Державна підтримка сприяння зайнятості внутрішньо переміщених осіб

Додатково до основних видів підтримки працевлаштування, Державна служба зайнятості здійснює додаткове сприяння зайнятості внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Такі заходи зі сприяння зайнятості були затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2015 року № 696.

До заходів сприяння зайнятості відносяться:

Компенсація зареєстрованому безробітному з числа ВПО Компенсація роботодавцю
фактичних транспортних витрат на переїзд до іншої адміністративно-територіальної одиниці місця працевлаштування на оплату праці за працевлаштування на умовах строкових трудових договорів зареєстрованих безробітних з числа ВПО
витрат для проходження попереднього медичного та наркологічного огляду відповідно до законодавства, якщо це необхідно для працевлаштування На перепідготовку та підвищення кваліфікації (навчання) ВПО

Донбас СОС разом з Данською Радою у Справах Біженців у співпраці з Донецьким обласним центром зайнятості підготували інформаційні буклети для внутрішньо переміщених осіб та роботодавців, які містять основні моменти державної підтримки сприяння зайнятості внутрішньо переміщених осіб.

Перейдіть за посиланням, щоб переглянути буклет для внутрішньо переміщених осіб.

Перейдіть за посиланням, щоб переглянути буклет для роботодавців.

!    Для отримання підтримки з працевлаштування ВПЛ потрібно звернутися в Центр зайнятості для отримання статусу безробітного;

!    Необхідно отримати направлення на працевлаштування від центру зайнятості та за направленням центру зайнятості укладіть із роботодавцем строковий трудовий договір;

!    Фінансування здійснюється в межах терміну дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеного особи. У разі закінчення терміну дії довідки фінансування припиняється, а після продовження терміну поновлюється.

Важливо для переселенців

ВПО маєте право на компенсацію
В разі, якщо Ваша нова робота вимагає проходження медичного огляду чи наркологічного огляду якщо робота знаходиться в іншому населеному пункті, ви маєте право отримати компенсацію на переїзд
Для отримання компенсації необхідно
 • Укласти договір з роботодавцем через Центр зайнятості;
 • Подати заяву про компенсацію та необхідні документи Центру зайнятості;
 • Після того Ваші документи будуть оброблюватись Центром зайнятості та державним казначейством. Кошти потраплять на Ваш особистий рахунок

Важливо для роботодавців

Які роботодавці можуть брати участь? Про які компенсації йде мова?
 • які не є бюджетними установами;
 • які не мають заборгованостей зі сплати єдиного соціального внеску та пенсійних відрахувань;
 • які не перебувають у процедурі визнання банкрутом.
 • заробітна плата ВПО (основна та додаткова);
 • єдиний соціальний внесок за ВПО;
 • професійне навчання ВПО.

Максимальний розмір місячної компенсації дорівнює розміру середньої заробітної плати у регіоні (Донецька обл. – 8 217 грн. станом на листопад 2017 р., Луганська – 6 250 грн.)

ВАЖЛИВО! у разі звільнення переселенця за згодою сторін або через організаційні зміни (скорочення, ліквідація тощо) роботодавець має повернути компенсовані кошти.

Процес отримання роботодавцем компенсації витрат на оплату праці внутрішньо переміщених осіб

 • Роботодавець подає Центру зайнятості звіт № 3-ПН „Інформація про попит на робочу силу (вакансії)” . В пункті 4 розділу 2 “Характеристики вакансії та вимоги до претендентів (для укомплектування вакансій державною службою зайнятості)” необхідно зазначити “із числа внутрішньо переміщених осіб”.  При цьому такий звіт можна подати до будь-якого центру зайнятості (незалежно від місця юридичної реєстрації роботодавця).  
 • Роботадавець укладає строковий трудовий договір із внутрішньо переміщеною особою за направленням центру зайнятості.
  ВАЖЛИВО! Незалежно від періоду компенсації витрат, роботодавець має працевлаштувати переселенця на як мінімум удвічі більший період
 • Роботодавець подає заяву про компенсацію витрат та завірені копії трудового договору та розпорядчого акту про прийняття на роботу. Таку заяву разом з додатковими документами необхідно подати протягом 2 місяців з дня працевлаштування ВПО.
 • Центр зайнятості надсилає інформаційні запити до фіскальної служби та пенсійного фонду щоб з’ясувати, чи нема у работодавця заборгованостей зі сплати єдиного соціального внеску чи пенсійних платежів.
 • Центр зайнятості приймає рішення протягом 10 робочих днів після отримання вказаної інформації Центр.
 • Укладенння договору про компенсацію між Центром зайнятості та роботодавцем протягом семи робочих днів.
 • Роботодавець не пізніше ніж через п’ять робочих днів після виплати працівникові заробітної плати, на підставі якої визначається розмір компенсації витрат роботодавця на оплату праці, подає Центру зайнятості відомість за формою згідно з додатком 1 до Постанови №696.
 • ВАЖЛИВО! Компенсація витрат роботодавця здійснюється за кожен непарний місяць до 6 місяців сумарно та до 12 місяців сумарно  для переселенців, на яких поширюється дія ч. 1 ст. 14 Закону «Про зайнятість населення».
 • Казначейство перераховує на розрахунковий рахунок роботодавця компенсацію за поданням Центру, яке направляється до останнього числа місяця, який наступає після подачі відомості.  
 • ! У разі зміни місцезнаходження роботодавця — юридичної особи або місця проживання роботодавця — фізичної особи-підприємця компенсацію виплачує центр зайнятості, що розпочав її виплату.
  ! Центр зайнятості відповідно до затвердженого плану відвідувань роботодавців, але не рідше ніж один раз на три календарних місяці, або за письмовим зверненням про факти порушення роботодавцем умов компенсації перевіряє достовірність відомостей та виконання умов договору протягом строку його дії. Результати перевірки оформляються актом.Процедура компенсації вартості навчання ВПО Держава компенсує повну вартість навчання працівника-переселенця до 17 620 грн.Порядок отримання компенсації:
 • Роботодавець працевлаштовує ВПО на не менше ніж на 12 місяців за направленням Центру зайнятості.
 • Роботодавець укладає договір про навчання ВПО за рахунок роботодавця із ліцензованим навчальним закладом. Навчання має закінчитись не пізніше ніж через  12 місяців після працевлаштування.
 • Протягом 5 днів після закінчення навчання роботодавець подаєте до Центру зайнятості заяву про компенсацію із додатками.
 • Необхідні документи додатково до заяви:
  • трудовий договір;
  • договір про навчання між роботодавцем і ліцензованим навчальним закладом;
  • документ про оплату навчання
  • Центр приймає рішення про компенсацію протягом 10 робочих днів після отримання інформації, у тому числі за своїми запитами
  • Після цього Центр подає подання про компенсацію до Казначейства
Контактні телефони обласних центрів зайнятості Ви можете знайти за посиланням.
Телефонний довідник регіональних та базових центрів зайнятості державної служби зайнятості Ви можете знайти за посиланням.

Матеріал підготовлено ГО «Донбас СОС» у співпраці з представництвом Данської Ради у Справах біженців в Україні.  

Гаряча лінія  ГО «Донбас СОС»:
0 800 309 110

Гаряча лінія Представництва Данської Ради у Справах Біженців в Україні:

Слов’янський офіс:
+38 095 364 28 10
+38 063 543 15 85

Маріупольський офіс:
+38 095 861 30 95
+38 073 122 74 64

Бердянський офіс:
+38 073 122 74 65