Росіяни на окупованій Луганщині вбили пенсіонера, якого «замовив» знайомий. Куди звертатися родичам за правосуддям

Про кричущий випадок свавілля окупантів на окупованій Луганщині операторам нашої гарячої лінії розповіла донька вбитого в Кадіївці Олексія Кириченко. Жінка звернулася за юридичною допомогою та інформаційною підтримкою. Вона бажає, аби за злочин покарали за українським законодавством. Адже серед вбивць, окрім російських військових, є громадяни України, які могли виїхати з окупації, щоб сховатися від так званої «окупаційної міліції».

Олексій Кириченко — 65-річний пенсіонер, який разом з дружиною залишився в рідному місті, яке окупували росіяни ще у 2014 році. Донька каже, що старі люди часто не наважуються кидати свої домівки, сподіваючись провести старість вдома. Батько вів здоровий спосіб життя, займався спортом, захоплювався бойовими мистецтвами, підтримував фізичну форму. Вже не працював, але мав широке коло спілкування: в Кадіївці його знали як комунікабельну та доброзичливу людину. 

Донька не знає, коли почався конфлікт батька з чоловіком на ім’я Юрій, який, з її слів, і замовив вбивство своїм друзям, що служать в російській армії. Так чи так, чоловік почав погрожувати Олексію Кириченко, який начебто не хотів віддавати борг. Але донька запевняє, що гроші, які, дійсно, батько позичав, він давно вже повернув. 

«Але згодом він вже не просто погрожував батькові, а, як з’ясувалося, найняв російських військових, для того, щоб вони вбили його, — каже донька загиблого. — Коли той вийшов з дому,  невідомі люди у камуфляжній формі заштовхали його машину, почали бити, знущатись і повезли його в сторону Луганська. Він зміг вискочити з машини і зателефонував мамі» 

Олексій Кириченко назвав прізвища тих, хто був серед нападників. Серед інших — син його доброго знайомого та його друг. Обидва, за інформацією доньки вбитого, служили в армії РФ, хоча й були місцевими мешканцями. Кириченко ще раз телефонував дружині, щоб попросити викликати правоохоронців, навіть називав адресу, але вона не розчула. Кириченко вдалося ще раз вистрибнути з машини, але попри гарну фізичну форму, втекти він не зміг — переслідувачі наздогнали його та знов кудись повезли. Згодом вони його розстріляли, а тіло кинули у водойму. У медичному висновку про причини смерті, який бачила донька, вказано на чисельні вогнепальні поранення всього тіла і сліди побиття — переломи кісток обличчя та ніг. 

«У ЗМІ з’явилася інформація, начебто злочинці забрали дорогу батькову машину за «борг», але це неправда- ніякої машини у батька не було. Та Toyota Land Cruiser — це автівка  Юрія, який «замовив» батька, — пояснює жінка. — Саме він вирішив використати свої знайомства з російськими військовими, щоб вбити людину, яка начебто не віддавала борг. Але, можливо, він також воював — в містечках, де вже 10 років окупація, майже немає роботи, і чоловіки, придатні воювати, майже усі залучені до армії».

На другий день дружина загиблого пішла до місцевої «міліції», надала всю інформацію, яку почула від чоловіка. Затримали трьох військових армії РФ, а також Юрія.

Але про двох чоловіків, чиї прізвища називав батько, немає ніякої інформації. Донька вбитого припускає, що вони могли виїхати з окупації й можуть навіть перебувати зараз на вільній частині Україні. Бо попри наявність російських документів, люди зазвичай зберігають українські паспорти. 

Тому жінка зателефонувала на гарячу лінію Донбас SOS, щоб дізнатися, куди їй звернутися, щоб зафіксувати факт злочину та повідомити всю наявну інформацію. А також офіційно оформити документи про смерть свого батька. 

Коментар юриста Донбас SOS Михайла Фоменка:

«В таких випадках першочергово потрібно звернутися до правоохоронних органів для порушення кримінальної справи. Всі дії, спрямовані на з’ясування обставин і пошук винних осіб можуть бути повноцінно здійснені лише після цього. Для цього потрібно звернутися до найближчого відділення поліції та написати заяву про вчинення злочину. Протягом доби вам мають надати постанову про відкриття кримінального провадження на витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Після цього починається процес розслідування, на цьому етапі бажано звернутися до адвоката, який би міг представляти ваші інтереси в кримінальному провадженні. 

На жаль, реальний результат розслідування і притягнення винних до відповідальності ускладнений тим, що органи державної влади України не здійснюють контроль над окупованими територіями та не мають туди доступу. 

Також донька може звернутися до суду, щоб отримати законне свідоцтво про смерть свого батька українського зразка. Для підтвердження цього факту через суд можна використовувати будь-які медичні довідки про смерть або свідоцтво про смерть, видане окупаційною владою».

Водночас, ми радимо звернутися до організацій, які займаються документуванням воєнних злочинів. Зокрема цим займаються юристи системи безоплатної правової допомоги, а також адвокати, які співпрацюють з системою БВПД. Осередки є в усіх областях. Телефон Гарячої лінії для першого звернення 0800 213 103

Також адвокатують та документують такі злочини  у  Коаліція правозахисників «Україна. П’ята ранку/Ukraine. Five AM Coalition». Звертатися з заявою можна до 34 правозахисних організацій України, які входять до Коаліції. Зокрема Українська Гельсінська спілка з прав людини, Ukrainian Legal Advisory Group, Регіональний центр прав людини, Медійна ініціатива за права людини, Харківський інститут соціальних досліджень, фундація DEJURE.