Порядок компенсації за зруйноване житло: які зміни відбулися у 2020-му

2 вересня Кабінет Міністрів України затвердив довгоочікуваний Порядок надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій та розміру грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації.

Постановою КМУ № 767 були внесені зміни до Постанови № 947 від 18.12.2013 (про цю Постанову в більш ранній редакції ми писали тут). 

Згідно з Постановою, Донецька та Луганська обласні державні адміністрації у місячний строк мають забезпечити створення комісій з розгляду питань, пов’язаних з наданням грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації. Відповідні рекомендації отримали також органи місцевого самоврядування у цих областях та ВЦА.

Як наразі подати документи на отримання компенсації за зруйноване нерухоме майно? Хто може звертатися та в якому розмірі можна отримати компенсацію?

Перша та найважливіша зміна: якщо раніше в Постанові йшлося лише про компенсацію особам, які залишилися на попередньому місці проживання, у новій редакції вона поширюється на всіх осіб, чиї будинки було зруйновано внаслідок воєнного конфлікту — але лише якщо будинки розташовано на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження, та якщо вони є зруйнованими повністю

Наразі Постанова об’єднує два типи виплат: виплати постраждалим внаслідок надзвичайної ситуації та виплати особам, чиї будинки зруйновані. У цій статті будемо говорити саме про компенсаційні виплати за зруйноване майно.

Як і раніше, для отримання компенсації необхідно звертатися до органів місцевого самоврядування або ВЦА (в тому числі через ЦНАП, якщо він є). Це може зробити як власник житла особисто, так його представник на підставі нотаріально посвідченої довіреності. Крім цього, документи можна надіслати поштою (цінним листом з описом вкладення). Якщо власників одного й того ж будинку є декілька, заяви подає кожний окремо.

Необхідно подати наступні документи:

1) заяву (форма затверджена у Постанові);

2) копію документа, що посвідчує особу;

3) копію РНОКПП (Реєстраційний номер облікової картки платника податків).

4) нотаріально завірені копії документів, що підтверджують наявність права власності у постраждалого на житло на момент подання заяви про проведення обстеження житла.

Після подання документів протягом п’яти календарних днів органи мають прийняти рішення про проведення обстеження житла. Це обстеження, у свою чергу, має відбутися не пізніше ніж 30 календарних днів з моменту прийняття рішення. Цей строк може бути довшим, якщо житло знаходиться в зоні ООС – тоді буде треба чекати на письмовий дозвіл від Командувача. Власники житла мають право брати участь у обстеженні та надавати свої пояснення. 

Протягом трьох робочих днів з моменту проведення обстеження житла органи місцевого самоврядування/ВЦА мають вам безоплатно видати довідку про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації за формою згідно з додатком 3, якщо знайдуть відповідні підстави.

Далі необхідно подати знову до тих самих органів такі документи:

1) заяву у довільній формі про виплату грошової компенсації. У заяві зазначаються реквізити банківської картки (карткового рахунка у банку), на яку (який) перераховується компенсація, та зазначається, що заявник не звертався за виплатою до інших органів місцевого самоврядування, а в разі їх відсутності — військово-цивільних адміністрацій населених пунктів;

2) копію довідки про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації, яку Ви отримали на попередньому етапі;

3) копію акта обстеження житла;

4) інформаційну довідку (витяг) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про припинення права власності на житло у зв’язку з його знищенням, яка видається в установленому порядку на підставі акта обстеження житла.

Зверніть увагу!  Відповідно до Порядку (п.26), якщо житло було зруйноване до моменту реєстрації постраждалим права власності, грошова компенсація не надається. Між іншим, якщо власник зруйнованого житла вже помер, його спадкоємці не будуть мати права на компенсацію. Але є виключення: якщо житло належало, наприклад, Вашей матері, яка померла до 2014 року, але Ви ніколи не переоформили право власності, Ви можете зробити це зараз, перед по зщданням документів. Ця ситуація стосується всіх випадків, коли дані про житло були відсутні у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно — якщо під час першої реєстрації права власності (внесенні запису) щодо зруйнованого житла Ви були зазначені як власник такого житла, Ви маєте право на компенсацію.

Що відбувається після подання документів? Звідки кошти та скільки чекати?

— Відповідно до Порядку, органи, які прийняли документи, щомісяця до 5 числа затверджують списки постраждалих, житло яких зруйноване внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації, та надсилають їх структурним підрозділам з питань соціального захисту населення Донецької та Луганської облдержадміністрацій за встановленою формою подання, що затверджується Мінреінтеграції, для подальшого їх внесення на розгляд комісій. Після отримання списку відповідна комісія має прийняти рішення протягом 10 робочих днів, або продовжити строк на прийняття рішення, але не більш як на 30 календарних днів. Якщо рішення є позитивним, тоді треба чекати, коли прийдуть кошти з державного бюджету. Мінреінтеграції здійснює розподіл бюджетних коштів у порядку черговості. Гроші будуть сплачені на банківський рахунок власника зруйнованого будинку. 

Скільки грошей можна отримати?

Не більше 300 тис. гривень за один об’єкт (як це було й раніше). У порядку зазначено, що конкретний розмір грошової компенсації визначається за показниками опосередкованої вартості спорудження житла у регіонах України відповідно до місцезнаходження житла, що є чинними на дату затвердження узагальненого списку. Останні показники (станом на 01.04.2020) можна подивитися тут.

Зверніть увагу! У Порядку зазначається, що компенсація може бути виплачена лише один раз. Окрім цього, після отримання грошової допомоги або компенсації постраждалі втрачають право на отримання пільг і компенсацій, передбачених у частині восьмій статті 86 та частині другій статті 89 Кодексу цивільного захисту України (тобто вони, наприклад, не мають права на забезпечення житлом за рахунок держави).

__________________________________

Робота безкоштовної «гарячої лінії» забезпечується громадською організацією «Донбас СОС» за підтримки Швейцарії через Швейцарську агенцію розвитку та співробітництва (SDC) та уряду Великої Британії, спільно з Данською Радою у справах біженців – Данською Групою з розмінування (DRC-DDG). Думки і твердження, висловлені в публікації, можуть не співпадати з позицією Швейцарської агенції розвитку та співробітництва, уряду Великої Британії чи DRC-DDG. Відповідальність за зміст несе «Донбас СОС».