Гаряча лінія Донбас SOS для переселенців стала єдиним національним професійним кол-центром

155547661

За рік існування гарячої лінії Донбас SOS для вимушених переселенців оператори-волонтери надали більше 25 тисяч консультацій. Кількість та інтенсивність звернень до волонтерів росте, то ж відсьогодні, 12 березня, гаряча лінія функціонує як національний кол-центр. Про це сьогодні на прес-конференції розповіли представники громадської організації «Донбас SOS», Міжнародної організації з міграції та Європейського Союзу.

За словами координатора гарячої лінії Донбас SOS Юлії Галаган, якщо раніше середня кількість звернень на день складала 30, то зараз це – 130 дзвінків. Гаряча лінія використовує професійне обладнання кол-центру. Кожен оператор проходить технічний тренінг по роботі з базою інформаціїй кол-центром та психологічний тренінг з надання домедичної психологічної допомоги. Крім того, щоб команда росла та розвивалась, волонтери також проходять внутрішні тренінги запобігання емоційного вигоряння. «Наша база працює на двигуні внутрішньої «Вікіпедії», інформацію перевіряємо й тільки тоді надаємо людям. Тому ми дуже вдячні колегам з інших громадських організацій, міжнародним фондам і державним структурам, коли вони діляться з нами інформацією. Якщо ж ситуація не має простого вирішення, то у нас є команда кейс-волонтерів, які впродовж кількох днів після проблемного дзвінка доводять ситуацію до позитивної оцінки. Крім того, на відміну від державних гарячих ліній, ми маємо можливість робити вибірковий моніторинг-фідбек – передзвонювати тим, хто до нас звертався і питати, чи допомогла їм надана інформація вирішити їх питання. Впродовж цього року ми займались допомогою з питань евакуації, гуманітарної допомоги, поселення тощо. Ми й надалі будемо надавати людям інформацію по цих напрямках. Принципово нове, що з’явиться у нас завдяки проекту, це питання повернення на звільнені території, дискримінація та питання гендерного чи іншого насилля. Це вже близько 30 звільнених населених пунктів та близько 30 тем щодо повернення, з якими до нас вже починають звертатися. Цей проект дає нам можливість оперативно відповідати на запити суспільства, збільшувати кількість наших операторів, працювати у стабільному ритмі з подальшою перспективою розвитку», — наголосила експерт.

Голова представництва Міжнародної організації з міграції в Україні Манфред Профазі розповів, щоблизько 40 тисяч осіб в 16 областях України вже отримали допомогу – грошові виплати та непродуктові набори.«Бюджет програми допомоги вимушеним переселенцям в Україні з боку ЄС складає 6,5 млн євро на 18 місяців. Ця сума охоплює багато проектів, серед якихі підтримка єдиної національної гарячої лінії, яку реалізовує Донбас SOS», — зазначив спікер. За його словами, з цього бюджетуфінансуватимуться проекти трьох напрямків. По-перше, видана грошова допомога вимушеним переселенцям на першочергові потреби перед холодним періодом. Так, у Харківській області 6,5 тисяч сімей, які сподівалися, що виїжджають з дому на короткий літній період, змогли пережити зиму. По-друге, надається фінансова підтримка життєдіяльності вимушених переселенців, щоб люди могли генерувати власний дохід і менше залежати від волонтерської або державної допомоги. По-третє, гроші також спрямовуються на підтримку громад, які приймають велику кількість переселенців. При чому, це громади не лише на Сході, але й на Заході. Громади разом з вимушеними переселенцями створюватимуть комітети й самостійно вирішуватимуть на що витратити ці мікрогранти – дитячі майданчики, ремонт школи тощо. Сума такої допомоги може складати до 25 тисяч євро на громаду.

«У 1990-ті роки на Балканах кількість внутрішньо переміщених осіб досягла 4 млн людей. В Україні ця цифра зараз складає більше 1 млн 130 тисяч. Крім того, більше півмільйона людей виїхали до Росії, а близько 100 тисяч осіб – до Білорусі та інших прикордонних країн. Тому необхідно усвідомити, що зараз це не пік, а повна та об’єктивна інформація для тих людей, на кого вплинула ця криза, є неймовірно важливою», — зазначив керівник програм співробітництва Представництва ЄС в Україні Беренд де Гроот. За його словами, від початку конфлікту ЄС надав Україні 320 млн євро. Серед них 200 млн євро – позики через Європейський інвестиційний банк, які будуть спрямовані на відновлення систем життєзабезпечення та інфраструктури Донбасу. А також 120, 55 млн євро – безповоротньої допомоги.

Як повідомив начальник Управління організації соціального захисту постраждалих внаслідок надзвичайних ситуацій та вирішення житлових питань Міністерства соціальної політики України Сергій Марущенко, наразі обліковано 1 мільйон 133 тисячі вимушених переселенців, з яких 829 тисяч – родини. «301 тисяча сімей вже звернулися за оформленням допомоги на оплату комунальних послуг та проживання. Призначені виплати були 286 тисячам родин. Громадяни, які потрапили в категорію вимушених переселенців, мають цілу низку проблем. Тож інформаційно-консультаційна підтримка дуже важлива для таких громадян».

Для довідки:
Проект «Всебічна стабілізаційна підтримка для внутрішньо переміщених осіб та постраждалого населення в Україні» фінансується Європейським Союзом, впроваджується Міжнародною організацією з міграції (МОМ) та реалізується громадською організацією «Донбас SOS». Номер телефону гарячої лінії 0 800 309 110 з 9:00 до 21:00 в робочі дні та з 9:00 до 18:00 у суботу та неділю.