Покращення процедури вступу. Частина 3. Представники освітніх центрів – побажання та пропозиції щодо вступної кампанії

Протягом листопада-грудня 2021 року Громадська організація «Донбас СОС» проводила опитування вступників 2021 року та працівників ВНЗ, які приймали вступників. Опитування відбувалося в межах роботи над проєктом, який має за мету покращення доступу до освіти для молоді з числа постраждалих від збройного конфлікту на Сході України, за підтримки Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

У попередніх матеріалах ми вже розповіли про думки, ускладнення та пропозиції абітурієнтів 2021 року з числа ВПО та абітурієнтів з окупованих територій, які були опитані в рамках проєкту. Також для підготовки пропозицій з покращення процесу вступу ми опитали представників ВНЗ, які безпосередньо працювали зі вступниками в центрах Донбас-Україна. Із великою вдячністю за роботу та відповіді на наші питання, хочемо поділитися їхніми думками та враженнями від процесу.

Було опитано 32 представників та представниць освітніх центрів у різних частинах країни. Серед опитаних були як співробітники ВНЗ, в яких була велика кількість молоді з окупованих територій, так і представники університетів, в яких кількість таких осіб поки незначна, але які зацікавлені у прийомі вступників та збільшенні їх кількості в найближчі роки.

Представники 17 освітніх центрів наголосили на високому рівні підготовки абітурієнтів з тимчасово окупованих територій до іспиту з профільних предметів у ВНЗ. 

«Я була приємно здивована складанням іспиту з математики (для нас це профільна дисципліна) в цих дітей. Всі склали на високий бал. Видно, що готувалися».

«Якби вони складали ЗНО, думаю що було б не меньше 190 балів – гарна підготовка». 

Але складання української мови, і особливо історії України виявилося проблемним для великого числа абітурієнтів. Ось що про це розповідають респонденти. 

«Да, дети забывают украинский язык, историю им не преподают, и даже первое время обучения им сложно слушать лекции».

«Наибольшие сложности вызвал экзамен по истории Украины. Понятно, что они готовились и очень старались, но все-таки было сложно».

Шляхом вирішення проблеми представники освітніх центрів називали – більш широке запровадження онлайн-уроків з цих предметів, про які б знали вступники з ТОТ, широке інформування про можливості підготовки до цих іспитів при спрощеному вступі. 

«Ми б навіть могли наших викладачів залучати до проведення дистанційних уроків з підготовки саме для тих, хто планує вступати до нас. Якийсь час визначити і займатися. Не знаю, як це зробити технічно, і звідки отримувати на це кошти. Але думаю, що це було б корисною ініціативою».

Серед труднощів, з якими зіткнулися освітні центри під час вступної кампанії, були відзначені проблеми наявності у студентів довідки переселенця, отриманої до року вступу. 14 представників ВНЗ наголосили на цій проблемі. Згідно положень, право на спрощений вступ мають абітурієнти,які переселилися з окупованих територій в рік вступу. Саме це положення і викликало ускладнення, адже багато абітурієнтів отримали довідку ВПО до цього періоду для отримання певних адміністративних послуг. 

«Сложности были со справками ВПО, не совсем понимали, как поступать, аттестат с Донецка, справка на руках, а под условия приема уже не подходит». 

«В начале вступительной кампании было непонимание, как быть, если документы об образовании с неподконтрольной территории, а у абитуриента есть справка ВПЛ, оформленная несколько лет назад, и он уже не подходит под условия программы». 

Попри ці ускладнення, представники освітніх центрів демонстрували високий ступінь готовності допомогти абітурієнтам з вирішенням таких проблем. Були висловлені пропозиції внормувати це положення в нормативних документах, знайти вирішення проблеми переїзду на підконтрольну територію та доведення факту проживання на непідконтрольній через надання підтверджуючих документів.

На запитання про складності роботи з категорією вступників з окупованих територій, представники освітніх центрів вказували, що проблемою для самих вступників було дістатися до університетів через закриті з боку окупованих територій КПВВ, та складність проїзду через територію РФ. 

«Сложности были у детей приехать, чтобы попасть на ту специальность, на которую хотят, приезжают еще в июле, не у всех есть возможность вернуться домой». 

«Самая большая проблема для абитуриентов с НКТ было доехать к нам, особенно тем, кто с Донецкой области. Это и дорого и логистически сложно. Всем, кто смог преодолеть эту дорогу, мы помогали уже решать все проблемы». 

Для спрощення процедури вступу в умовах закритих КПВВ та карантинних обмежень пропонувалося запровадити дистанційне подання документів і приїзд тільки на іспити й зарахування до ВНЗ. На процедуру запровадження дистанційного подання документів вказали вісім осіб з числа опитаних.

Окремим блоком виділялися питання інформування абітурієнтів та їхніх батьків про процедуру спрощеного вступу. Це питання актуально як для абітурієнтів з окупованих територій, так і для абітурієнтів із так званої “сірої зони”, які також мають право на спрощений вступ та активно користуються ним. 

«К нам поступило по упрощенной процедуре 10 студентов из серой зоны. Но при зачислении их оказалось гораздо больше. Многие не знали, что имеют право на упрощенное поступление, и поступали по общей процедуре. Надо шире информировать школы серой зоны, чтобы они доносили информацию выпускникам». 

Щодо каналів інформування молоді на окупованих територіях, були висловлені побажання проведення та донесення роз’яснень різними каналами і протягом усього року.

Окрема увага при опитуванні приділялася адаптації студентів з окупованих територій до освітнього простору України та життя на підконтрольній території. Представники ВНЗ зазначали, що першокурсники, якщо і не висловлюють це відкрито, демонструють прояви та поведінку, які свідчать про складнощі в адаптації. 

«Они выросли там с комендантским часом, с привычкой не выходить на улицу после 10 вечера. Так и живут тут. Сидят в общежитии по вечера, когда все гуляют». 

«Першокурсникам років по 16. На вихідні всі їдуть додому. А вони не можуть – КПВВ. Я бачу, як їм самотньо, як вони сумують за рідними».

«Они скучают за домом, за родителями. И денежно – родители оттуда помочь финансово не могут».

Шляхи спрощення адаптації вивчаються та аналізуються більшістю ВНЗ. Як було помічено нами під час опитування, деякі ВНЗ розробляють програми адаптації, працюють над їх наповненням та впровадженням.

Аналізуючи рекомендації, які надавали представники освітніх центрів Донбас-Україна для покращення процедури вступу, ми помітили, що більшість з них співпадає з рекомендаціями, які давали самі абітурієнти 2021 року. Отже проблеми актуальні й помітні з обох боків.

  1. Інформаційна підтримка та надання інформації про можливості вступу за спрощеною процедурою.
  2. Запровадження програм підготовки до вступу з української мови та історії Україні, не у вигляді відеоуроків,а з реальною можливістю спілкування з викладачами.
  3. Допомога з оформленням документів (паспортів) тим студентам, які їх не мали до моменту вступу. Спрощення процедури отримання паспортів для таких категорій.
  4. Можливість отримання консультацій в центрах Донбас-Україна не тільки під час вступної кампанії, але і протягом всього року.

Окремою рекомендацією, яка висловлена представниками ОЦ, є вивчення успішного досвіду колег, які проводять адаптаційні активності для студентів з ТОТ, постійний обмін досвідом в цій галузі, створення адаптаційних програм в ВНЗ. Деяка частина вирішення цих проблем лежить у площині законодавчих змін, деякі проблеми потребують роботи на рівні ВНЗ. З усіма ними Донбас SOS планує працювати надалі.

Ця стаття була представлена ГО «Донбас СОС» в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.

Зміст статті є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.