Відмовили взяти на облік по наданню тимчасового житла: хто винен? і що робити?

Проблема: Внутрішньо переміщеній особі було відмовлено у взятті на облік громадян, які потребують надання житлового приміщення з фондів житла для тимчасового проживання. Підставою відмови (приблизно) було формулювання, що такий облік ще не запущено.

Рішення: Взяття на облік, а потім і надання житла ВПО для тимчасового проживання, перш за все, регулюється Порядком надання в тимчасове користування житлових приміщень з фондів житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до його п.6 для взяття на облік особа звертається до відповідного центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) або відповідного органу місцевого самоврядування. Відповідно до п.13 саме рішення про взяття на облік приймає спеціально створена для цього Комісія. 

Відмовити у взятті на облік така комісія може лише з двох виключних підстав (з обов’язковим посиланням на одну з них у обґрунтуванні (п.21):

  • неподання необхідного пакета документів, зазначених у пункті 8 цього Порядку;
  • подання документів, що містять недостовірні відомості (п.20). 

Зрештою, рішення про відмову у взятті на облік може бути оскаржено в судовому порядку п.21).

Застосування норм

Оскільки, відповідно до п.13 Порядку рішення про взяття або відмову у взятті на облік приймає комісія, яка, відповідно до цього ж пункту має бути створена уповноваженим органом (місцевим органом влади), органи перераховані у п.6 Порядку (зокрема, ЦНАП, місцевий орган влади) без розгляду комісії не мають права відмовити особі у взятті її на облік. 

АЛЕ! комісія може відмовити у взятті на облік лише із двох підстав, які містяться у вичерпному переліку п.20.

Відповідно до п.21 Порядку, рішення про відмову повинне містити підстави для відмови з обов’язковим посиланням на пункт 20 цього Порядку. Таке рішення також може бути оскаржено у судовому порядку.

Висновок

Особа, якій було відмовлено у взятті на облік, вправі звернутися до адміністративного суду.

Для цього потрібно:

  • отримати письмову відмову від органу, який відмовив у взятті на облік.
  • звернутися з позовною заявою до адміністративного суду з оскарженням дій органу.

Як звернутися до суду з адміністративним позовом – за посиланням.

Детальніше про нововведення до порядку надання тимчасового житла для ВПО читайте у нашому матеріалі.