До нас на Гарячу лінію регулярно надходять звернення стосовно того, чи здійснюється компенсація (відшкодування шкоди) за пошкоджені квартири, житлові будинки, інші житлові приміщення, на який розмір такої компенсації слід розраховувати, які документи збирати та до яких органів звертатися.
В статті нижче ми зробили аналіз чинного законодавства, а також зареєстрованих законопроектів, якими планується врегулювати це питання.
Перш за все, що варто зробити вже зараз — це подати заяву про пошкоджене чи зруйноване житло. Як це зробити — читайте на нашому сайті за посиланням (з моменту написання статті відбулись зміни, наразі заявки приймаються і щодо житла, яке було знищене або пошкоджене з 2014 року).
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року №326 затверджено Порядок визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Також Постановою визначено Загальні засади оцінки збитків, завданих майну та майновим правам внаслідок збройної агресії Російської Федерації.
Серед напрямів визначення шкоди та збитків – напрям, що включає втрати житлового фонду і об’єктів житлово-комунального господарства, об’єкти незавершеного будівництва житлової нерухомості, дачних і садових будинків, фактичні витрати, здійснені для їх відновлення.
Міністерствам, іншим центральним та місцевим органам виконавчої влади доручено розробити і затвердити у 6-місячний строк методики, передбачені Порядком.
Крім того, станом на сьогодні, є чинним Порядок надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій та розміру грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації, затверджений постановою КМУ від 18 грудня 2013 р. № 947.
Раніше ми публікували аналіз зазначеного порядку та алгоритм отримання компенсації, ознайомитися можна за посиланням.
В Верховній Раді зареєстровано два законопроекти № 7198 від 24.03.2022 та №7237 від 31.03.2022, якими пропонується врегулювати правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення нерухомого майна.
Законопроект №7198 було прийнято ВРУ за основу та, відповідно, зараз відбувається підготовка до другого читання.
Метою законопроекту, як зазначено у Пояснювальній записці, є забезпечення компенсації громадянам України за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації та збору інформації для майбутніх позовів держави Україна до Російської Федерації у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації.
Законопроектом №7198 пропонується:
- створення Комісій для розгляду питань щодо надання компенсації (далі — Комісія) при виконавчому органу місцевої ради за місцем знаходження знищених та пошкоджених об’єктів нерухомого майна;
- подання заяви про надання компенсації до Комісії. Передбачається, що така заява може бути подана під час дії воєнного стану та протягом 90 календарних днів з дати його закінчення на території, на якій знаходиться (знаходився) пошкоджений або знищений об’єкт нерухомого майна.
- заява може бути подана як в електронній формі через Єдиний державний веб-портал електронних послуг (в тому числі через мобільний додаток), так і в паперовій формі через ЦНАПи, органи соцзахисту населення, або нотаріуса.
- отримання компенсації громадянам України, які є:
- власниками пошкоджених та/або знищених об’єктів нерухомого майна;
- особами, які здійснили інвестування та фінансування будівництва об’єктів житлового будівництва, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт та які не прийнято в експлуатацію;
- членами житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення кооперативу, але не оформили право власності на нього;
- спадкоємцями вищезазначених осіб.
Також компенсація може надаватися ОСББ, управителями багатоквартирних будинків, житлово-будівельними (житловими) кооперативами, які здійснюють утримання відповідних будинків, щодо відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку.
- способи надання компенсації передбачаються у вигляді грошової компенсації, або надання об’єкта нерухомого майна шляхом фінансування його будівництва, або у вигляді фінансування виконання будівельних робіт з відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку.
- врегулювати механізм подання та розгляду заяви про надання компенсації, а саме після подання заяви про отримання компенсації, таку заяву має розглянути Комісія протягом 30-ти днів. Розгляд заяви включає:
- встановлення наявності/відсутності підстав для отримання компенсації;
- встановлення наявності/відсутності пріоритетного права на отримання компенсації;
- збір документів та інформації, необхідної для прийняття рішення про надання компенсації шляхом:
- забезпечення проведення обстеження можливості/неможливості
- відновлення об’єкта нерухомого майна. Таке обстеження проводиться щодо будівлі в цілому;
- прийняття рішення про включення отримувача компенсації до черги;
- забезпечення проведення оцінки вартості відновлення пошкодженого об’єкта нерухомого майна;
- визначення розміру компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна;
- прийняття рішення про надання компенсації.
- створення Реєстру пошкодженого та знищеного майна;
- визначити джерела фінансування компенсації, це можуть бути: фонд відновлення майна та зруйнованої інфраструктури України; міжнародна технічна та/або поворотна, або безповоротна фінансова допомога; інші джерела, не заборонені законодавством України.
- визначити черговість та граничний розмір надання компенсації. Наприклад, пріоритетне право на отримання компенсації зможуть мати багатодітні сім’ї; особи з інвалідністю I та II груп; учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, особи, визначені частиною першою статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Встановлено і граничний розмір компенсації у вигляді об’єкта нерухомого майна, що не може перевищувати вартості 150 м2 за один об’єкт нерухомого майна.
При цьому передбачається, що методика проведення оцінки вартості відновлення пошкоджених об’єктів нерухомого майна визначається Кабінетом Міністрів України.
Також законопроект пропонується внести зміни до Законів України “Про судовий збір”, “Про безоплатну правову допомогу” та “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”.
Наразі сказати точно, коли зазначений законопроект буде доопрацьовано та винесено на розгляд ВРУ неможливо. За оновленнями рекомендуємо слідкувати на сайті ВРУ за посиланням.
Законопроект №7237 направлено на розгляд профільному Комітету ВРУ з питань економічного розвитку.
Законопроектом пропонується визначити механізм первинної та повної компенсації за втрачене, пошкоджене та знищене майно постраждалим фізичним особам, їх спадкоємцям, та постраждалим юридичним особам України в результаті збройної агресії Російської Федерації, зокрема:
- порядок подання заяв на компенсацію через Портал Дія;
- порядок верифікації збитків (обстеження пошкодженого та знищеного майна, встановлення факту втрати майна у зв’язку зі збройною агресією);
- порядок автоматичної оцінки завданих збитків;
- розмір та форму компенсації (зокрема граничний розмір первинної
- компенсації);
- порядок черговості виплати компенсацій.
Також йде мова про створення Державного реєстру майна, знищеного, пошкодженого або втраченого внаслідок збройної агресії Російської Федерації.
Пропонується визначити правовий механізм компенсації завданої шкоди майну на ТОТ за принципом “ефективного контролю”.
А також визначити механізм забезпечення стягнення репарацій з Російської Федерації та їх адресного розподілу.
У Висновку Головне науково-експертного управління ВРУ зазначає, що недоцільно об’єднувати у одному проекті питання компенсації за майно, втрачене, пошкоджене та знищене внаслідок збройної агресії Російської Федерації, та репарацій від Російської Федерації. Це пояснюється тим, що репарації можуть використовуватися й на інші цілі, ніж відшкодування шкоди, завданої майну внаслідок збройної агресії Російської Федерації, а тому порядок їх використання доцільніше визначати окремим законом.
Загалом, законопроектами № 7198 та №7237 пропонуються схожі механізми надання компенсації. І тому в майбутньому за основу має бути прийнятий один із них.
19 жовтня 2022 року прийнято Закон “Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» щодо створення фонду ліквідації наслідків збройної агресії” (на момент публікації статті Закон ще не оприлюднено, з проектом можна ознайомитись на сайті ВРУ за посиланням).
Законом передбачається створення Фонду ліквідації наслідків (у тому числі гуманітарних, соціальних, економічних), спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України у складі спеціального фонду Державного бюджету України.
Одними із джерел фінансування Фонду будуть кошти, отримані у зв’язку з виконанням Закону України «Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів».
Кошти Фонду будуть спрямовані, в тому числі, на реконструкцію, капітальний ремонт будівель для забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб та осіб, які втратили його внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.
Підсумовуючи викладений матеріал, хочемо звернути увагу, що питання надання компенсації за пошкоджене/зруйноване майно знаходиться зараз на стадії законопроектів. І досі не зрозуміло, який саме буде механізм надання компенсації, його сума та черговість надання.
Проте вже зараз ми рекомендуємо:
- подати заяву про пошкоджене чи зруйноване житло;
- зберігати документи про право власності на нерухоме та рухоме майно;
- зробити за можливості фото чи відеофіксацію, зберігати інформацію зі ЗМІ;
- зафіксувати показання сусідів, родичів, друзів (за можливості);
- подати заяву до органу місцевого самоврядування з метою проведення обстеження пошкодженого або зруйнованого об’єкта нерухомого майна;
- подати заяву про вчинення кримінального правопорушення до правоохоронних органів, в результаті чого отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань;
- подати заяву на платформі Офісу Генерального прокурора https://warcrimes.gov.ua.
Якщо у вас залишилися питання, звертайтеся за додатковою консультацією до експертів та юристів нашої організації за номером 0800309110 (безкоштовно).