Виплата недоодержаної пенсії у зв’язку із смертю пенсіонера і виплата допомоги на поховання в тих випадках, якщо пенсіонер помер на тимчасово неконтрольованій території в межах Донецької та Луганської областей.

На нашу Гарячу лінію та онлайн-приймальню за правовою консультацією часто звертаються люди, які хочуть дізнатися, яким чином можна отримати пенсію, яка належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв’язку з його смертю, а також про порядок отримання допомоги на поховання в тих випадках, якщо пенсіонер помер на тимчасово неконтрольованій території в межах Донецької та Луганської областей.

Приклади таких звернень:

Здравствуйте! Подскажите в такой ситуации. Бабушка получала пенсию на подконтрольной территории Украины. С апреля 2015 года она находилась в Луганске. Была прикована к постели, была на попечении у родственников, поэтому выехать не могла. Сейчас бабушки не стало. Подскажите, имеют ли право родственники на получение недополученной ею пенсии и на так называемые «похоронные»? И что для этого нужно? Спасибо.

Имею ли я право в качестве наследника обратиться в ПФУ с заявлением о получении невыплаченной за 2 года пенсии (период военных действий) умершей мамы и получить невыплаченные пенсии. Моя мама умерла в Донецке. Не имела справку как ВПЛ. Украинское свидетельство о смерти получено в Киеве. Я проживаю в Киеве. Спасибо.

З короткою відео-інструкцією з цього питання Ви можете ознайомитися за наступним посиланням

Нагадуємо, що перед тим, як розпочинати процедуру отримання недоодержаної пенсії у зв’язку із смертю пенсіонера і допомоги на поховання у тих випадках, коли пенсіонер помер на тимчасово неконтрольованій території в межах Донецької та Луганської областей, необхідно отримати свідоцтво про смерть державного зразка.

З процедурою його отримання Ви можете ознайомитися за наступним посиланням.

 • якщо родичі померлого, які звертаються до суду, зареєстровані як внутрішньо переміщені особи — заява подається до суду за місцем їх фактичного проживання, вказаного у довідці;
 • якщо родичі померлого, які звертаються до суду, НЕ зареєстровані як внутрішньо переміщені особи — заява подається до виведеного суду за зареєстрованим місцем проживання(згідно із відміткою в паспорті);

Дізнатися, куди виведені суди із тимчасово неконтрольованої території в межах Донецької та Луганської областей ви можете знайти на Офіційному веб-порталі «Судова влада України«

Правове регулювання порядку отримання недоодержаної пенсії та виплат на поховання:

Стаття 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення»:

 • суми   пенсії,   що   належали   пенсіонерові   і  залишилися недоодержаними  у  зв’язку  з його смертю, передаються членам його сім’ї,  а  в  разі  їх  відсутності  — входять до складу спадщини. При цьому, зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними  надійшли не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.
  Також у разі смерті пенсіонера його сім’ї або особі, яка  здійснила похорон, виплачується допомога на поховання в розмірі  двомісячної пенсії. «

Стаття 52 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”:

 • сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв’язку з його смертю, виплачується — по місяць смерті включно членам його сім’ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім’ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали. Для цього такі члени сім’ї повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини(тобто дня смерті особи). У разі звернення кількох членів сім’ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну, а у разі відсутності членів сім’ї або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в установлений строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв’язку з його смертю, входить до складу спадщини.

Процедура отримання пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв’язку з його смертю наступна:

1) якщо члени сім’ї померлого проживали разом із ним на момент смерті(що може підтверджуватися, наприклад, спільною реєстрацією місця проживання в паспорті), тоді суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв’язку з його смертю, можна отримати через територіальне управління пенсійного фонду(за місцем знаходження пенсійної справи). Для цього необхідно звернутися з відповідною заявою до управління ПФУ, де померлий перебував на обліку. Дізнатися юридичні адреси переміщених із тимчасово неконтрольованої території управлінь пенсійного фонду Ви можете за наступними посиланнями: Донецька область та Луганська область. У тому випадку, коли управління не переєстровані або фактично не переміщені з тимчасово неконтрольованої території, звертатися необхідно до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій та Луганській області відповідно. При зверненні кількох членів сім’ї належна їм сума пенсії ділиться між ними порівну. Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшли не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.

Необхідні документи:

 • Заява про виплату недоотриманої пенсії(Шаблон);
 • Свідоцтво про смерть державного зразка, отримане на підконтрольній території України;
 • Документи, які підтверджують родинні стосунки (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб тощо);
 • Паспорт або інший документ, що підтверджує спільне проживання з пенсіонером на день його смерті;
 • Документи, що засвідчують перебування на утриманні померлого пенсіонера (у випадку, коли непрацездатні члени сім’ї не проживали спільно з померлим пенсіонером)
 • Свідоцтво про право на спадщину (у разі відсутності членів сім’ї, які проживали разом з пенсіонером або в разі не звернення ними за виплатою у встановлений термін

2) якщо члени сім’ї померлого НЕ проживали разом із ним на момент смерті, тоді необхідно подавати заяву до нотаріуса про вступ у спадщину.

За загальним правилом, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Згідно ст. 1221 Цивільного кодексу України, в особливих випадках місце відкриття спадщини встановлюється законом. Такий особливий випадок встановлено статтею 9-1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції». Зокрема, нею передбачено, що у разі якщо останнім місцем проживання спадкодавця є населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, затверджений рішенням Кабінету Міністрів України, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів.” Тобто, було скасовано правило про прив’язку оформлення спадщини за останнім місцем проживання спадкодавця або розташуванням нерухомого майна. Тепер місцем відкриття спадщини вважається місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів.

Тому, спадкоємці можуть звернутися за власним бажанням до будь-якого нотаріуса на підконтрольній території України із заявою про прийняття спадщини. Нотаріус на підставі такої заяви заведе спадкову справу, яку, у свою чергу, зареєструє в Спадковому реєстрі. Важливо звернутися до нотаріуса із заявою про вступ у спадщину не пізніше 6-ти місяців з дня смерті особи. Разом з тим, з’ясуйте в нотаріуса чи видає він в кінцевому результаті свідоцтво про право на спадщину, так як дуже часто нотаріуси відмовляють в таких діях. Лише після вступу у спадщину та на підставі отриманого свідоцтва про право на спадщину, виданого нотаріусом на підконтрольній території, спадкоємці зможуть отримати пенсію, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв’язку з його смертю.

Питання щодо вартості та часу, необхідного для оформлення спадщини буде залежати від того, до якого нотаріуса Ви звернетеся: приватного чи державного. За нотаріальні дії, вчинювані державними нотаріальними конторами, зокрема за видачу свідоцтва про право на спадщину сплачується сума, що складає 2 неоподатковуваних мінімуми доходів громадян(34 гривні). Проте сама процедура оформлення може потребувати додаткових витрат(за видачу бланків, оформлення витягів, направленя запитів тощо). Приватні ж нотаріуси за вчинення нотаріальних дій справляють плату, розмір якої визначається за домовленістю між нотаріусом та громадянином. Оплата додаткових послуг правового характеру, що надаються приватними нотаріусами і не належать до вчинюваної нотаріальної дії, провадиться за домовленістю сторін. Звертаємо увагу на те, що Указом Президента України «Про впорядкування справляння плати за вчення нотаріальних дій» від 10.07.1998 № 762/98 встановлено, що розмір плати, яка справляється за вчинення нотаріальних дій приватними нотаріусами, не може бути меншим від розміру ставок державного мита, яке справляється державними нотаріусами за аналогічні нотаріальні дії.

Процедура отримання допомоги на поховання наступна:

 • член сім’ї або особа, яка  здійснила похорон, звертається до територіального управління пенсійного фонду, де померлий перебував на обліку(за місцем знаходження пенсійної справи). Дізнатися юридичні адреси переміщених із тимчасово неконтрольованої території управлінь пенсійного фонду Ви можете за наступними посиланнями: Донецька область та Луганська область. У тому випадку, коли управління не переєстровані або фактично не переміщені з тимчасово неконтрольованої території, звертатися необхідно до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій та Луганській області відповідно.

Необхідні документи:

 • заява про виплату допомоги на поховання(Шаблон);
 •  витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (або довідка для отримання допомоги на поховання);
 • паспорт заявника;

Ми так само нагадуємо, що Ви можете звертатися за правовими консультаціями написавши нам на онлайн-приймальню.

 

Публікація підготовлена ​​в рамках проекту «Забезпечення правового захисту внутрішньо переміщених осіб», який реалізується ГО “ДОНБАС СОС” спільно з ГО “ПРАВОЗАХИСНА РАДА УКРАЇНИ” за підтримки Європейського союзу. Зміст публікації не відображає офіційну позицію Європейського Союзу.