Як отримати українське свідоцтво: про наявні труднощі та історії успіху розповіли юристи

З початку діяльності “Донбас SOS” надавала юридичні консультації на Гарячій лінії. Часто ми стикалися з тим, що люди, крім первинної консультації, потребують допомоги у складанні документів, подальшого супроводження їх питань у суді та листуваннях з державними органами. Саме тому, з грудня 2023 року було започатковано послугу надання вторинної правової допомоги. Про перші успіхи та актуальну тематику — у нашому матеріалі.

З початком повномасштабної війни збільшилось кількість запитів щодо переоформлення свідоцтва про народження дитини, що народилася на тимчасово окупованій території України (далі — ТОТ), а також свідоцтва про смерть, що видано на ТОТ.

Облік померлих та народжених державними органами унеможливлень у зв’язку з відсутністю доступу до окупованих територій. Отже, державні органи не можуть адекватно враховувати ці дані у різних галузях.

Незважаючи на наявність правових можливостей, держава не налагодила адміністративного процесу реєстрації фактів народження та смерті за документами, отриманими від окупаційної влади. Як наслідок, за актуального стану законодавства, легітимізація таких актів цивільного стану можлива лише через судову процедуру.

Як допомогти людям у таких ситуаціях? – своєю практикою поділились спеціалісти Громадської організації «Донбас SOS».

Юристи розглянули основні проблемні питання, які стосуються встановлення юридичних фактів народження або смерті на тимчасово окупованих територіях.

  1. Відмова РАГС. Зверненню до суду із заявою про встановлення факту народження (смерті) особи в певну годину, що має передувати звернення заявника до органу РАГС із заявою про реєстрацію народження (смерті) особи. Лише після отримання відмови органу РАГС у реєстрації події народження (смерті), заявник має право звернутися до суду із заявою про встановлення факту народження (смерті) особи у певну годину.

Здавалося б, у цій судовій практиці вже давно поставлено крапку.

Однак такі випадки є і надалі.

Праворуч № 308/1700/23. Заява про встановлення юридичного факту повернена заявнику, оскільки лише після отримання відмови органу РАГС у реєстрації події смерті, заявник має право звернутися до суду із заявою про встановлення факту смерті особи за певний час.

Повертаючи заяву, суд виходив з того, що лист-роз’яснення Касаційного цивільного суду у складі ЗС № 985/0/208-21 від 22.04.2021, на який посилається заявник, має рекомендаційний характер та надавався до внесення змін до ст.9 Законом України «Про забезпечення прав та свобод громадян та правовим режимом на тимчасово окупованій території України» № 1207-VІІ від 15.04.2014р. у редакції Закону №2217-ІX від 21.04.2022. 

Аналогічна правова позиція викладена у ухвалі Центрального міського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 26.07.2022 року, у справі № 216/2618/22».

Юристка роз’яснює:

Відповідно до листа Касаційного цивільного суду у складі ЗС № 985/0/208-21 від 22.04.2021 року зазначено, що вимога щодо отримання листової відмови органів реєстрації актів цивільного стану у здійсненні реєстрації фактів смерті чи народження на тимчасово окупованій території України не ґрунтується на положень чинного законодавства.

Також, відповідно до постанови Верховного Суду від 23.11.2022 року у справі №759/7001/22 (провадження № 61-9254св22) відмова у відкритті провадження про встановлення факту народження, смерті на тимчасово окупованій території України з підстав попереднього не звернення до органу реєстрації актів цивільного стану, неотримання відмови у проведенні державної реєстрації та необхідності подальшого оскарження такої відмови в порядку адміністративного судочинства не ґрунтується на положеннях чинного законодавства, оскільки встановлення такого факту саме судом безпосередньо передбачено ст.317 ЦПК України, яка не вимагає від заявників вчинення інших дій перед зверненням до суду з відповідним заявам, тобто надає можливість відразу звернутися до будь-якого суду цивільної юрисдикції.

  1. Паспорт громадянина України, в якому не вклеєно фотокарток при досягненні його власником зазначеного віку або закінчився строк дії, є недійсним, не є документом, що засвідчує особу та підтверджує громадянство.

Справа № 759/865/24 . У практиці зустрічаються випадки, коли суд, наприклад, відмовляє у задоволенні заяви про встановлення юридичного факту народження з підстав, що паспорти батьків дитини є недійсними, посилаючись на п. 8 Положення про паспорт громадянина України, ухваленого Постановою ВРУ від 26.06.1992 року № 2503 -XII, де до паспортної книжечки за досягнення громадянином 25 та 45 років вклеюються нові фотографії, що відповідають його вікові. Паспорт, в якому не вклеєно таких фотокарток при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним.

Коментар юристки:

Відповідно до постанови КМУ від 21 жовтня 2022р. № 1202 «Деякі питання реалізації актів законодавства у сфері міграції в умовах воєнного стану» паспорти громадян України у формі картки, строк дії яких закінчився за 30 днів до 24 лютого 2022 р. та після 24 лютого 2022 р., та паспорти громадянина України зразка 1994 року, до яких не вклеєно фото особи у разі досягнення нею 25- чи 45-річного віку, строк вклеювання до яких настав за 30 днів до 24 лютого 2022 р. та після 24 лютого 2022 р., є документами, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України та підлягають обміну або вклеюванню нових фотокарток відповідно до досягнутого віку протягом 30 календарних днів з дня припинення чи скасування воєнного стану.

Тобто позиція суду про недійсність паспорта у зв’язку з пропуском рядка на вклеювання фотографії та відмову на цій підставі у задоволенні заяви про встановлення юридичного факту не відповідає положенням нормативно-правових актів.

  1. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Варто зауважити, що термін «невідкладно» розуміється як проміжок години, визначений з моменту настання підстав для вчинення відповідних дій, які є пріоритетними і здійснюються першочергово, але не пізніше наступного робочого дня або встановленої години наступного робочого дня.

Проте, в українських реаліях завантаженість суддів визначає різні тлумачення цього терміну в кожному конкретному контексті.

Як випливає із аналізу судових рішень у даній категорії справ – справи щодо встановлення юридичного факту в Україні розглядаються не лише тижнями, а й місяцями.

 Попри всі наявні труднощі вихід із цих ситуацій є. Фахівці розповіли про успішні історії встановлення юридичних фактів у судовому порядку.

Праворуч №1:

Пані Оксана* переїхала у м. Київ із м. Донецька. Наприкінці січня жінка звернулася до юристів ГО «Донбас SOS» для переоформлення свідоцтва про народження дитини, яке було видано на тимчасово окупованій території України.

« Отримати документи, що підтверджують факт народження за зразками чинного законодавства України, здійснити реєстрацію факту народження та отримати відповідне свідоцтво про народження у позасудовому порядку є неможливим. Внаслідок аналізу повідомлених жінкою фактичних обставин справи та получених документів було підготовлено заяву до суду про встановлення юридичного факту народження на тимчасово окупованій території України », — зазначила юрист ДТ «Донбас СОС».

При цьому фахівчиня здійснила правовий супровід справи, внаслідок чого суд визнав факт народження дитини. Рішення суду підлягало негайному виконанню.

Далі з цим рішенням пані Оксана звернулася до відділу державної реєстрації актів цивільного стану та отримала свідоцтво про народження дитини українського зразка.

Правова база, якою керувалася юристка:

Відповідно до ч.4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», за відсутності документа про заклад державної охорони здоров’я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, є підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану рішення суду про встановлення факту народження.

Статтею 317 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що заява про встановлення факту народження особи на території, на якій запроваджено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їх представниками , членами сім’ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Прийняте судом рішення у справах щодо встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеної Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Доказами у справах щодо встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України або на території, на якій запроваджено воєнний чи надзвичайний стан, можуть бути: довідки, що підтверджують народження дитини.

 Справа №2:

Пан Олексій* звернувся до юристів у лютому із проханням допомогти переоформити свідоцтво про смерть матері, яка була видана на тимчасово окупованій території.

Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів громадянського стану українського зразка пан Олексій не мав можливості, оскільки його мати померла в місті Алчевську, на тимчасово окупованій території України. Водночас встановлення факту смерті було необхідним для отримання свідоцтва про смерть за зразком законодавства України.

«Отримати документи, що підтверджують факт смерті за зразками чинного законодавства України, здійснити реєстрацію факту смерті та отримати відповідне свідоцтво про смерть у позасудовому порядку неможливе. Внаслідок аналізу повідомлених фактичних обставин справи та отриманих документів було підготовлено заяву до суду про встановлення юридичного факту смерті на тимчасово окупованій території України», — зазначила юристка ДО «Донбас СОС».

Суд визнав факт смерті на тимчасово окупованій території України, рішення суду підлягало негайному виконанню.

Потім з цим рішенням п. Олексій звернувся до відділу державної реєстрації актів цивільного стану на підконтрольній Україні території та отримав свідоцтво про смерть українського зразка.

Правова база, якою керувалася юристка:

Відповідно до ч.1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров’я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи за певну годину або оголошення її померлою.

Статтею 317 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій запроваджено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім’ї померлого, їх представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їх права, обов’язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Справи про встановлення факту смерті особи на території, на якій запроваджено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеної такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.

Доказами у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій Україні або на території, на якій запроваджено воєнний чи надзвичайний стан, можуть бути: медичні довідки, що підтверджують факт смерті, що видаються на окупованих територіях, лікарське свідоцтво про смерть, довідка про причину смерті , договори із відповідними ритуальними підприємствами, які надавали послуги з організації поховання, фотоз поховання пояснення свідків, інші докази.

Вище наведено лише незначну частину справ із якими до нас регулярно звертаються громадяни. Саме тому, для оптимального вирішення наведених правових проблем потрібен розроблений державою алгоритм дій чи то механізм, який чітко регламентує розв’язання проблемних питань для громадян . Втім, цей питання потрібно вирішувати на законодавчому рівні. А до того часу українці, які стикаються із проблематикою встановлення юридичного факту, будуть змушені звертатися до суду.

Якщо Ви зіткнулися з необхідністю отримання свідоцтва про народження/смерть українського зразка, то можете звернутися до нас для отримання юридичної консультації, узгодження подальшого алгоритму дій та отримання кваліфікованої допомоги зі складання процесуальних та інших документів. 

Варто зауважити, що перелічені вище послуги надаються юристами Організації безкоштовно.

Для отримання додаткової інформації звертайтесь до гарячої лінії ДО «Донбас SOS» 0 800 309 110 (дзвінки безкоштовні). Також, ви можете зв’язатися з нами одним з таких способів: