Як подати заяву про пошкоджене чи зруйноване житло під час війни РФ проти України – алгоритм дій

26 березня 2022 р. Кабінет міністрів України прийняв постанову № 380, якою затвердив Порядок подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації. 

Тож, громадяни України, які  є власниками пошкодженого або знищеного нерухомого майна внаслідок війни, можуть надіслати повідомлення й зафіксувати такий факт.

Як повідомити про зруйноване або пошкоджене житло?

1) самостійно:

з використанням мобільного додатка Дія (для цього необхідно завантажити застосунок та обрати в меню «Послуги», «Пошкоджене майно»);

—  засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (для цього потрібно створити особистий електронний кабінет користувача (авторизуватися) на Порталі Дія).

Детально про роботу Порталу Дія та застосунку Дія за посиланням, за яким також можна поставити будь-яке запитання з приводу роботи зазначених електронних ресурсів.

2) через адміністратора центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) або нотаріуса.

Для цього адміністратор ЦНАПу або нотаріус у день звернення, після встановлення вашої особи  або повноважень вашого представника (у разі подання повідомлення представником), заповнить повідомлення через Портал Дія.

Також ви можете попросити їх роздруковувати зареєстроване інформаційне повідомлення.

Важливо! Подати інформацію можна будь-де, незалежно від місця проживання або перебування особи (знайти ЦНАП, знайти нотаріуса).

Яка інформація зазначається в повідомленні?

1) прізвище, власне ім’я, по батькові особи;

2)  реєстраційного номера облікової картки платника податків (якщо особа відмовилась від коду та має відповідну відмітку в паспорті, вказується серія та номер паспорту, таке повідомлення подається тільки через Портал Дія особисто або через ЦНАП, нотаріуса);

3) контактні дані особи (номер телефону, адреса електронної пошти, інші засоби зв’язку (за наявності);

4) відомості про нерухоме майно.

Якщо інформація про житло є у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно,  вона заповнюється автоматично. В протилежному випадку треба зазначити:

— тип об’єкта (квартира, інші житлові приміщення в будівлі, приватний житловий будинок, садовий та дачний будинок);

— загальна площа нерухомого майна (якщо не маєте точної інформації — зазначається орієнтовна площа);

— адреса (місцезнаходження) нерухомого майна;

Якщо майно є об’єктом культурної спадщини — це теж треба зазначити.

5) відомості про кількість осіб, що проживали в нерухомому майні;

6) відомості про пошкодження або знищення нерухомого майна (дата та орієнтовний час настання події, опис пошкодження, фото-, відео фіксація).

Важливо! якщо вам достеменно відомо, що житло пошкоджене або зруйноване, проте немає фото чи відео, або ви не знаєте напевно, коли це сталося та не можете надати повну інформацію, яке саме пошкодження відбулось — повідомлення все одно буде прийняте.

Сформоване інформаційне повідомлення вважається отриманим у день його подання і підлягає реєстрації та зберіганню на Порталі Дія.

Повідомити вищезазначеним способом можна тільки про майно, пошкоджене або знищене внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, з моменту введення воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні”. 

Щодо питань надання компенсації

Наразі сказати точно коли буде виплата та яким буде розмір компенсації складно, адже найближчим часом очікуються зміни до законодавства.

Але, незважаючи на це, ми рекомендуємо подавати заяви зараз

Вже набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 326 «Про затвердження Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації». 

Серед напрямів визначення шкоди та збитків – напрям, що включає втрати житлового фонду і об’єктів житлово-комунального господарства, об’єкти незавершеного будівництва житлової нерухомості, дачних і садових будинків, фактичні витрати, здійснені для їх відновлення.

Міністерствам, іншим центральним та місцевим органам виконавчої влади доручено розробити і затвердити у шестимісячний строк методики, передбачені Порядком.

Також зареєстровано законопроект № 7198 від 24.03.2022 після  прийняття та набрання чинності якого, очікується, що буде затверджено нову процедуру компенсації.

Слід зазначити, що станом на сьогодні, є чинним Порядок надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій та розміру грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації, затверджений постановою КМУ від 18 грудня 2013 р. № 947 (в редакції постанови КМУ від 2 вересня 2020 р. № 76) ..

Алгоритм дій, згідно Порядку, що діє, у нашій статті за посиланням