Агенти змін. Історія Андрія, який переїхав з ОРДЛО до Києва опановувати престижну технічну спеціальність

Вступна кампанія 2021 року для студентів з непідконтрольних територій та ВПО була непростою: її ускладнювали абсурдні карантинні правила зі сторони представників НЗФ, 30-годинна дорога в вільну Україну і бюрократія, яка ледь не змусила абітурієнтів й абітурієнток відмовитися від планів. Ми в Донбас SOS чітко усвідомлюємо, що для покращення доступу до освіти потрібні не точкові рішення, а системні зміни в законодавчих актах, правилах і процедурах вступу. 

Саме задля таких змін наша організація розпочала роботу над проєктом «Покращення доступу до освіти для молоді з числа постраждалих від збройного конфлікту на сході України». Його метою є виявлення та подолання недосконалостей в нормах законодавства, яке регулює доступ до освіти молоді з числа постраждалих від збройного конфлікту на сході України.

Донбас SOS поговорив зі студентами, які зараз навчаються у ВНЗ України, про їхній шлях до омріяної освіти.

Андрій

17-річний Андрій став студентом престижного українського вишу спеціальності Телекомунікації та радіотехніка у 2021 році. Із бажаною спеціальністю хлопцю довелося визначитися досить рано: до вступу на підконтрольну територію Андрій почав готуватися ще у 2019-му. Думав, що буде вступати через ЗНО і віддалено навчався в Волноваській школі. Йому доводилося виїжджати у прифронтове місто, складати іспити, надсилати туди документи. Проте за рік ситуація змінилася – роботу КПВВ на лінії зіткнення сильно обмежили представники НЗФ і родина зрозуміла, що Андрій більше не зможе навчатися дистанційно.

Саме тоді сім’я і дізналася про програму Донбас-Україна – це спрощена процедура вступу в українські виші, якою можуть скористатися жителі непідконтрольних Україні територій Донецької та Луганської областей. Андрій готувався до математики, історії та української мови, сім’я наймала репетиторів. У межах програми Донбас-Україна деякі з цих іспитів нагадували формат ЗНО, інші проходили у відмінному форматі. На підготовку до іспитів і вивчення української мови Андрій не скаржився. За його словами, варто лише трохи жертвувати вільним часом, тоді все вийде.

А далі почався процес вступу.

«Кілька місяців були досить нервові. Тому що будували одні плани, а виявилося, що все не так гладко виходить», — ділиться Андрій.

Читайте також:
Виїхати не можна залишитися. Як підлітки з ОРДЛО вступають до українських вишів, незважаючи на русифікацію, абсурдні правила і закриті КПВВ

Через наявність у нього довідки переселенця, яку він оформив ще три роки тому для отримання набагато важливішого документа — паспорта громадянина України, в центрі Донбас-Україна йому мало не відмовили в можливості вступу за спрощеною процедурою. Справа в пункті цьогорічного указу МОН, який чітко визначав, що довідки переселенця у абітурієнтів повинні бути оформлені не раніше 1 січня 2021 року. Ті, хто навіть з формальних причин оформили її раніше зазначеного терміну, змушені були поспішно шукати шляхи вирішення проблеми самостійно або звертатися до правозахисних організацій. У підсумку, за сприяння Донбас SOS для Андрія ця ситуація закінчилася на його користь.

Зараз Андрій готується до початку першої сесії. Каже, що навчальним процесом в українському виші задоволений – програма для нього повністю нова, тому труднощів через отримання шкільної освіти в ОРДЛО не виникає. На дискримінацію чи проблеми з документами Андрій також не скаржиться. Повідомляє, що в університеті виникали невеличкі затримки, проте їх вдалося швидко вирішити.

Ця стаття була представлена ГО «Донбас СОС» в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.

Зміст статті є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.