Покращення процедури вступу. Частина 2. Що розповідають студенти, які приїхали вступати з непідконтрольних територій

Протягом листопада-грудня 2021 року Громадська організація «Донбас СОС» проводила опитування вступників 2021 року та працівників ВНЗ, які приймали вступників. Опитування відбувалося в межах роботи над проєктом, який має за мету покращення доступу до освіти для молоді з числа постраждалих від збройного конфлікту на Сході України, за підтримки Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Ми щиро дякуємо всім, хто долучився до опитування, висловлюючи свої думки та зауваження й надаючи пропозиції щодо покращення процесу вступу. Хочемо поділитися результатами опитування, яке ляже в основу аналізу та пропозиції щодо внесення змін, та покращить процес вступу в наступні роки.

Опитування абітурієнтів 2021 року проводилося серед 100 осіб. 55 – вступники з числа ВПО, 45 – з числа молоді, які вступили за спрощеною процедурою через освітні центри Донбас-Україна.

Вступники з окупованих територій

У порівнянні з абітурієнтами з числа ВПО, 51% з яких відзначили, що мали проблеми під час вступу, про ускладнення та проблемні моменти під час вступної кампанії повідомили 70% молодих людей з ТОТ.

Найбільш розповсюдженими проблемами були наступні:

Недостатність інформації про процедуру вступу, яка надавалася протягом року. 

На проблему вказали 30 студентів (67%). Говорячи про цю проблему, студенти найчастіше зазначали, що інформація про процедуру вступу та пільги для молоді з окупованих територій недостатньо активно комунікується для цільової аудиторії з окупованих територій.

«Ми були налаштовані вступати лише на підконтрольну територію. Ми не розглядали інші варіанти, тому шукали інформацію в різних джерелах. Централізовано вона не зібрана ніде. Щоб від і до все роз’яснено було. Мені здається, що ті хто розглядав інші варіанти вступу (за кордон, в Донецьку, або в Росію), не розібралися б. І обрали б інші місця для вступу».

«Ми почали в чомусь більш-менш орієнтуватися приблизно з травня. А протягом року – не було інформації і не було зрозумілим, де її шукати».

«Мало информации о вступительной кампании: во сколько вузов можно подать документы, сроки подачи, если сдавали ЗНО, или если по упрощенной программе. В чужом городе не знали, где оформить медицинские справки, куда обращаться».

Також вказувалося на протиріччя у поданні інформації, коли у інформаційних роликах говорилося що процедура легка і потрібний мінімальний пакет документів, а насправді виявилося, що документів потрібна більша кількість. 

«Чому ніхто не говорив, що мені потрібна довідка зі школи, що я навчався саме дистанційно? Про це ніде не казали. Поки я не взяв цю довідку, мені відмовляли у прийомі документів в інститут».

Неможливість онлайн-подання документів на вступ

Наразі така процедура для студентів з окупованих територій відсутня. На цю проблему вказали 35 осіб з числа опитаних (71%). Респонденти вказували, що при суттєвих карантинних обмеженнях та фактично закритих з боку окупаційних адміністрацій КПВВ розробка процедури подання документів в електронному вигляді суттєво спростила би процес вступу. Можливо, це дало би можливість залучити більшу кількість молоді з непідконтрольних територій для вступу в українські ВНЗ.

«Сейчас масса возможностей даже сдачи экзаменов онлайн. Почему для нас такое не предусмотрено? Очень нужно этот алгоритм создать».

Слабка підготовка з української мови та історії України

Вступникам 2021 року на момент окупації (2014 рік) було 8-10 років. У школах окупованих територій всі предмети викладаються російською мовою, історія України не викладається взагалі. Вступники по-різному готувалися до іспитів у ВНЗ та майбутнього навчання в університетах. Хтось готувався самотужки, хтось – з репетиторами, хтось – у дистанційних школах. Розмовної практики вони практично не мали і відчували побоювання щодо власних можливостей вступу, подальшого навчання, складання іспитів українською мовою. Вступники говорили, що саме це стримувало їх при прийнятті рішення про вступ до українських ВНЗ. 

«Я готовилась с репетитором. В школе украинский вообще не учила. Читать я могу, писать тоже. Но вот говорить мне сложно. Практики нет. Я очень волновалась за экзамен. Особенно за профильный. Там еще и терминология. Поступила. Хотя сейчас дистанционка, но мне по-прежнему очень тяжело говорить».

Довідка ВПО, яка отримана до року вступу

З такою проблемою на Гарячу лінію Донбас СОС зверталися вступники протягом вступної кампанії 2021 року. Проблема полягала в тому, що в наказі МОН від 01.03.2021 № 271 “Порядок прийому для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, тимчасово окупованій території окремих районів Донецької та Луганської областей, території населених пунктів на лінії зіткнення” є пункт щодо можливості скористатися спрощеною процедурою абітурієнтам, які переселилися (отримали довідку ВПО) з тимчасово окупованих територій України після 1 січня у рік вступу (тобто 2021 року). Ця норма присутня і в Умовах прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2021 році (затверджені Наказом МОН від 15.10.2020 № 1274), і в Умовах прийому на навчання до закладів фахової передвищої освіти (Наказ МОН від 30.10.2020 № 1342).

Саме це положення і викликало ускладнення, адже багато абітурієнтів отримали довідку ВПО до цього періоду для отримання певних адміністративних послуг. Наприклад, довідка ВПО донедавна була необхідна при оформленні паспорта громадянина України. Проте після цього діти одразу поверталися на непідконтрольні Уряду території, де і закінчували школи. Незважаючи на це, факт отримання довідки, як їх інформували в освітніх центрах, позбавляв абітурієнтів права на спрощений вступ. Під час опитування на таку проблему вказали 16 осіб з числа опитаних. 

«Это был ужас. Мы приехали, а нам говорят – вы не можете к нам поступить. У вас справка ВПЛ 2019 годом оформлена. Мы пытались показать аттестат с оккупированной, рассказать, что получали справку для паспорта. Нам говорили “нет”. Мы чуть не вернулись назад. Как-то было и обидно и унизительно. Если бы не Донбас СОС, вернулись бы назад». 

«Пошел отменять справку. А в приемной комиссии требуют справку об отмене справки ВПЛ. Наш маршрут в течении двух недель был – институт – УТСЗН – съемная квартира. Нервы-нервы». 

Усі, хто зіткнувся з цією проблемою, вказували на недостатню кількість конкретної інформації щодо подання документів і неспівпадіння слоганів рекламних роликів при промоції вступної кампанії з реальним положенням справ.

Серед інших проблем, які були названі учасниками та учасницями опитування, були також проблеми браку місць у гуртожитках під час складання іспитів, обмеження при обранні кількості ВНЗ для вступу (за програмою спрощеного вступу можна вступати лише в один ВНЗ на п’ять спеціальностей. Можливість подавати документи в різні ВНЗ наразі відсутня); складнощі при складанні іспитів в опорних школах (занадто важкі завдання).

Новацією вступу в 2021 року була можливість проходження двомісячних підготовчо-реінтеграційних курсів, які, окрім можливостей підготовки з профільних дисциплін, пропонували культурну та реінтеграційну програму для своїх слухачів. У минуломи році в курсах взяла участь 199 людей. Із числа опитаних лише один студент навчався на цих курсах та дав дуже схвальні відгуки. Інформаційна кампанія щодо курсів розпочалася в травні 2021 року і була дуже обмежена в часі. Більшість опитаних сказали, що дізналися про існування курсів, коли вже склали іспити та вступили до ВНЗ, і що з радістю би взяли участь у такій програмі.

«Я узнал про курсы поздно. Мне даже обидно, что когда я пришел подавать документы на поступление, мне не сказали в приемной комиссии, что такие курсы есть в этом университете». 

Попри всі ускладнення, більшість з тих, хто приїхав вступати за спрощеною процедурою – стали студентами омріяних ВНЗ та навчаються зараз. Основні рекомендації, які давали абітурієнти 2021 року для покращення процедури вступу, щоби з цими проблемами не стикалися абітурієнти 2022:

  1. Надавати більше інформації про можливість вступити за спрощеною процедурою та про навчання на підготовчих реінтеграційних курсах, яка б потрапляла на окуповані території, використовуючи для цього різні канали комунікації.
  2. Організовувати програми підготовки до вступу з української мови та історії Україні, не у вигляді відеоуроків, а з реальною можливістю спілкування з викладачами.
  3. Допомога з оформленням документів (паспортів) тим студентам, які їх не мали до моменту вступу. Спрощення процедури отримання паспортів для таких категорій.
  4. Можливість отримання консультацій в центрах Донбас-Україна не тільки під час вступної кампанії, але й протягом всього року.
  5. Вирішення питання з довідками ВПО, які були отримані до року вступу.

Деяка частина вирішення цих проблем лежить у площині законодавчих змін, деякі проблеми потребують роботи на рівні ВНЗ. Із усіма ними Донбас СОС планує працювати надалі.

Це друга частина статті за підсумками опитування абітурієнтів-2021 і працівників ВНЗ, проведеного Донбас SOS. Які проблеми та виклики при роботі з абітурієнтами з окупованих територій поставали перед представниками освітніх центрів Донбас Україна, як вони вирішували ці проблеми – читайте у наступній публікації, яка вийде згодом.

Ця стаття була представлена ГО «Донбас СОС» в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.

Зміст статті є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.