Стандарти заселення в місця тимчасового проживання: категорії осіб, терміни, оплата – повний гайд

За повідомленням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у місцях тимчасового проживання (далі — МТП) знаходиться більше 100 тисяч українських громадян. Донедавна були відсутні регулювання, які б встановлювали мінімальні стандарти та правила функціонування МТП. Відтак умови проживання різнилися, а перед жителями МТП поставали питання: які документи треба для заселення в МТП, хто має сплачувати за комунальні послуги, як довго можна проживати в МТП тощо.

Відтак на початку вересня Уряд України прийняв постанову «Деякі питання функціонування місць тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб». Зазначена постанова визначає Порядок функціонування місць тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб (далі – Порядок). Які зміни прийняті та що це означає для мешканців МТП, аналізують наші юристи.

Хто може проживати у МТП

Відповідно до Порядку, заселитися та проживати у МТП можуть:

1) внутрішньо переміщені особи;

2) особи, які перемістилися з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, затвердженого Мінрегінтеграції.

Нагадуємо! Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, (далі — Перелік) затверджується Мінреінтеграції та регулярно оновлюється. Слідкуйте на офіційних веб-сайтах Мінреінтеграції чи Верховної Ради України.

Наступні категорії осіб мають право на першочергове вселення в МТП загалом, а також право на пріоритетне заселення в окремі приміщення МТП:

1) багатодітні сім’ї;

2) сім’ї з дітьми;

3) сім’ї з маломобільних груп населення;

4) сім’ї, один з членів якої бере (брав) участь у бойових діях;

5) сім’ї, один з членів якої є ветераном війни;

6) сім’ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України;

7) особи похилого віку;

8) вагітні жінки;

9) особи, які втратили працездатність;

10) особи з інвалідністю;

11) ВПО, житло яких було пошкоджено або знищено внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України.

Важливо! Право на пріоритетне заселення в окремі приміщення МТП також мають особи, пов’язані між собою спільним побутом або сімейними (родинними) відносинами.

Водночас наявні виключення щодо осіб, які можуть проживати в МТП. 

За жодних умов в МТП не можуть проживати особи, які:

1) розквартировані та є військовослужбовцями розміщених військових частин, підрозділів і установ;

2) проживають у гуртожитках у зв’язку з роботою (службою) за контрактом, навчанням, підвищенням кваліфікації;

3) перебувають в будинку дитини, дитячому будинку, дитячому будинку-інтернаті, психоневрологічному інтернаті, будинку-інтернаті для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, спеціальному будинку-інтернаті системи соціального захисту населення;

4) мешкають у спеціальних гуртожитках, призначених для осіб, які відбували покарання у виді обмеження чи позбавлення волі і потребують поліпшення житлових умов або житлова площа яких тимчасово заселена, або яким немає можливості повернути колишнє житлове приміщення;

5) мають у власності житлове приміщення або його частину (площею не менш як 13,65 кв. метра на одного члена сім’ї), що розташоване на територіях, включених до Переліку (крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується рішенням органу місцевого самоврядування або інформацією, внесеною до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України).

На яких умовах та протягом якого терміну можна проживати у МТП

Всім особам, які вже проживають або планують проживати в МТП, доведеться укласти Договір користування приміщеннями місця тимчасового проживання ВПО (далі – Договір). Ознайомитися з примірним Договором, закріпленим Постановою можна за посиланням.

Для укладення Договору необхідно буде предʼявити заяву та такі документи:

1) документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України (для громадян України);

2) паспортний документ іноземця та документ, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземців та осіб без громадянства) (за наявності);

3) довідку про взяття на облік ВПО (за наявності) у паперовому або електронному форматі;

4) документ, що підтверджує статус особи на право першочергового вселення (за наявності);

5) УНЗР (за наявності);

6) документи, що посвідчують особу всіх членів сім’ї, що вселяються (за наявності).

Зверніть увагу! Наведений вище перелік документів є вичерпним і керівники чи працівники МТП не мають права вимагати інші документи. Крім того, у випадку відсутності зазначених документів, Договір може бути укладений протягом 30 днів з дня вселення, а особа та члени її сімʼї можуть пред’являти єДокумент у додатку «Дія», який є документом, що посвідчує особу в період воєнного стану.

Укладається Договір безпосередньо перед вселенням, а строк його дії становить 6 місяців з можливістю продовження на наступний строк. Категорії осіб, які мають право на першочергове вселення також мають право на першочергове продовження договору.

Важливо! Жителі МТП не сплачують за комунальні послуги якщо власник (балансоутримувач) МТП отримує компенсацію за спожиті комунальні послуги під час розміщення ВПО у будівлях (приміщеннях) об’єктів державної, комунальної та приватної власності у період воєнного стану відповідно до постанови КМУ від 11 березня 2022 р. № 261 «Про затвердження Порядку та умов надання компенсації за спожиті комунальні послуги під час розміщення внутрішньо переміщених осіб у будівлях (приміщеннях) об’єктів державної, комунальної та приватної власності у період воєнного стану».

Які підстави та строк для виселення з МТП

У Договорі, який укладається, обов’язково зазначаються підстави для виселення. Зокрема, це можуть бути:

1) письмова заява ВПО; 

2) систематичні порушення умов договору; 

3) виключення МТП з переліку МТП області (мм. Києва та Севастополя);

4) відсутність особи у МТП понад 60 днів поспіль без попередження керівника МТП; 

5) закінчення встановленого Договором строку проживання у МТП.

Важливо! У разі наявності обґрунтованих причин відсутності,  необхідно звернутися з письмовою заявою до керівника МТП. Тоді допустимий строк відсутності може бути збільшено з 60 до 90 календарних днів.

Укладеним Договором також визначається строк, протягом якого особа має виселитися з МТП. При цьому строк для виселення не може становити менше 15 календарних днів.

Як оскаржити рішення керівництва або працівників МТП

Рішення керівництва щодо відмови про вселення, укладення договору, вимагання документів, непередбачених зазначеним Порядком, виселення, тощо можна оскаржити судовому порядку.

Крім того, спори, що виникають під час проживання в МТП, можуть вирішуватися:

  1. на зборах за участю керівника та мешканців МТП;
  2. шляхом подання звернень органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, правоохоронним органам, іншим державним органам, підприємствам, установам та організаціям, власнику (балансоутримувачу) МТП;
  3. у судовому порядку.

Якщо у вас залишилися питання, звертайтеся на Гарячу лінію нашої організації 0 800 309 110 (дзвінки безкоштовні), або напишіть в онлайн приймальню юристів за посиланням. Також ви можете з нами зв’язатися через Viber, WhatsApp або Telegram за номером 093 500 69 18.