На гарячій лінії «Донбас SOS» працюють не лише експертки та експерти. Якщо ж питання стосуються законодавства, на допомогу приходять юристи організації, які детально вивчають дзвінок та допомагають розв’язати проблему. Цього тижня ми поспілкувались з нашим юристом,який вже понад 7 років працює в організації «Донбас SOS». Михайло Фоменко навчався у Харкові, а його рідне місто — тимчасово окупована Горлівка, що на Донеччині. Про те, чим займається Михайло в організації, про розв’язання найактуальніших проблем на гарячій лінії, якими він пишається, у короткому інтерв’ю з юристом.
Михайло, можеш пригадати, як ти потрапив до “Донбас SOS”?
Це було у червні 2018 року. Після навчання я жив у Харкові, побачив оголошення про те, що організація у пошуках юриста, подав резюме, довго чекав, а потім запросили на співбесіду, запропонували роботу і ось так я переїхав до Києва. Я погодився і таким чином опинився у “Донбас SOS”.
Чому саме вибір впав на громадську організацію?
Це те, чим було цікаво займатися.
У чому полягає твоя робота?
Моя робота полягає у консультації людей, які звернулись на гарячу лінію: дзвінки, пошта, месенджери. Я надаю юридичні консультації, напряму взаємодію з експертами гарячої лінії, як тільки людям потрібні юридичні консультації — допомагаю.
Пригадай з останнього, на яке звернення пішло дуже багато часу?
Важко сказати, адже ми не працюємо безпосередньо з однією людиною. Ми можемо повертатися до однієї справи знову і знову. Тому важко зафіксувати скільки ми витрачаємо часу на одне звернення. З останнього, що можу пригадати, це проблеми з ідентифікацієї. Я писав звернення, колеги також допомагали і після двох місяців усе поновили і у людини з’явився доступ до картки.
І ще було декілька випадків саме з ідентифікацією, на яке ми витрачаємо досить багато часу: блокують рахунки і люди не можуть скористатися коштами.
Чи ти помічаєш зміни запитів, з якими люди зверталися у 2018 році, коли ти влаштувався на роботу у “Донбас SOS”, і вже ось зараз у 2024 році?
Усе змінилося, окрім двох чи трьох тем. Раніше було багато запитів щодо врегулювання документів, щодо пенсій також звертаються наразі менше у порівнянні, з тим часом, коли я ось тільки прийшов до організації.
Зараз стало більше питань стосовно компенсації за зруйноване житло, виїзду з окупованих територій, вступу з окупованих територій, ідентифікацією.
Є випадки, якими ти пишаєшся?
З останніх випадків, 90 — річна бабуся з тимчасово окупованої території, якій незаконно припинили пенсію. Сама вона нічого робити не могла, оскільки вік — поважний та й знаходилась вона на ТОТ. Тому ми зайнялись цією справою і вже через кілька місяців їй поновили пенсію. Це було приємно!
Поділись власною думкою, є теми на які Міністерство реінтеграція має звертати більшу увагу?
На мою думку, треба ще більше уваги приділяти соціальній підтримці внутрішньо переміщеним особам. Через зміни в законодавстві через два місяці припиняться соціальні виплати. Це викличе велику соціальну напругу та велику кількість проблем, адже матеріальний стан у людей не покращився. Тому Міністерству реінтеграції вже зараз варто звернути на це увагу.
Також є проблеми з виплатою пенсії та соціальних виплат на окупованій території. Людям припиняють виплати, припиняються терміни дії карток, немає механізму поновлення, якщо припиняються виплати.
Окрім цього, потрібно більшу увагу приділяти житловим програмам для переселенців, оскільки централізованих програм немає, а попит завжди перевищує в рази пропозицію. Забезпечення усіх переселенців житлом наразі — неможливо. Дуже багато людей живе наразі в тимчасових житлах. І це є проблемою, яку потрібно вирішувати.
Реінтеграція тимчасово окупованих територій…З чого вона має починатися?
Має починатися з відновлення соціальних виплат, встановлення роботи державних послуг, державних організацій і має бути обов’язково гуманітарна допомога. Все інше залежить від ситуації, адже реінтеграція може бути різною.