
Контрактна форма навчання стає все більш поширена, а витрати на освіту зростають. Аби полегшити фінансове навантаження на родини, в Україні передбачена податкова знижка на навчання. Це можливість повернути частину сплачених коштів.
У цій статті ми розглянемо, хто має право на знижку, які документи потрібні та як правильно подати заявку.
1. Що таке податкова знижка на навчання?
Податкова знижка — це механізм часткового повернення частини витрат, закріплений у статті 166 Податкового кодексу України. Вона дозволяє громадянам України компенсувати до 18% від вартості певних послуг, серед яких є, зокрема, навчання в закладах освіти. В нашій статті мова йде про знижку, що стосується саме витрат на освітні послуги.
Хто може оформити податкову знижку?
- сам студент (якщо він офіційно працевлаштований та сплачує податки, а також є стороною договору про надання освітніх послуг);
- батьки студента (за умови, що вони є сторонами договору, укладеного з навчальним закладом);
- чоловік або дружина студента, діти, в тому числі усиновлені (за умови, що вони є сторонами договору про надання освітніх послуг).
Знижка поширюється на дошкільну, шкільну, професійну та вищу освіту у вітчизняних закладах.
Важливо! Витрати на проживання в гуртожитку, додаткові освітні курси або навчання на військовій кафедрі не підлягають компенсації.
2. Хто має право на податкову знижку?
Податкову знижку можуть отримати:
- громадяни України, які офіційно працевлаштовані та сплачують ПДФО;
- особи, які не займаються підприємницькою діяльністю;
- платники податку, які здійснили оплату навчання у закладах освіти для себе або членів родини першого ступеня спорідненості (батьків, дітей, подружжя).
Важливо! Не можуть отримати знижку: фізичні особи-підприємці (ФОП); особи, які оплачують навчання за кордоном; особи, які не є членами родини першого ступеня спорідненості.
Зверніть увагу! Податкова знижка застосовується незалежно від форми власності закладу освіти — як до державних, так і до приватних навчальних закладів. Важливо, щоб заклад був зареєстрований в Україні та мав відповідну ліцензію на освітню діяльність. Знижка діє для витрат на дошкільну, шкільну, професійну та вищу освіту (бакалавр, магістр, фаховий молодший бакалавр). Проте додаткові курси, гуртожиток та військова кафедра не підлягають компенсації.
3. Яка сума повертається?
Повернення коштів здійснюється в розмірі 18% від фактично сплаченої суми за навчання, але не більше, ніж сплачений ПДФО за звітний рік.
Приклад розрахунку:
- Якщо за навчання сплачено 40 000 грн на рік, то сума відшкодування становитиме: 40 000 × 18% = 7 200 грн.
- Але якщо за рік сплачено менше ПДФО, наприклад, 6 000 грн, то повернуть тільки цю суму. Тому подавати заяву на податкову знижку має сенс тим особам, які мають офіційний дохід та сплачують з нього податки
4. Які документи потрібні?
Щоб отримати знижку, необхідно подати:
- паспорт та (РНОКПП);
- довідка ВПО, якщо звертатись за фактичним місцем проживання;
- податкову декларацію про доходи;
- довідку про доходи з місця роботи;
- договір з навчальним закладом;
- квитанції про оплату навчання;
- документи, що підтверджують спорідненість (якщо оплата здійснювалась за дитину або чоловіка/дружину).
5. Як подати документи?
Подати заяву можна:
- Особисто у Державну податкову службу (ДПС)
- Поштою (з описом вкладення);
- Онлайн через електронний кабінет платника податків на сайті податкової служби.
Рекомендовано обрати саме особисте звернення хоча б перший раз, щоб зрозуміти, як заповнювати декларацію, щоб представник ДПС на місці перевірив весь пакет документів та одразу подати на розгляд.
6. Терміни подачі заяви
Заяву необхідно подати до 31 грудня року, що йде за звітним. Наприклад, якщо навчання оплачувалося у 2024 році, то подати документи потрібно до 31 грудня 2025 року.
Важливо! Якщо не подати документи вчасно, знижка згоряє і не переноситься на наступний рік.
7. Коли повернуть гроші?
Відшкодування здійснюється протягом 60 календарних днів після подачі всіх необхідних документів. Гроші надходять на банківський рахунок заявника, зазначений у декларації або можуть бути отримані поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації.
Важливо! Слідкуйте уважно за відліком від дня подачі заяви, якщо протягом 60 днів гроші не надійдуть, зверніться до ДПС із письмовим запитом, яка причина ненадходження грошей, щоб отримати письмову відповідь. Цю відповідь надсилайте юристам нашої організації на правовий аналіз для подальшого врегулювання питання.
Висновок
Податкова знижка на навчання — це чудова можливість компенсувати частину витрат. Важливо знати умови, вчасно зібрати документи та подати заяву.
Якщо у вас залишилися питання, звертайтеся на Гарячу лінію нашої організації 0 800 309 110 (дзвінки безкоштовні), або напишіть в онлайн приймальню юристів за посиланням. Також ви можете зв’язатися з нами через Viber, WhatsApp або Telegram за номером 093 500 69 18.
Дана стаття була підготовлена за підтримки Фонду “Партнерство за сильну Україну». Зміст цієї статті є виключною відповідальністю ГО Донбас СОС і не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів.