Порядок надання субсидії на придбання побутового палива

Кожен громадянин України має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім’ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло. Забезпечення соціального захисту громадян, зокрема, у сфері житлово-комунальних послуг — один із основних принципів державної політики.

Умови призначення та порядок надання громадянам субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначаються “Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива”, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. N 848.

Право  на  отримання субсидії  готівкою  на  придбання  скрапленого  газу,  твердого та рідкого пічного побутового палива поширюється на громадян,  які  проживають  у  житлових  приміщеннях (будинках), в частині   оплати   ними  придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Субсидія  на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива   призначається   у   разі,   коли  житлове  приміщення  не забезпечується електро-, тепло- або газопостачанням для опалення.

Якщо    для    опалення    житлового   приміщення   одночасно використовується  теплова  енергія  та/або  природний  газ  та/або електроенергія,  субсидія  надається  тільки  на  один вид палива. В іншому випадку можна оформити субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо за встановленими нормами споживання з урахуванням пільг, які надаються відповідно до чинного законодавства, і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового відсотка платежу.

Визначається розмір субсидії на скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо як різниця між розміром плати за скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо на календарний рік за встановленими нормами споживання та обов’язковою часткою плати за них.

Субсидія  для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного  побутового  палива  призначається один раз на календарний рік за особистим зверненням громадян. Звертатися необхідно до територіального управління праці та соціального захисту населення (далі — УПСЗН).

Для надання субсидії на тверде паливо жителям району необхідно подати у відділ субсидій УПСЗН або в сільську, селищну раду:

— заяву;

— декларацію про доходи всіх членів сім’ї;

— акт обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Громадянам,   які  проживають  у  житлових  приміщеннях (будинках) державного і громадського житлового фонду, у приватних будинках, квартирах чи кімнатах, в тому числі у   гуртожитках   та   будинках   житлово-будівельних   (житлових) кооперативів,  субсидія  для відшкодування витрат на придбання скрапленого  газу,  твердого  та рідкого   пічного   побутового   палива   за   бажанням   громадян виплачується відділеннями поштового зв’язку чи перераховується  на їх  рахунок  в  банківській  установі.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 356 „Про встановлення мінімальних норм забезпечення населення твердим паливом і скрапленим газом та граничних показників їх вартості для надання пільг і житлових субсидій за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам»,  у 2016 році визначено наступні натуральні норми забезпечення населення твердим паливом, та скрапленим газом, та граничні показники вартості твердого палива і скрапленого газу:

  1. Мінімальні норми забезпечення населення твердим паливом і скрапленим газом для надання пільг — відповідно 1 тонна та один балон на домогосподарство на рік;
  2. Мінімальні норми забезпечення населення твердим паливом для надання житлових субсидій — 2 тонни на домогосподарство на рік;
  3. Мінімальні норми забезпечення населення скрапленим газом, який використовується для приготування їжі, для надання населенню житлових субсидій виходячи з розрахунку: два балони (42 кілограми) на рік на одну-дві особи, три балони (63 кілограми) — на три-чотири особи, чотири балони (84 кілограми) — на п’ять і більше осіб;
  4. Для надання пільг і житлових субсидій населенню на придбання твердого палива і скрапленого газу за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у 2016 році застосовуються такі граничні показники вартості: твердого палива — 2000 гривень за 1 тонну; скрапленого газу — 200 гривень за один балон;
  5. Особам, які для опалення житлових приміщень використовують рідке пічне побутове паливо, пільги надаються виходячи з розрахунку вартості 1 тонни твердого палива, а субсидії для відшкодування витрат на його придбання — з вартості затвердженої у регіоні натуральної норми забезпечення населення твердим паливом. У разі використання скрапленого газу, що зберігається у групових резервуарних установках, мінімальна норма забезпечення таким газом становить 42 кілограми на одну особу на рік, але не більш як 210 кілограмів.

Розрахунки щодо визначення розміру субсидій для відшкодування  витрат  на  придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива здійснюються у такій послідовності:

  1. визначається річний сукупний доход громадян,зареєстрованих у  житловому  приміщенні  (будинку), і обов’язкова частка  плати  за  скраплений  газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у цьому доході;
  2. визначається  розмір  плати  за скраплений газ, тверде та рідке   пічне   побутове   паливо   на  календарний  рік  у  межах встановлених норм споживання;
  3. визначається розмір субсидії як різниця між вартістю плати за  скраплений  газ,  тверде  та  рідке  пічне  побутове паливо на календарний  рік  у  межах  норм  споживання і обсягом визначеного платежу.

Додаткові роз’яснення з приводу оформлення  субсидій можна отримати у спеціалістів урядової гарячої лінії за номером 15-45. Працює безкоштовно і цілодобово зі стаціонарних і мобільних телефонів.

Ми так само нагадуємо, що Ви можете звертатися за правовими консультаціями написавши нам на онлайн-приймальню.

Публікація підготовлена ​​в рамках проекту «Забезпечення правового захисту внутрішньо переміщених осіб», який реалізується ГО «ДОНБАС СОС» спільно з ГО «ПРАВОЗАХИСНА РАДА УКРАЇНИ» за підтримки Європейського союзу. Зміст публікації не відображає офіційну позицію Європейського Союзу.