Держава й Донбас: Новини за 21 листопада — 4 грудня 2021 року

Посилення карантинних обмежень, підвищення прожиткового мінімуму, електронне декларування місця проживання та офіційна можливість реєстрації на тимчасово окупованій території — нагадуємо про основні рішення органів державної влади за останні два тижні в нашому дайджесті.

Карантинні заходи

Прийнято та опубліковано Постанову КМУ від 24 листопада 2021 р. № 1240 “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236 і від 29 червня 2021 р. № 677”. Цією Постановою, між іншим, визначено заборону прийому відвідувачів в закладах культури, в спортивних залах, басейнах та закладах громадського харчування без сертифіката про вакцинацію або тесту на COVID-19 також для “жовтого” та “помаранчевого” рівня епідемічної небезпеки. Також визначено, що для перевезень в міжобласному сполученні користуватися сертифікатом, який підтверджує отримання однієї дози вакцини, можна лише протягом 30 днів з моменту введення цієї дози. Постанова набирає чинності 6 грудня.  

Опубліковано Постанову КМУ від 17 листопада 2021 р. № 1213 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 29 червня 2021 р. № 677”, якою встановлюється  порядок формування сертифіката в “Дії” для іноземців та осіб без громадянства, які на законних підставах проживають або перебувають на території України.

Органи влади

Верховна Рада України прийняла Закон «Про Державний бюджет України на 2022 рік» (законопроєкт 6000).

Дію Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» продовжено ще на один рік — Верховна Рада України прийняла відповідний закон.

Прийнято та опубліковано Постанову КМУ від 02 грудня 2021 р. № 1251 “Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів щодо створення систем та баз даних з питань реінтеграції”.

Адміністративні послуги

Закон України “Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні” опубліковано, він набрав чинності з 1 грудня. Наразі користування послугами електронного декларування місця проживання можливе лише в тестовому режимі, повідомляє Міністерство цифрової трансформації.

Верховна Рада України прийняла Закон “Про внесення змін до деяких законів України щодо внесення відомостей про зареєстроване місце проживання громадян України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, а також оформлення документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України” (законопроєкт 4564). Інформація на сайті ВРУ. Закон, між іншим, встановлює можливість внесення відомостей про зареєстроване місце проживання неповнолітніх осіб, які мають зареєстроване місце проживання на тимчасово окупованій території. Це буде здійснюватися на підставі:

  • документа, що підтверджує право на проживання в житлі, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій або Луганській області, неповнолітньої особи або її законних представників чи одного з них, з ким проживає дитина, та заяви такого законного представника; або
  • відомостей про зареєстроване місце проживання законних представників або одного з них, внесених до документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, або документів, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус. 

Закон набирає чинності через три місяці з дня його опублікування. Публікація Закону відбудеться після підписання Президентом.

Опубліковано Постанову від 10 листопада 2021 р. № 1239 “Деякі питання реалізації експериментального проекту щодо застосування відображення в електронній формі інформації, що міститься у посвідці на постійне проживання та посвідці на тимчасове проживання”.

Соціальний захист

З 1 грудня підвищено прожитковий мінімум та мінімальну заробітну плату в Україні. Роз’яснення щодо підвищення окремих видів пенсій на сайті Мінсоцполітики.

Фонд соціального страхування розповідає про підвищення розміру страхових виплат.

Освіта

Прийнято Постанову КМУ від 24 листопада 2021 р. № 1232 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 р. № 1095”, якою порядок проведення зовнішнього незалежного оцінювання затверджено в новій редакції.

Опубліковано Постанову КМУ від 17 листопада 2021 р. № 1197, якою затверджено Порядок присудження та позбавлення наукового ступеня доктора наук.

Житло

Прийнято та опубліковано Постанову КМУ від 24 листопада 2021 р. № 1224 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України”. Постановою, між іншим, передбачено, що до Державного реєстру прав на нерухоме майно будуть вноситись відомості про ціну нерухомого майна, встановлену в договорі. Зміни також стосуються обов’язкової наявності відомостей про технічну інвентаризацію закінченого будівництвом об’єкта. Роз’яснення Мін’юсту.

Робота

Державний центр зайнятості створив Електронний кабінет роботодавця.

Фінанси

Верховна Рада України прийняла Закон про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень (законопроєкт 5600). Законом вносяться зміни, між іншим, до порядку сплати земельного податку.  Також передбачено оподаткування операцій з продажу третього та більше об’єктів нерухомого майна за ставкою 18% від чистого доходу, але така ставка не поширюється на продаж майна, отриманого у спадщину.

Національний банк України роз’яснює, що робити, якщо турбують колектори стосовно чужого боргу.

Лінія розмежування

Усі КПВВ відкриті для пропуску через лінію розмежування щоденно з 08.00 до 16.00. Однак, рух у більшості гуманітарних дорожніх коридорів заблоковано з боку тимчасово окупованої території України. Єдиний КПВВ, через який пропускають людей щоденно – це Станиця Луганська. Навпроти КПВВ Новотроїцьке рух розблоковується тільки для окремих громадян, двічі на тиждень – у понеділок та п’ятницю. Звіт ДПСУ за 27 листопада та 04 грудня.

Державний кордон

Прийнято та опубліковано Постанову КМУ від 02 грудня 2021 р. № 1246 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236”. Нею встановлено, що з 3 грудня 2021 р. на період дії карантину забороняється перетин державного кордону на в’їзд в Україну іноземцями та особами без громадянства, які прибули з Південно-Африканської Республіки, Республіки Ботсвана, Республіки Зімбабве, Республіки Намібія, Королівства Лесото, Королівства Есватіні, Республіки Мозамбік, Республіки Малаві. Також встановлено обов’язкову самоізоляцію для громадян України, які перебували на території цих країн не менше семи днів протягом останніх 14 днів.

Судова влада

Обмеження пенсії колишнього військового максимальним розміром є протиправним — Восьмий апеляційний адміністративний суд.