для застосування самоізоляції є неправильним, оскільки  це питання врегульовано вищезазначеним абзацем 9 п.п.2 пункту 22.

З іншого боку, як зазначалося вище, вимога щодо застосування самоізоляції є за своєю сутністю протиепідемічним заходом, який встановлюється виключно КМУ. 

На підставі викладеного вище, ми стверджуємо, що в розумінні чинного Законодавства Командувач ООС НЕ НАДІЛЕНИЙ ПОВНОВАЖЕННЯМИ НА ВСТАНОВЛЕННЯ БУДЬ-ЯКИХ ОБМЕЖЕНЬ ПРАВ ФІЗИЧНИХ І ЮРИДИЧНИХ ОСІБ ТА ПОКЛАДЕННЯ НА НИХ ДОДАТКОВИХ ОБОВ’ЯЗКІВ, ПОВ’ЯЗАНИХ З ПРОФІЛАКТИЧНИМИ ЧИ ПРОТИЕПІДЕМІЧНИЙ ЗАХОДАМИ.

Реалізовувати — ТАК, якщо він буде визначений виконавцем таких заходів відповідним актом КМУ (це прямо встановлено в статті 29 Закону № 1645-III).

Встановлювати — НІ, такими повноваженнями наділений ВИКЛЮЧНО КМУ в тій же 29 статті.

Командувач ООС ігнорує пряму норму, передбачену відповідним актом Кабміну про можливість відмови особі в пропуску без самоізоляції лише в разі встановлення такої підстави самим Кабміном, та встановлює цю підставу самостійно. Проте, враховуючи сутність цих правовідносин, він може бути задіяний у них лише як виконавець.

Підстава для відмови у переміщенні через лінію зіткнення з підстав того, що “це суперечить інтересам забезпечення національної безпеки України або охорони громадського порядку, загрожує охороні здоров’я, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що Вами наведена, вкрай не деталізована та розмита, її зміст ніде не деталізований. Це дозволяє використовувати її у будь-якій ситуації, коли потрібна відмова, підстав для якої немає.

ГО Донбас SOS дякує Оперативному військовому управлінню Східного регіонального управління ДПСУ за змістовний діалог та закликає до сприяти якнайшвидшому вирішенню проблем з проходженням громадян України через лінію розмежування на підконтрольну українському Уряду територію.


Фото: Радіо Свобода