Порядок відеоідентифікації прийнято. Що далі? Як він буде працювати?

8 грудня 2023 року був опублікований та набрав чинність Порядок встановлення особи шляхом відеоконференцзв’язку. Розповідаємо: 

  • хто може подати заяву на проведення відеоідентифікації;
  • що робити щоб не припинили виплати пенсії;
  • як буде відбуватись відеоідентифікація.

Ви нас багато питали: 

“Я хочу дізнатись як мені пройти ідентифікацію для отримання (продовження) пенсії. Знаходжусь на ТОТ (Енергодар). Пенсія не припинена”. 

“Якщо людина отримує пенсію та проживає на території не підконтрольної Україні з 2014 року та отримувала і продовжує отримувати пенсію через Ощадбанк (до коронавірусу ідентифікацію проходила постійно),потрібно проходити зараз ідентифікацію?”

“Проживаю на окупованій території, пройшов ідентифікацію за допомогою Дія.Підпис. Чи потрібно мені проходити відеоідентифікацію?”

Постанова Кабінету Міністрів України №637 передбачає обов’язок пенсіонерів, які мають довідку про взяття на облік ВПО до 24.02.2022 року, проходити кожні 6 місяців ідентифікацію та користуватись виключно Ощадбанком. На період карантину та на початку війни, необхідність проходити ідентифікацію було призупинено. Проте 27 грудня 2023 року Уряд прийняв зміни , якими передбачено обов’язок пенсіонерів-ВПО “першої хвилі” пройти ідентифікацію до 31 грудня 2023 року.  

Для пенсіонерів, які опинились на територіях, окупованих після 24.02.2022 року, діє інший порядок виплати та поновлення виплат пенсії. Більш детально ми розповідали в статті

Хто може подати заяву на відеоідентифікацію? 

На Порталі електронних послуг ПФУ зазначено наступне 

для збільшення картинки натисніть на неї

 

 

 

(сайт Порталу ПФУ з окупованих територій відкривається через VPN).

Про інші способи ідентифікації читайте в нашій статті “ Строки ідентифікації продовжено до 31 березня 2024 року”

Важливо! Якщо здійснено ідентифікацію будь-яким іншим способом, подавати заяву на відеоідентифікацію не потрібно. 

Що робити щоб орган Пенсійного фонду не припинив виплату пенсії?

  1. обов’язково користуватися коштами на рахунку (знімати/переводити на інший рахунок, оплачувати покупки тощо). 

Адже відповідно до пункту 4 частини першої статті 49 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду України припиняється у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд.

Також припинення виплат відбувається на підставі пункту 17 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596 якщо протягом року за платіжною карткою, строк дії якої перевищує один рік, не проводилися видаткові операції особисто одержувачем, а банком протягом року не проводилася фізична ідентифікація особи.

       2. пройти ідентифікацію до 31 березня 2024 року. 

Як буде відбуватись відеоідентифікація.

1 крок. Подача пенсіонером заяви на ідентифікацію шляхом відеоконференцзв’язку. 

Зробити це можна такими способами: 

  • через Портал електронних послуг ПФУ
  •  за контактними телефонами: 0800 503 753, (044) 281-08-70, (044) 281 08 71 (із переліку питань оберіть “Питання щодо виплати пенсій та ідентифікації“ та натисніть цифру 3 на клавіатурі телефону).

До заяви на Порталі можуть бути додані ідентифікаційні документи (паспорт, пенсійне посвідчення, свідоцтво про народження, тощо).

Зверніть увагу! Після подачі заяви на проходження  відеоідентифікації, з вами зв’яжеться уповноважений працівник органу Пенсійного фонду України для узгодження часу та способу проведення відеоідентифікації.

Від імені малолітніх або неповнолітніх осіб, недієздатних осіб, осіб, дієздатність яких обмежено — звертаються законні представники (батьки, усиновлювачі, батьки-вихователі, прийомні батьки, патронатні вихователі, опікуни, піклувальники, представники закладів (органів опіки і піклування), які виконують функції опікунів чи піклувальників. 

Якщо особа з порушеннями слуху та/чи мовлення — в заяві/зверненні потрібно про це зазначити, щоб орган Пенсійного фонду залучив перекладача жестової мови.

Якщо особа за станом здоров’я не може самостійно пройти відеоідентифікацію — можна залучити персонального асистента або помічника (в заяві/зверненні також про це зазначається). Помічник має бути зареєстрований у порядку, визначеному статтею 78 Цивільного кодексу України.  

Час та спосіб проведення відеоідентифікації узгоджується з пенсіонером. 

Зверніть увагу! Зв’язок має здійснюватися через українські мобільні оператори (Vodafone, Kyivstar, Lifecell тощо)

Відеоідентифікація може бути проведена (на вибір пенсіонера) за допомогою наступних месенджерів: 

  • Google Meet;
  • Signal;
  • Skype;
  • Telegram;
  • Viber;
  • WhatsApp;
  • Zoom. 

2 крок. Проведення відеоідентифікації. 

Відеоідентифікація здійснюється протягом 30 календарних днів, але не раніше 10 робочих днів з дати подання заяви (звернення).

У пенсіонера, законного представника, помічника — має бути документ, що посвідчує особу (паспорт громадянина України, закордонний паспорт громадянина України). 

У дитини — свідоцтво про народження. 

Важливо! Паспорт громадянина України у формі книжечки має бути з вклеяними фотокартками в 25, 45 років. 

Пенсіонер, законний представник, помічник повинен озвучити інформацію про номер та серію (за наявності) документа, що посвідчує особу / свідоцтва про народження дитини, та власний контактний номер телефону та/або адресу електронної пошти для спілкування з органом Пенсійного фонду.

Тривалість відеоідентифікації орієнтовно 20 хвилин (може бути продовжена разі наявності ознак підозрілої поведінки одержувача / законного представника / помічника).

Зверніть увагу! У разі поганої якості відеозв’язку/його переривання узгоджується інша дата проведення відеоідентифікації, про що фіксується в протоколі.

Представник органу Пенсійного фонду під час відеоідентифікації ставить запитання. 

Порядком закріплено перелік обов’язкових та додаткових запитань. 

для збільшення картинки натисніть на неї

3 крок. Опрацювання отриманої інформації та прийняття рішення. 

За результатами проведеної відеоідентифікації уповноважений працівник ПФ:

1) створює відеозапис;

2) формує окремі файли: відео одержувача / законного представника / помічника (з міткою часу / дати фіксації) з власним ідентифікаційним документом / документом, що посвідчує особу / свідоцтвом про народження дитини, а саме сторінки / сторони, що містять фото власника; відео всіх продемонстрованих документів; протокол опитування.

Вся зафіксована інформація та протокол не пізніше 5 днів після її проведення передається у відповідальний структурний підрозділ ПФУ. За результатами верифікації орган Пенсійного фонду не пізніше ніж через 10 днів після проведення відеоідентифікації виносить рішення про встановлення / невстановлення особи одержувача.

Орган Пенсійного фонду не пізніше 3-х робочих днів після прийняття рішення повідомляє про результат проведеної відеоідентифікації. 

Якщо залишились питання, звертайтесь на гарячу лінію ГО «Донбас СОС» 0 800 309 110 (дзвінки безкоштовні), або в месенджери Viber/Telegram/Whatsapp за номером 093 500 69 18. Також можете звернутися безпосередньо до юристів організації на онлайн-приймальню.