Як зупинити корупцію при видачі перепусток через лінію фронту. Круглий стіл.

26 серпня в Українському кризовому медіа-центрі відбувся круглий стіл, присвячений проблемам системи пропуску через лінію розмежування у зоні АТО.

Ініціатор круглого столу, народний депутат Єгор Соболєв, зазначив, що система електронних перепусток не забезпечує безпеку, навівши як приклад випадок, коли  електронний дозвіл зміг отримати віртуальний персонаж  «Джек Ніколсон»

Представниками нашої команди було визначено наступні проблеми електронної системи отримання дозволів:

  • технічні проблеми з прикріпленням копій документів, що мають підтверджувати мету поїздки;
  • неможливість самостійно виправити помилку після завершення процедури заповнення даних; наразі в таких випадках потрібно писати адміністратору сайта за електронною адресою [email protected]  ;
  • неможливість отримання дозволу на перетин лінії розмежування  особам без громадянства  або громадян інших країн за допомогою електронного ресурсу, адже він передбачає введення даних з паспорта громадянина України.

Крім того, в разі втрати паспорту людина не має можливості взагалі подати електронну заявку на отримання дозволу,бо робота всієї системи електронних перепусток наразі базується саме на паспортних даних. І це не зважаючи на те, що в Тимчасовому порядку чітко прописана можливість використання інших документів, що посвідчують особу, для перетину лінії зіткнення:посвідчення водія, пенсійного посвідчення, тощо.

Також було зауважено, що почастішали випадки шахрайства – в соціальних мережах з’явилася маса оголошень про надання послуг щодо «прискорення» отримання дозволу за винагородження. Ми розуміємо, що з технічного боку це неможливо, але люди вірять, витрачають купу грошей, і, що неприємне, передають свої особисті паспортні дані шахраям.

Наталія Целовальніченко, керівник ГО «Луганська правозахисна група», під час свого виступу привернула увагу до проблеми “об’їзду” лінії розмежування, коли люди з неконтрольованих територій  для того, щоб потрапити на території, що знаходяться під юрисдикцією України, їдуть через територію Російської Федерації, оминаючи таким чином КПВВ.

“Люди, які мають певні кошти кажуть: “Ми не маємо справ зі Службою Безпеки України, ми не маємо справ  з  пропускною системою, ми просто виїзджаємо через територію Російської Федерації. Це зручно, ми маємо впевненість, що ми точно виїдемо, що не буде жодних питань та проблем. Це коштує 750 гривень щоб добратися, наприклад, з Луганська до Києва”

Під час виступу Юрія Пасько, заступника начальника штабу Антитерористичного центру при СБУ, було зазначено, що електронна перепустка не є дозволом сама по собі, адже на цьому етапі інформація передається прикордонній службі і вноситься у систему «Гарт», а вже на самому пункті пропуску прикордонники мають перевірити достовірність документів. Також він зазначив, що розробники сайту працюють над його вдосконаленням і саме зараз ведеться робота над наданням можливості виправляти помилки користувачам власноруч.

Костянтин Романов, керівник Служби з питань інформаційної безпеки апарату РНБО заявив, що електронна система була створена для того, щоб перевірити особу до того часу, як вона приїде безпосередньо на КПВВ; тобто вона значно скорочує час перевірки — людина не має стояти та чекати. доки її перевірять за всіма базами безпосередньо на КПВВ.

Організатор круглого столу, Єгор Соболєв, висловив невдоволення таким станом речей, адже на його думку необхідно саме передати прикордонникам бази осіб, що підозрюються у злочинах та яким було відмовлено в перетині лінії зіткнення.

Костянтин Романов в черговий раз зазначив, що звірятися з базами в он-лайн режимі на КПВВ фактично неможливо, через відсутність провайдерів та швидкісного інтернету.

«Потік людей через контрольно-пропускні пункти в’їзду-виїзду (КПВВ) до зони проведення АТО складає 10 тисяч щодня» – стверджує Василь Серватюк, перший заступник голови Державної прикордонної служби України. Наразі проводиться робота з оновлення КПВВ. Так, в реконструйованому КПВВ Зайцево замість 2 дорожніх смуг (по одній в різні напрямки) з 23 серпня функціонує 14 смуг (по 6 в кожен напрямок, додатково одна смуга для гуманітарних вантажів та ще одна для пішоходів). Також збільшилася також кількість персоналу, що обслуговує КПВВ. При цьому, за словами пана Серватюка, пропускна спроможність збільшилася з 2-3 до 4,5-5 тисяч чоловік).  Однак кілометрові черги після відкриття оновленого КПВВ не зменшилися. Цього очікують  після відкриття логістичних центрів та оновлення інших КПВВ, що, відповідно, призведе до збільшення їх пропускної спроможності. Було зазначено  і про плани  аналогічного обладнання пунктів пропуску у Луганській області, де їх зараз фактично немає.

Присутні представники громадськості та народні депутати висловили занепокоєння як ефективністю роботи системи перепусток взагалі, так і ситуацією довкола перетину російського кордону. «Складається дивна ситуація — кордон з Росією у нас більш відкритий ніж лінія  зіткнення усередині країни» – зазначив Єгор Соболєв. Він пропонує повністю скасувати систему отримання попередніх перепусток, передавши прикордонникам базу даних, за якою можна було б з’ясувати максимум інформації про особу, що хоче перетнути лінію зіткнення. Донецький журналіст Денис Казанський запропонував замість наявної системи створити окрему базу даних з інформацією про осіб, причетних до так званих «республік». Луганський публіцист Сергій Іванов нагадав, що наразі ніхто з ватажків так званих ДНР-ЛНР не перебуває в офіційному розшуку та проти більшості з них навіть не відкрите кримінальне провадження.

Народний депутат Наталія Веселова в черговий раз нагадала про заборону курсування рейсових автобусів через лінію зіткнення, що спричиняє складнощі для громадян України.

Наприкінці зустрічі Наталія Целовальниченко наголосила на необхідності відновлення курсування рейсових автобусів через лінію зіткнення. Наша команда, в черговий раз, додатково підняла питання про вантажний транспорт.

За підсумками круглого столу було визначено необхідність подальшої роботи в трьох наступних напрямках:

  • створення єдиної бази даних про небезпечних осіб;
  • запровадження ефективнішої системи контролю за російсько-українським кордоном;
  • дозвіл курсування рейсових автобусів через лінію зіткнення.

Ознайомитися з відеозаписом круглого столу можна на you-tube каналі Українського  кризового медіа-центру .