
До нас звертаються учасники судового процесу, які, отримавши рішення суду, бачать, що в ньому не вистачає важливої інформації або ж в написанні прізвища, імені, по батькові, дати є помилка, яка унеможливлює виконання рішення суду.
Виникають питання: Що робити? Куди звертатися? Подавати нову заяву до суду?
У даній статті юристи розповідають як виправити помилку та внести зміни в судове рішення.
Статтею 269 Цивільного процесуального кодексу передбачено, що суд може з власної ініціативи або за заявою учасників справи виправити допущені в рішенні чи ухвалі описки або арифметичні помилки.
Відповідні положення містяться й у статтях 253 Кодексу адміністративного судочинства та у ст. 243 Господарського процесуального кодексу.
Тобто, виправленню підлягають:
- описки;
- арифметичні помилки.
Описка — це зроблена судом механічна (мимовільна, випадкова) граматична помилка в рішенні, яка допущена під час його письмово-вербального викладу (помилка в правописі, у розділових знаках тощо). Виправленню підлягають лише ті описки, які мають істотний характер. До таких належить написання прізвищ та імен, адрес, зазначення дат та строків тощо.
Постанова Верховного суду від 29.01.2021 у справі № № 22-ц/354/11;
Граматичні помилки не є опискою, оскільки не призводять до неправильного розуміння рішення суду. Наприклад, неправильно поставлені розділові знаки, відмінювання слів, і т. д.
Арифметична помилка — це помилка у визначенні результату підрахунку (пропуск цифри, випадкова перестановка цифр, спотворення результату обчислення у зв`язку із використанням несправної техніки або неуважністю), тобто та помилка, яка суттєво впливає на вирішення спору.
Постанова Верховного суду від 18.02.2020 у справі № 818/2/14.
На що може вплинути описка в судовому рішенні?
Відповідно до ч. 1 ст. 265 ЦПК України, рішення суду складається з вступної, описової, мотивувальної і резолютивної частин.
До юристів Донбас СОС звернувся бенефіціар з судовим рішенням про встановлення факту смерті, в резолютивній частині якого не було вказано дату та місце народження померлої, що вплинуло на подальшу реєстрацію в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного свідоцтва про смерть (Справа № 752/4975/24)
Для виконання рішення по даній справі у резолютивні частині також необхідно було зазначити і дані про громадянство померлої:
https://reyestr.court.gov.ua/Review/118644567
Тільки після внесення важливої інформації в судове рішення, яка помилково не була вказана в резолютивній частині, вдалося здійснити реєстрацію в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримати відповідне свідоцтво про смерть.
Який алгоритм виправлення помилки в судовому рішенні ?
- Необхідно звернутись до суду, яким винесено рішення, із заявою про виправлення описки в судовому рішенні.
Зверніть увагу! Звернутися до суду із заявою про внесення виправлень можна незалежно від того, набрало судове рішення законної сили чи ні.
За подання заяви про виправлення описки чи арифметичної помилки судовий збір не сплачується.
- Розгляд судом заяви про виправлення помилки у судовому рішенні.
Заява про внесення виправлень розглядається протягом десяти днів після її надходження.
Питання про внесення виправлень вирішується без повідомлення учасників справи, про що постановляється ухвала. За ініціативою суду питання про внесення виправлень вирішується в судовому засіданні за участю учасників справи, проте їхня неявка не перешкоджає розгляду питання про внесення виправлень.
- Винесення судом ухвали про виправлення помилки в рішенні, постанові або про відмову у внесенні виправлень.
Важливо! Ухвала про внесення виправлень надсилається всім особам, яким видавалося чи надсилалося судове рішення, що містить описки чи арифметичні помилки.
Якщо Вам потрібна допомога у виправленні помилки в судовому рішенні, звертайтесь на гарячу лінію ГО «Донбас СОС» 0800309110 (дзвінки безкоштовні). Також, ви можете зв’язатися з нами одним з таких способів:
— месенджери viber/telegram/whatsapp за номером (093) 500-69-18;
— наша сторінка у Facebook;
— та онлайн приймальня: [email protected].