Операція «Ідентифікація»

Кабінет Міністрів України на своєму  засіданні 28 грудня 2016 року прийняв постанову № 1028 “Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 637”, якою затвердив необхідність проходження фізичної ідентифікації отримувачів пенсійних виплат з числа внутрішньо переміщених осіб до моменту отримання ними в установленому порядку електронного пенсійного посвідчення. Зокрема, постановою передбачається, що фізична ідентифікація клієнта, якому відкрито поточний рахунок в установах публічного акціонерного товариства “Державний ощадний банк України” для отримання пенсії, до отримання ним в установленому порядку платіжної картки, яка одночасно є пенсійним посвідченням, здійснюється кожні три місяці з дня відкриття рахунка.

Незважаючи на неузгодженість Постанови із нормативно правовими актами, які мають вищу юридичну силу та невідповідністю антидискримінаційному законодавству, спробуємо роз’яснити декілька практичних моментів щодо процесу такої “фізичної ідентифікації”.

Що розуміється під фізичною ідентифікацією: пенсіонер повинен особисто відвідати будь-яке відділення Ощадбанку із паспортом, довідкою внутрішньо переміщеної особи та банківською карткою. У відділенні Ощадбанку необхідно буде, із використанням картки та терміналу, ввести персональний ідентифікаційний номер — ”ПІН-код”(набір цифр або букв і цифр, відомий лише користувачу електронного платіжного засобу і потрібний для його ідентифікації та автентифікації під час здійснення операцій із використанням електронного платіжного засобу) та здійснити будь-яку дію із власним рахунком(зняти готівкові кошти, оплатити житлово-комунальні послуги, перевірити баланс тощо).

Така ідентифікація здійснюватиметься:

— для отримувачів пенсійних виплат з числа внутрішньо переміщених осіб, які вже отримали електронне пенсійне посвідчення (далі — ЕПП): перші 2 рази кожні шість місяців, починаючи з першого числа місяця випуску ЕПП, який зазначений на лицьовому боці картки, у подальшому – кожні 12 місяців. Після завершення строку дії картки вона перевипускається за рахунок публічного акціонерного товариства “Державний ощадний банк України”.
— для отримувачів пенсійних виплат з числа внутрішньо переміщених осіб, які ще не отримали ЕПП — до отримання ними в установленому порядку ЕПП: кожні три місяці з дня відкриття рахунка.

Які наслідки не проходження фізичної ідентифікації у зазначений строк:

У разі,  якщо проходження чергової фізичної ідентифікації одержувача пенсії не відбулося, банк блокує картку до її проведення, зупиняє видаткові операції за поточним рахунком до моменту особистого звернення клієнта у відділення Ощадбанку та повідомляє про це  Міністерство фінансів України та Пенсійний фонд України.

Як пройти фізичну ідентифікацію особам із числа маломобільних груп населення:

Для цього особам з інвалідністю I групи та особам, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги необхідно звернутися із письмовою заявою до публічного акціонерного товариства “Державний ощадний банк України” про  бажання отримувати пенсійні виплати з доставкою додому за фактичним місцем проживання/перебування з одночасною їх фізичною ідентифікацією. До заяви слід додати копію документу, що підтверджує відповідну групу інвалідності або копію медичного висновку про здатність до самообслуговування та потребу в сторонній допомозі.

Відповідно до прийнятих урядом змін від 14.12.2016 року (дата набуття чинності — від 23.12.2016 року) виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування може також проводитися публічним акціонерним товариством “Державний ощадний банк України” за письмовими заявами осіб з інвалідністю I групи та осіб, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги, безоплатно з доставкою додому за фактичним місцем проживання/перебування таких осіб з одночасною їх фізичною ідентифікацією для отримання соціальних виплат.

Публічне акціонерне товариство “Державний ощадний банк України” повинно забезпечити організацію безоплатної доставки коштів для виплати пенсій особам з інвалідністю I групи та особам, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги, за їх заявами з доставкою додому за фактичним місцем проживання/перебування відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596.

Зокрема, пункт 21 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках передбачає, що уповноважений банк зобов’язаний забезпечити за бажанням одержувача видачу належних йому сум пенсії та грошової допомоги як безпосередньо у банку, так і з доставкою одержувачу додому у зручний для нього час, що обумовлюється договором між уповноваженим банком та одержувачем.

 

Додаткові роз’яснення з приводу процедури проходження фізичної ідентифікації отримувачами пенсійних виплат можна отримати у спеціалістів контакт-центу Ощадбанку за номером 0 800 210 800.

Ми так само нагадуємо, що Ви можете звертатися за правовими консультаціями написавши нам на онлайн-приймальню.

Публікація підготовлена ​​в рамках проекту «Забезпечення правового захисту внутрішньо переміщених осіб», який реалізується ГО «ДОНБАС СОС» спільно з ГО «ПРАВОЗАХИСНА РАДА УКРАЇНИ» за підтримки Європейського союзу. Зміст публікації не відображає офіційну позицію Європейського Союзу.