Зміни у Постанові 306 щодо причинного зв’язку інвалідності з пораненням

Останні зміни в Порядку встановлення зв’язку інвалідності з пораненнями чи іншими ушкодженнями здоров’я внаслідок бойових дій

15 жовтня 2024 року Уряд вніс зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 року № 306 «Деякі питання встановлення зв’язку інвалідності з пораненнями чи іншими ушкодженнями здоров’я» (далі — Постанова) — в новій редакції викладено Порядок встановлення зв’язку інвалідності з пораненнями чи іншими ушкодженнями здоров’я (далі — Порядок). Що саме змінилося, та чи вирішилася проблема, про яку ми вже писали раніше — читайте в нашій статті.

В чому важливість цієї процедури?

Особи, які отримали інвалідність через поранення чи інші ушкодження здоров’я від вибухонебезпечних предметів і встановили такий причинний зв’язок прирівнюються до осіб з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до статті 7 Закону України ”Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (далі — Закон) та користуються пільгами, передбаченими для такої категорії осіб. Відповідний перелік пільг для даної категорії осіб передбачений статтею 13 Закону.

Яким був основний недолік цієї процедури?

Головною проблемою було те, що міжвідомча комісія при Мінветеранів не могла встановити факт отримання поранення або травми від вибухів ( є частиною процедури встановлення причинного зв’язку), якщо вони сталися на територіях, які на той момент не вважалися зонами бойових дій (їх перелік затверджується наказом Мінреінтеграції)

Таким чином, постраждалі внаслідок ракетних ударів чи атак ударних безпілотників в таких містах як Одеса, Київ, Львів тощо, в кінцевому підсумку не мали можливості встановити причинний зв’язок між пораненням чи травмою, з інвалідністю.

Одним з наочних прикладів такої ситуації було звернення до ГО “Донбас СОС” особи, яка отримала рішення міжвідомчої комісії про відмову у встановленні причинного зв’язку з пораненням  08.03.2022 року, оскільки, Костянтинівська сільська територіальна громада Миколаївського району Миколаївської області, де була отримана травма внаслідок обстрілу, була віднесена до територій можливих бойових дій 09.03.2022 року.

Чи була вирішена така проблема?

Якщо коротко — в цілому так, але залишаються певні особливості.   

Зміни передбачають, що якщо на території населеного пункту, який не входить до переліку бойових зон, застосовані вибухонебезпечні предмети, ця територія належить до території проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України. Факт обстрілу, дата і час вибухів підтверджує місцевий орган ДСНС.

Це дозволяє постраждалим у населених пунктах, де немає бойових дій, довести зв’язок між пораненням чи травмою з вибухами, і отримати пільги, передбачені законодавством.

Проте залишається декілька моментів.

Вищевказана норма стосується саме населених пунктів. Закон України від 18.07.2023 року № 3285-ІХ  “Про порядок вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою України” визначає населеними пунктами міста, селища та села. Таким чином, виникає питання — чи будуть застосовуватися норми Порядку для встановлення факту одержання ушкодження здоров’я від вибухонебезпечних предметів за межами населених пунктів та який механізм будуть застосовувати для таких випадків..

Також, запроваджена норма про те, що якщо ушкодження здоров’я від вибухонебезпечних предметів сталося на території населеного пункту, розташованій в межах тимчасово окупованих Російською Федерацією територій, факт встановлення зв’язку інвалідності з пораненнями чи іншими ушкодженнями здоров’я від вибухонебезпечних предметів не встановлюється.

Таким чином постраждалі на територіях, які були окуповані на момент ушкодження здоров’я останніми змінами позбавляються можливості пройти зазначену процедуру встановлення зв’язку інвалідності з пораненнями. І навіть після переміщення на підконтрольну територію України не зможуть довести причинно-наслідковий зв’язок, що є негативним моментом. 

Які ще зміни відбулися?

Запроваджено можливість подання заяви про встановлення факту одержання ушкодження здоров’я від вибухонебезпечних предметів в електронній формі на офіційну адресу електронної пошти Мінветеранів. Раніше це можливо було робити лише в паперовій формі. Також, за наявності технічної можливості заява у паперовій формі та необхідні документи можуть подаватися через ЦНАП і протягом одного робочого дня мають передаватися до міжвідомчої комісії..

Також, запроваджується видача посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни та нагрудний знак “Ветеран війни — особа з інвалідністю внаслідок війни” — повнолітнім особам, та довідки — законним представникам дитини до досягнення 18 років.

Вказані документи видаються структурними підрозділами районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчими органами міської, районної у місті (у разі утворення) ради, на які покладено функції з питань ветеранської політики — на підставі довідки МСЕК або ЛКК відповідно.

Як ми бачимо, після останніх змін залишилися моменти, які потребують подальшого уточнення. Тому наша Організація звернулась із запитом для одержання відповіді на висвітлені нами питання. Залишайтеся з нами, ми будемо тримати вас в курсі.

Якщо залишились питання, звертайтесь на гарячу лінію ГО «Донбас СОС» 0800309110 (дзвінки безкоштовні). Також, ви можете зв’язатися з нами одним з таких способів:

—   месенджери viber/telegram/whatsapp за номером (093) 500-69-18;

—   наша сторінка у Facebook;

—   та онлайн приймальня.