Повна чесність як основа. Волонтери Донбас SOS навчалися ненасильницькому спілкуванню

“Ніхто не може створити почуття всередині іншої людини”, впевнений автор системи ненасильницького спілкування Маршалл Розенберг. Уже понад п’ятдесят років його методика розповсюджується по світу, приносячи мир та лікуючи конфлікти в родинах, бізнес-командах, військових ситуаціях. Учора, 6 квітня 2015 року волонтерам Донбас SOS, Центру Зайнятості Вільних Людей та робітникам Психологічної Кризової Служби пощастило потрапити на навчальний захід з ненасильницького спілкування.
DSC_1615

Шість продуктивних годин, організованих в гостинному приміщенні в самому центрі Києва, пролетіли мов декілька хвилин. Упродовж тренінгу швейцарський експерт Верена Єгер, яка приїхала на запрошення Центру “Простір Гідності”, познайомила сімнадцятьох учасників з основними правилами ненасильницького спілкування та приділила багато уваги практичній стороні методики. Зокрема, кілька реальних проблемних ситуацій, які запропонували учасники, були детально розібрані з точки зору мирного врегулювання та досягнення гармонії між сторонами конфлікту. Кольорові таблички у вправі “Танцпол” та спонтанний ляльковий театр “Діалог Вовка та Жирафа” наочно показали волонтерам, чим є справжній емпатичний діалог, мета якого – знайти мир і спокій у своїй душі та допомогти в цьому опонентові.
DSC_1637
Методика Розенберга передбачає три основні етапи. Першим є Спостереження: ми дивимося за своїми реакціями, спираючись на показники наших органів чуття. На другому етапі відокремлюються ті Почуття, які в нас викликає кризова ситуація (страх, розпач, розчарування і т.д.). Третій етап – формування Потреб для досягнення гармонійного стану. За трьома етапами цієї своєрідної актуалізації знаходиться наступний крок – безпосередньо дія по досягненню Потреби (зокрема, щире Прохання до опонента).
DSC_1649
Простий, на перший погляд, метод спирається на такі ключові показники, як максимальна чесність із самим собою, усвідомлення власних почуттів і відповідальність за них, а також емпатія у спробах зрозуміти почуття іншої людини. “Ваша правда є такою ж правдивою, як і моя. Насамперед, необхідно налагодити зв’язок із самим собою тут і зараз, після чого встановити контакт з людиною, тут і зараз”, — зазначає Верена.
DSC_1656
Знайди гармонію в собі – допоможеш знайти гармонію й іншому. З такою думкою завершили тренінг учасники, отримавши бесцінні знання по психологічній підтримці сотень людей, постраждалих від військового конфлікту на сході України.

Довідка
Простір Гідності – український медіацентр ненасильницького спілкування і примирення, ініціатива, що пропонує ефективні шляхи зменшення насильства на різних рівнях громади і суспільства через налагодження діалогу та відновлення гідності і довіри у середовищах після подій насильства, оперуючи світовим досвідом сертифікованих тренерів мережі ненасильницького спілкування і врегулювання конфліктів (веб-сторінка – https://www.facebook.com/prostir.hidnosti)
Донбас SOS – громадська організація, що займається координацією допомоги громадянам, які перебувають в зоні проведення АТО, а також внутрішньо переміщеним особам (ВПО). Основний інструмент роботи – Гаряча Лінія, за якою можна отримати оперативну перевірену інформацію з питань евакуації, юридичної допомоги, гуманітарної допомоги і т.д. (веб-сторінка – http://www.donbasssos.org/)
Центр Зайнятості Вільних Людей – громадська ініціатива, покликана сприяти працевлаштуванню та соціальній реабілітації громадян України, які у зв’язку з політичними репресіями, військовими діями та складною економічною ситуацією втратили роботу та потребують допомоги. (веб-сторінка – http://czvl.org.ua/)
Психологічна Кризова Служба – громадська організація, що займається наданням психологічної допомоги постраждалим у військовому конфлікті на Донбасі, учасникам протестних дій, переселенцям зі Сходу та Криму, сім’ям загиблих тощо.