Списки із 200 тисяч людських доль: СБУ знову карає переселенців

У четвер, 20 квітня, відбулася прес-конференція «Списки із 200 тисяч людських доль: СБУ знову карає переселенців». Правозахисники із БФ «Право на захист» та ГО «Донбас СОС» розповіли про нову хвилю автоматичного припинення пенсійних виплат.

Понад місяць правозахисні організації, які працюють з постраждалим цивільним населенням на Сході України, отримують тривожні повідомлення від ВПО про те, що їм заблоковано соціальні виплати. Ініціатором блокування стала Служба безпеки України,  яка склала списки  переселенців, що начебто не проживають на підконтрольній території.

«На жаль, рік тому влада не почула ані переселенців, ані правозахисні організації і практика автоматичного припинення пенсійних та соціальних виплат переселенцям продовжилася і в цьому році, – констатувала Олена Виноградова, правовий аналітик БФ «Право на захист». – За нашою інформацією, наприкінці березня всі управління Пенсійного фонду, а також департаменти соціального захисту отримали списки внутрішньо переміщених осіб, які начебто повернулися на непідконтрольні території. Кількість осіб, що опинилися під загрозою припинення пенсій, вражає: згідно із даними наших моніторів, в Луганській області – це 65 тисяч осіб, в Запорізькій – майже 11 тисяч. В інших областях – від 500 осіб до декількох тисяч у кожному районі».

За даними правозахисників, управління Пенсійного фонду зупинили нарахування пенсій такій великій кількості ВПО жодним чином не обґрунтовуючи їх включення до цих списків та без будь-яких попередніх перевірок місць їхнього проживання.

«На початку серпня БФ «Право на захист» подав позов проти Кабінету Міністрів України щодо визнання Постанови № 365 (якою затверджена можливість припинення соціальних виплат переселенцям на підставі списків Служби безпеки чи Держприкордонслужби) незаконною. Але зараз призначено колегіальний розгляд справи, тому новий склад суду буде розглядати матеріали справи із самого початку. Це означає, що прийняття рішення по зазначеній справі відтерміновується, – зазначила Ірина Алексєєва, стратегічний юрист БФ «Право на захист». – Водночас, починаючи із кінця березня до БФ «Право на захист» щоденно звертаються 3-5 переселенців, яким було припинено виплати пенсії. Майже завжди підставою припинення виплат є випадки, передбачені Постановою КМУ №365, у тому числі перевірка відомостей про повернення до покинутого місця проживання».

Від самого прийняття Постанови Уряду № 365 правозахисники постійно наголошують на тому, що вона суперечить Конституції та Законам України про пенсійне забезпечення і, відповідно, має бути приведена у відповідність із ними.

«Списки СБУ і будь-які інші додаткові дискримінаційні механізми контролю за виплатами переселенцям згідно Постанови Уряду № 365 призводять не тільки до системних порушень прав внутрішньо переміщених осіб, але і накладають надмірне навантаження на соціальних працівників. При цьому виконуючи положення зазначеної постанови, органи соціального захисту фактично беруть на себе не притаманну їм каральну функцію. Для вирішення цієї проблеми необхідно «відв’язати» отримання пенсії від довідки ВПО та запровадити механізм виплат пенсії громадянам, які проживають на тимчасово непідконтрольній уряду України території. Тоді і необхідність у постійних перевірках відпаде, бо ті хто не є ВПО, не будуть мати стимулу реєструватися як ВПО», – підкреслила Ольга Гвоздьова, координатор з адвокації ГО «Донбас СОС».

Переселенець Віталій Святошенко, який постраждав від зупинення виплати допомоги по інвалідності на підставі списків СБУ, розповів на своєму прикладі, як працюють ці механізми додаткового контролю.

«Ми із дружиною пересуваємося на візках, отримуємо пенсію по інвалідності – по 1300 гривень, виховуємо 16-річного сина. Останнього разу виїжджали на непідконтрольну територію на 5 днів ще в серпні 2016. У квітні дружина отримала пенсію, а я – ні», – зазначив він.

Отже, залишається незрозумілим, як саме формуються зазначені списки і найголовніше – навіщо держава замість вироблення ефективного механізму забезпечення пенсіями та іншими соціальними виплатами незалежно від наявності довідки ВПО запустила нову хвилю припинення таких виплат, яка знову може торкнутися сотень тисяч осіб.