«Проблема у відсутності централізованої програми евакуації», – Наталя Чуйко

Наталія Чуйко – правозахисниця і волонтер родом з Горлівки. Про те, що відбувається в Горлівці і на Донбасі взагалі, а також про те, як проходить і повинна проходити евакуація мирних жителів Донбасу: «Якщо буде затверджена державна програма евакуації, вона має передбачати розкриття житлових фондів, які в Україні є. Вони є, вони в мертвому стані, але їх можна пристосувати». За словами Наталії Чуйко, дуже складною також є ситуація в Авдіївці, Вуглегірську, Дебальцево: «Існує проблема — зв’язок «лежить», і оповістити людей про вивезення неможливо».

Великі руйнування і жертви серед мирного населення. Кожен день по 12-15 годин люди живуть у підвалах. Горлівка — третє місто по населенню в Донецькій області, там в минулі часи жило 350 тисяч людей.
 

Чому люди не виїжджають з міста?

«Багато людей із задоволенням би звідти виїхали, але ми просто забуваємо про те, що багатьом просто їхати нікуди. Територія, яка звільнена, заселена на сьогоднішній день таким чином, що кожен маленький місто приймає щодня до десяти тисяч переселенців. Київ, Харків, Дніпропетровськ, Львів, все заселено. Їхати людям нікуди, знімати житло по 5-6 тисяч гривень, з урахуванням, що багато хто не отримують заробітних плат. Є дуже багато категорій незахищених верств нашого населення — це мами з дітками до трьох років, мами-одиначки. Ну, ось виїде мама-одиначка з тримісячним дитиною — куди вона піде? Це бабусі й дідусі, яким 80 і 90 років, які вже переживали війну і переживають її там знову.

Якщо буде проведена державна програма з евакуації, то повинні бути разрезервовані житлові фонди, а в нашій країні є — це і села і маленькі селища. Є й дитячі садки, і лікарні, є купа житлового фонду, який просто в мертвому стані. Але ми повинні визнати той факт, що проводимо евакуацію, втілити програми для цих людей і тоді можна говорити вже про вивезення.
 

Які міста ще перебувають у схожій з Горлівкою ситуації?

Така ж ситуація зараз відбувається в Донецьку, місті-мільйоннику, подібна ситуація в Дебальцеве, Вуглегірську і в Авдіївці.

Є проблема ще в тому, що люди виїжджають через Російську Федерацію, і вони повертаються в Україну! Вони просто вибирають собі шлях. Ми стикаємося з такою ситуацією, що в  Ізварині  немає нашого пропускного пункту — українського. Відповідно, люди нелегально залишають територію. Вони виїжджають через Ізварино, заїжджають назад через Харків, і їх штрафують на 1400 гривень за те, що у них немає відмітки про те, що вони покинули територію України. Люди залишають територію бойових дій, влада повинна піти на поступки, адже вони ж повертаються в Україну.

Ще більша проблема з пропусками, досі не ясно як це діє », — говорить Наталія Чуйко.
 

Прослухати інтерв`ю з Наталею повністю Ви можете на сайті «Громадського радіо».