Діалог з громадськістю чи стілець з трьома ніжками?

15 серпня у м. Краматорськ відбулися громадські слухання проекту Донецької обласної Програми допомоги внутрішньо переміщеним особам. Програма була розроблена Донецькою обласною державною адміністрацією на 2015-2016 роки та була оприлюднена 4  серпня для публічного обговорення.

Відкриваючи слухання, заступник Голови ДонОДА пан Віктор Андрусів зазначив, що Програма має бути спільним продуктом ДонОДА та громадськості й спрямована саме на тих ВПО, які хочуть повернутися до власних домівок, але які мають бути забезпечені умовами ведення нормального соціально-економічного життя на території тимчасового перебування. Такий «баланс» був сприйнятий громадськістю з подивом, адже не маючи чіткої статистики бажаючих повернутися та й не розуміючи, коли взагалі можуть з’явитися умови для повернення людей, держава відтерміновує вирішення проблем тисяч людей.

11898789_10207790910995690_3247690741265931705_n

Варто відзначити мужність заступника Голови ДонОДА пана Віктора Андрусіва, який в цей суботній день єдиний представляв Програму перед громадськістю. На жаль, одного пана Віктора не вистачило на участь у всіх 5 сесіях слухань, які проводилися одночасно за наступними темами: забезпечення житлом; працевлаштування і створення робочих місць; гуманітарний супровід; психологічна та юридична допомога; повернення додому. Тому учасники сесії від громадськості були залишені сам на сам із проектом Програми і можливо тому деякі пропозиції за результатами такого обговорення були сюрпризом для представника ДонОДА під час фінальних презентацій.

Зокрема, учасники першої сесії, що фокусувалася на питаннях забезпечення ВПО житлом заявили, що Програма має бути спрямована не на тимчасове поліпшення соціально-економічних умов, а на питання реальної інтеграції та адаптації ВПО. На думку Донбас SOS,  окрім запропонованих тимчасових заходів щодо ремонтних робіт місць компактного проживання, Програма має передбачати широкомасштабні заходи з будівництва житла на території Донецької області. При цьому, самі ВПО мають залучатися до будівництва такого житла задля забезпечення переселенців роботою, а нове житло має розподілятися за принципом збалансованості між самими ВПО, місцевими мешканцями та постраждалими в зоні АТО.

На нашу думку, саме житло та робота є основою для нормального соціально-економічного життя ВПО. Але, на жаль, двом відповідним блокам Програми бракує системності та далекоглядності. Що стосується питань працевлаштування, більшість пунктів проекту Програми містять радше інформаційну та консультативну спрямованість, а робота по реальному працевлаштуванню та створенню робочих місць спостерігається тільки в пунктах щодо підтримки малого та середнього бізнесу, а також залучення ВПО до громадських робіт. Дійсно, слід зауважити, що великі інвестиційні проекти передбачаються Стратегією 2020, от тільки на неї Київ дає недостатньо грошей.

11889429_10207790912595730_6078287494184137183_n

Хоча і сама ДонОДА могла би бути більш заощадливою — наприклад, не витрачати кошти, що запропоновані в проекті Програмі на створення єдиного он-лайн порталу для ВПО, а скористатися вже існуючими, наприклад vpo.gov.ua, створивши окрему сторінку для своєї області та подавши позитивний приклад іншим областям.

І на додаток — під час громадських обговорень сесія, яка була спрямована на питання повернення та, здавалося б, мала бути однією з ключових, зважаючи на задум спрямувати Програму на тих, хто хоче повернутися, не отримала особливої уваги з боку представників громадськості та міжнародних організацій — на участь в ній зголосилося рівно 0 відвідувачів. Можливо, таки не на часі?

За словами пана Андрусіва, після затвердження Програми планується щомісячні зустрічі спеціальної робочої групи, що буде складатися з представників ДонОДА та зацікавленої громадськості. Зацікавлених активістів закликали долучитися.

У свою чергу, Донбас SOS закликає громадські організації відгукнутися на запропонований діалог з ДонОДА і відповісти конструктивною співпрацею, надсилаючи свої пропозиції на адресу [email protected]

Для інформації — Громадські слухання були проведенні Донецькою обласною  державною  адміністрацією спільно з громадською організацією SOS-Краматорськ та за підтримки УВКБ ООН.