Щоб зима стала теплішою: пільги та програми на тверде паливо

Питання опалення приміщень взимку актуальне для всіх українців, але для тих, хто покинув свої домівки через війну та опинився у будинках без централізованого опалення, вона часто є надгострою. Також допомога потрібна громадянам, що живуть у безпосередній близькості до зони бойових дій та для малозабезпечених українців.

Наразі, існують такі можливості зробити зиму більш теплою, а саме:

  1. Підтримка з боку держави:
  • надання населенню субсидій 
  • підключення ресурсів обласних військових адміністрацій та територіальних громад щодо забезпечення населення деревиною, вугіллям та іншими паливними матеріалами (пілети);

      2. За рахунок допомоги від міжнародних організацій.

З метою запровадження в умовах воєнного стану додаткової підтримки населенню на придбання твердого пічного побутового палива Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 07.11.23 № 1173 «Про реалізацію експериментального проекту щодо надання додаткової підтримки населенню на придбання твердого пічного побутового палива у 2023-2024 роках».

Проект реалізується спільно з міжнародними партнерами України, зокрема УВКБ ООН, яке профінансує частину підвищених виплат.

 У документі враховано збільшення ринкових цін на вугілля і деревину, що допоможе громадянам покрити більшу частину видатків на ці види палива. 

Згідно з ухваленим рішенням Уряду,  нормативи для опалення житлового приміщення на опалювальний сезон 2023-2024 збільшаться в середньому в 4 рази і становитимуть:

     для надання пільг: 

     – на вугілля – 1,87 т; на дрова – 6,22 т 

     для надання субсидії: 

     – на вугілля – 2,23 т; на дрова – 7,41 т 

      З урахуванням нового підходу, сукупний обсяг фінансової підтримки на одне домогосподарство може досягати 16 234 грн, раніше він складав 6973 грн.

      Розмір субсидії, і додаткової підтримки на придбання твердого пічного палива, розраховується індивідуально для кожного домогосподарства, і залежить від доходів родини: чим менші доходи, тим більшу частину витрат на паливо, в межах нормативу, оплатить держава та міжнародні партнери.

     Розмір отриманої додаткової підтримки не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.

Хто може отримати допомогу:

     Підвищення виплат буде здійснено всім громадянам України, в тому числі і ВПО, які мають право на призначення пільги або субсидії на тверде пічне паливо, крім тих громадян, яким за рахунок програм міжнародних гуманітарних агенцій вже було здійснено виплату на придбання твердого палива на 2023-2024 опалювальний період у розмірі, який є не меншим за розміри, визначені даним проектом.

     Для перерахунку розміру виплат пільг та субсидії на тверде пічне побутове паливо в поточному році НЕ потрібно спеціально звертатися до Пенсійного фонду України. 

Якщо вашій родині вже призначено житлово-комунальну пільгу або субсидію на придбання твердого пічного палива, – вам перерахують її розмір автоматично. 

Вам лише необхідно буде надати згоду Пенсійному фонду на передання ваших даних міжнародному донору для оплати вам підвищеного розміру підтримки, відповідно до даного Рішення.

Згоду можна надати наступним чином:

— у відповідь на смс-повідомлення, яке надійде родинам, які вже отримують субсидії на тверде пічне паливо;

— через електронний кабінет Пенсійного фонду України;

— звернувшись до відділення ПФУ 

 Якщо пільга або субсидія ще не призначена, але Ви потребуєте підтримки держави – необхідно звернутися за нею до ПФУ у загальноприйнятому порядку і подати відповідну заяву.

Нагадаємо яким чином можна звернутися до ПФУ для оформлення субсидії:

     Додаткова підтримка одержувачам пільг/субсидій на придбання твердого пічного побутового палива згідно з цим Порядком може бути здійснена не більше одного разу протягом строку дії експериментального проекту.

Особлива увага приділяється громадянам, які  мешкають у безпосередній близькості до зони бойових дій та на деокупованих територіях.  Вони можуть отримати допомогу у натуральному еквіваленті, а саме дровами, пілетами або брикетами за рахунок ресурсів обласних військових адміністрацій, територіальних громад  або за рахунок допомоги від міжнародних організацій. Стосовно умов отримання такої допомоги потребуючому населенню потрібно звернутися до органів місцевої влади.