Пенсії на тимчасово окупованих територіях: порядок виплат та їх поновлення

Після початку повномасштабного вторгнення Урядом було прийнято Постанову №162, якою врегульовано особливості виплати та доставки пенсій, грошових допомог на період введення воєнного стану. 

У статті ми розповідаємо про порядок виплати та поновлення у разі припинення пенсії, якщо пенсіонер перебуває на тимчасово окупованих територіях (далі — ТОТ). 

Зверніть увагу! Матеріал стосується територій, які опинились під окупацією після 24.02.2022 року.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №162 було врегульовано порядок виплати пенсії у разі окупації населених пунктів та неможливості здійснення АТ “Укрпошта” доставки та виплати пенсій одержувачам на цих територіях. 

Нагадаємо, що виплата пенсій одержувачам може здійснюватися такими способами: 

— на поточні рахунки в банках; 

— через національного оператора поштового зв’язку, функції якого виконує акціонерне товариство “Укрпошта”.

У випадку одержання пенсії на карту суттєвих змін для пенсіонерів, які залишились та ТОТ,  не відбулось. Адже кошти продовжували зараховуватись, головне їх знімати або переводити на інший рахунок. 

Так як АТ “Укрпошта” втратила технічну можливість доставляти пенсії на окуповані території, то нормами Постанови №162 передбачено: “Одержувачам, яким у визначених населених пунктах АТ “Укрпошта” не має технічної можливості здійснювати виплату і доставку пенсій, Пенсійний фонд України відповідні суми пенсій перераховує на їх поточні рахунки, які відкриваються в банку за зверненням органів Пенсійного фонду України без отримання від одержувачів заяв про виплату пенсії з відкриттям рахунка в банку, … і вони виплачуються одержувачам після укладення ними договору банківського рахунка з банком”.

Таким чином, пенсіонерам, які залишились на окупованих після 24.02.2022 року територіях, було відкрито (без їх відома) рахунки в Ощадбанку, на які продовжувала нараховуватись пенсія. 

Щоб мати змогу одержати ці кошти, особі потрібно звернутись до банку та укласти договір банківського рахунка. Або якщо пенсіонер бажає отримати кошти на інший рахунок, відкритий в іншому банку, він має звернутися до органу Пенсійного фонду (з окупованої території це можливо зробити лише електронним шляхом, наприклад, через Електронний портал Пенсійного фонду України) та подати письмове звернення з зазначенням реквізитів іншого рахунку. 

Яка ситуація на практиці

Пенсіонери, які залишились проживати на ТОТ та не мали (і не мають) можливості виїхати через складну безпекову ситуацію, відсутність пунктів пропуску і т.д., не знали про відкриті рахунки за ініціативою Пенсійного фонду та не зверталися до банку за укладенням договору. 

Тому, на підставі норм Постанови КМУ №162, якщо пенсіонер не звернувся протягом 6-ти місяців до Пенсійного фонду чи банку, зараховані на рахунки кошти були повернені Пенсійному фонду України. 

Цитуємо норму Постанови КМУ №162: 

“Банк також повідомляє Пенсійному фонду України про відсутність укладеного договору банківського рахунка після закінчення шестимісячного строку з дати відкриття такого рахунка та на вимогу Пенсійного фонду України не пізніше ніж наступного операційного дня від дня надходження такої вимоги повертає зараховані на такі рахунки суми коштів”.

Крім того, пунктом 4 частини першої статті 49 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд. 

Варто зазначити, що більшість територій окуповані набагато більше часу, ніж 6 місяців. 

До нашої організації надходять численні звернення від пенсіонерів, які перебувають на ТОТ, та яким було припинено нарахування пенсійних виплат у 2022 році.

Способи відновлення пенсійних виплат 

На початку серпня 2023 року до Постанови КМУ №162 було внесено зміни, якими передбачено способи відновлення пенсійних виплат. 

Спочатку потрібно подати заяву на поновлення виплат пенсії. Заяву можна надіслати в електронному вигляді через Електронний портал Пенсійного фонду України.  Для подання заяви авторизація на Порталі може відбуватися будь-яким доступним способом (за логіном і паролем, за ЕЦП або Дія.Підпис).

Зверніть увагу! В заяві необхідно зазначити реквізити банківського рахунку для зарахування пенсії. Якщо у пенсіонера немає відкритого рахунку в українському банку, радимо спробувати відкрити дистанційно.

Читайте також: Як відеоідентифікація працює на практиці.

Далі пенсіонеру потрібно пройти процедуру встановлення особи (щоб Пенсійний фонд переконався, що пенсіонер живий). Це можна зробити двома дистанційними способами: 

  • пройти відеоідентифікацію (встановлення особи у режимі відеоконференцзв’язку). Як це зробити читайте в нашій статті
  • авторизуватись на Порталі ПФУ з використанням “Дія.Підпис” (“Дія ID”). В цьому випадку додатково проходити відеоідентифікацію не потрібно, адже при використанні Дія.Підпис відбувається сканування обличчя людини.

Крім того, Постановою КМУ №162 передбачено відновлення виплат пенсій у разі деокупації населених пунктів. Так, у разі деокупації територіальних громад Запорізької, Донецької, Луганської, Миколаївської, Харківської або Херсонської областей Пенсійний фонд України терміново без звернень одержувачів забезпечує відновлення виплати пенсій, яка була припинена в період з 1 серпня 2022 року. 

Якщо ви або ваші родичі стикнулись з припиненням пенсійних виплат, більш детальну консультацію можна отримати на нашій Гарячій лінії 0800309110 (дзвінки безкоштовні), або написавши нам в месенджери Viber/Telegram/Whatsapp за номером 0935006918. Також можете звернутися безпосередньо до юристів організації на онлайн-приймальню.