Як допомогти дітям — ВПО адаптуватись в новому середовищі

За офіційними даними в Україні близько 906 тис. дітей є внутрішньо переміщеними особами. Їхня адаптація до нового місця, на перший погляд, є досить швидкою та безболісною. Однак, фахівці говорять, що на новому місці у дітей з’являються нові страхи та труднощі, які не відразу можуть помітити навіть батьки.

Адаптуватися на новому місці дітям допомагає Тетяна Давидовська — сімейна психологиня та психотерапевтка з досвідом роботи понад 20 років. Фахівчиня є регіональною координаторкою проєкту “Мирна школа”, тренерка в Інституті миру та порозуміння, а також засновниця Благодійного фонду “Добрий брат”.

Саме у рамках проєкту “Мирна школа” Тетяна разом зі своїми колегами навчає молодь взаємовідносин та комунікації в освітньому закладі. Тетяна у розмові з нами поділились з якими труднощами діти найчастіше стикаються на новому місця та дала деякі поради батькам та вчителям як взаємодіяти та полегшити адаптацію дитини.

Тетяно, можете поділитися, будь ласка, звідки у вас досвід роботи з дітьми — ВПО?

У мене вже понад десять років є благодійний фонд “Добрий брат”. Окрім того, що ми опікуємось військовими, наразі ми ще займаємось дітьми. Також я регіональна представниця проєкту “Мирна школа” та тренерка в Інституті миру та порозуміння.

Розкажіть, будь ласка, у якому форматі ви працюєте з дітьми?

Наразі діти навчаються у школі, тому переважно це онлайн формат. Взагалі все літо ми створювали табори та забирали дітей на відпочинок, зокрема з Покровської громади, з ними ми працювали та адаптовували їх в контексті стійкості під час війни та чутливості до багатоманіття. Ця тема, на мою думку, вкрай важлива , щоб діти ВПО не відчували себе іншими, покинутими, ця чутливість в суспільстві, на жаль, не є розвинутою. Тому варто звертати на це особливу увагу усіх членів суспільства.

Батьки можуть допомогти адаптуватись дитині власним прикладом

Дитина змінила місце проживання через війну, як батьки можуть допомогти дитині адаптуватись у новому місці?

Батьки можуть допомогти своїм власним прикладом. Зокрема, проявляти стійкість, твердість, не розмазаність, намагатися транслювати переконливість, послідовність своїх дій. Такі батьки дають дітям шалену підтримку. Батьки, які шукають можливості для адаптації, не відмовляються від життя у цей момент. Дорослі мають дати дитині розуміння, що на новому місці може бути по — іншому і це нормально, потрібно врахувати всі ці зміни, які відбуваються із сім’єю та рухатися далі.

Чи потрібно дитині розповідати з якої причини змінюєте місце проживання?

Має бути здорова межа.Не пояснювати — це не окей і перегинати палицю також не варто. Не потрібно впадати у крайнощі, потрібно подавати інформацію відповідно до віку дитини, не обтяжувати її зайвою інформацією. Дитина перебуває у так званій лояльності до батьків і коли вони починають розповідати усі їхні сімейні проблеми, то дитина прагнутиме усілякими способами допомогти їм. Це шлях до дитячого неврозу. Потрібно шукати золоту середину. Зараз діти настільки швидко подорослішали, тому вони швидко сприймають інформацію, але будь — яка зайва інформація може ранити на все життя.

Скільки зазвичай триває адаптація дитини у новому середовищі?

Заведено казати, що діти дуже швидко та легко адаптуються. Це правда, особливо діти дошкільного віку. Але ось уже школярі — там трохи складніше. У них вибудуване певне бачення життя, з’явились цінності, більш — менш сформоване життєве прийняття. Зараз наступлю на гостру тему, але ми з цим стикались у літньому таборі. Діти, які були у таборі, чули емоційні висловлювання про росіян, деякі з них негативно реагували на це. Попри всі ці події, що з ними сталось, у них уже своє бачення, яке може відрізнятись і від бачення батьків також. До прикладу, те саме ж мовне питання. Діти розуміють, що до 7 класу вивчали російську, а тут вже мають вивчати українську. Справа не стільки в самій мові, скільки в тому, як дитина це розуміє і яким способом їй доносять інформацію. Тому сказати  скільки часу триває адаптація дуже складно, бо це залежить від дуже багатьох чинників.

 

Якщо все — таки дитина не адаптувалась у школі? Чи потрібно її змінювати?

Відразу міняти школу — я б не радила, це крайня міра. Дитині потрібно дати шанс на адаптацію. Адже скоріше за все дитина перейде до іншої школи і там зіткнеться з тими самими проблемами.  До речі, ми розробили курс для підлітків “ Як бути сильним”, де діти можуть заходити на платформу та тренувати свою стійкість та силу, це допоможе також і під час адаптації у школі. Цей курс для тих, хто хоче дізнатися про дієві способи подолання життєвих завдань в умовах війни. Курси є безкоштовними, тому приєднатись можуть усі охочі.