Необхідність запровадження альтернативи на заміну Постанови 365. Дайджест Донбас СОС

 

За перше півріччя 2018 р. Питання пов’язані з проблемами доступу громадян до своїх пенсійних та соціальних виплат через дію Постанови № 365, займають провідні позиції.  Крім того, їхній відсоток значно зріс у травні–квітні з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України № 335 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. № 365» – відтепер суми соціальних виплат (та пенсії), які не виплачені за минулий період, мають виплачуватися на умовах окремого порядку. Однак такий порядок досі не затверджений.

Постанова № 365 є обмеженням конституційного права громадян на соціальний захист. Станом на кінець серпня 2018 року суди розглянули 3888 справ пов’язаних з дією постанови №365 (в першій інстанції), з них було 3841 рішень щодо невиплати пенсії. Одна із судових справ проти Постанови № 365, яка оскаржує окремі положення, однак не всю Постанову № 365. Нині у Верховному Суді відкрито провадження у справі № 826/13784/16 про визнання протиправною та скасування Постанови № 365 повністю, де інтереси позивача представляє громадська організація «Донбас СОС», та в Окружному адміністративному суді міста Києва розглядається справа за № 826/12402/16 – про визнання нечинною постанови Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. № 365.

Детально про проблеми, з якими стикаються ВПО через дію Постанови №365, аналіз судової практики та рекомендації читайте в нашому Дайджесті.

Завантажуйте Дайджест в форматі Pdf українською чи англійською  мовами.

Нагальним залишається необхідність:  

  1. Затвердити альтернативну систему призначення та контролю за соціальними виплатами та пенсією. Громадські організації, які опікуються правами ВПО, звернулися до Прем’єр-міністра України з вимогою при розробці нової процедури врахувати низку принципів, які мають забезпечити недискримінаційність підходу до ВПО та відповідність чинному законодавству.
  2. Змінити підхід до здійснення виплат ВПО шляхом розділення порядків виплат соціальних видів допомоги та пенсії, а також утриматися від затвердження дискримінаційного, такого, що суперечить законодавству, порядку виплати недоотриманої допомоги за минулий період.

З судовою практикою можна ознайомитись тут