Держава й Донбас: Новини за 12 — 25 вересня 2021 року

Продовження карантину, можливість віддаленої ідентифікації для пенсіонерів за наявності біометричних документів у «Дії», оновлення перебігу строків надання адміністративних послуг у період карантину, а також зміни у порядку здачі іспитів на отримання водійського посвідчення та роз’яснення щодо права на субсидії – ці та інші рішення та інформація від органів державної влади за останні два тижні в нашому дайджесті.

Карантинні заходи

Карантин в Україні продовжено до 31 грудня: прийнято та опубліковано Постанову КМУ від 22 вересня 2021 р. № 981.

Адміністративні послуги

21 вересня Верховна Рада України прийняла Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг під час дії карантину (законопроєкт 5454). Законом вносяться зміни до Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», а саме виключена норма про те, що з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків надання адміністративних послуг. Закон почне діяти після того, як його буде підписано Президентом та офіційно опубліковано.

Опубліковано Постанову КМУ від 15 вересня 2021 р. № 964 «Про внесення змін до Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян». Згідно Постанови, Міністерство юстиції зобов’язується разом з Державною податковою службою провести звірку відомостей, що містяться в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян, з відомостями Державного реєстру фізичних осіб — платників податків, внести автоматизованим способом до актових записів цивільного стану відомості про РНОКПП та забезпечити послідовну ідентифікацію всіх актових записів цивільного стану особи, щодо якої отримано відомості про РНОКПП. Реєстраційний номер облікової картки платника податків відтепер стане обов’язковою строкою у реєстрі актів цивільного стану. Слід зазначити, що згідно постанови, відсутність відомостей про РНОКПП або відомостей про унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі не є підставою для невнесення запису до Реєстру або для невнесення до актових записів цивільного стану змін і доповнень, їх поновлення та анулювання, повторної видачі свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.

Соціальний захист

Прийнято та опубліковано Постанову КМУ від 15 вересня 2021 р. № 963 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб у 2022 році та в подальшому». Постановою, між іншим, встановлено, що з 1 жовтня 2022 року особам у віці від 70 до 75 років, у яких розмір щомісячної пенсійної виплати з урахуванням всіх доплат до пенсії, встановлених законодавством, є меншим ніж 10 340 грн, буде додатково виплачуватися щомісячна компенсаційна виплата у розмірі до 300 гривень. 

Прийнято та опубліковано Постанову КМУ від 15 вересня 2021 р. № 979 «Про виділення коштів для надання фінансової допомоги Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття». Таким чином повинні бути розблоковані виплати людям, які мають право на допомогу по частковому безробіттю у період карантину. Про цю допомогу ми писали, між іншим, тут.

Прийнято Постанову КМУ від 22 вересня 2021 р. № 999, якою запроваджується можливість віддаленої ідентифікації для пенсіонерів-ВПО без необхідності особистого візиту до відділень Ощадбанку. Віддалену ідентифікацію зможе пройти пенсіонер, який має ID-картку або біометричний закордонний паспорт. Така особа може в мобільному застосунку Дія отримати «Дія.Підпис» (інструкція на порталі Дія) та за допомогою цього підпису авторизуватися на порталі Пенсійного Фонду України. Ця авторизація, згідно тексту Постанови, прирівнюється до фізичної ідентифікації. Зверніть увагу: на період карантину для переселенців відсутня необхідність проходити фізичну ідентифікацію.

Прийнято та опубліковано Постанову КМУ від 22 вересня 2021 р. № 990 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2020 р. № 1278». Постановою передбачено, що від 1 січня 2022 року у двох областях (які наразі не визначено) в електронному вигляді можна буде подати звернення за призначенням житлових субсидій, допомоги малозабезпеченим сім’ям, та ін.

Міністерство соціальної політики повідомило, куди громадяни можуть звертатися для оформлення субсидій, роз’яснило, за якою формулою вони будуть призначатисяї, нагадало нормативи, які використовуються при розрахунку та як перевірити призначення субсидії.

Освіта

Прийнято та опубліковано Постанову КМУ від 22 вересня 2021 р. № 986 «Деякі питання акредитації кваліфікаційних центрів», яка стосується процедури підтвердження результатів неформального професійного навчання за робітничими професіями. Нові центри будуть а здійснювати оцінювання і визнання результатів навчання осіб, зокрема здобутих шляхом неформальної чи інформальної освіти, присвоєння/підтвердження професійних кваліфікацій, визнавати в Україні відповідні професійні кваліфікації, здобуті в інших країнах.

Житло

Верховна Рада України прийняла Постанову «Про невідкладні заходи щодо забезпечення реалізації права громадян на житло». Коментар на сайті ВРУ

Авто

Прийнято та опубліковано Постанову КМУ від 15 вересня 2021 р. № 980, якою, між іншим, запроваджується можливість звертатися для обміну посвідчення водія до відділень Державної міграційної служби України.

Головний сервісний центр МВС роз’яснює, як найближчого часу зміняться процедура допуску громадян до керування транспортними засобами та форма посвідчення водія.

Крім того, у сервісних центрах можна пред’являти електронний паспорт в Дії.

Лінія розмежування

Усі КПВВ відкриті для пропуску через лінію розмежування щоденно з 08.00 до 16.00. Однак, рух у більшості гуманітарних дорожніх коридорів заблоковано з боку тимчасово окупованої території України. Навпроти КПВВ Новотроїцьке рух розблоковується тільки для окремих громадян, двічі на тиждень – у понеділок та п’ятницю, але 17 та 24 вересня перетин не було дозволено. Звіт ДПСУ за 18 та 25 вересня.

Державний кордон

Опублікована та набрала чинності Постанова КМУ від 13 вересня 2021 р. № 954 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236 і від 29 червня 2021 р. № 677». Цією постановою скасована необхідність самоізоляції для іноземців, які планують залишити територію України протягом 48 годин. Також нею скасоване положення про те, що громадяни України, які виїхали з України до 4.08.2021, не підлягають самоізоляції при поверненні. На кордоні та при перетині лінії розмежування запроваджується можливість в якості доказу наявності вакцинації надавати електронний COVID-сертифікат в Дії.