29 квітня 2022 року Кабінет Міністрів України вніс зміни до Порядку компенсація витрат за тимчасове розміщення переселенців, затверджений Постановою КМУ від 19 березня 2022 р. № 333.
Про покроковий алгоритм дій — куди звертатися та які документи подавати, читайте в нашій статті Компенсація витрат за тимчасове розміщення переселенців: хто може отримати, куди звертатися та які причини для відмови
Що змінилося?
- З назви і тексту виключено слова “і не отримують щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг”. Це вважаємо цілком логічним, адже постанова, яка передбачала виплату щомісячної адресної допомоги, була скасована.
- Розширено категорії осіб, хто може звернутися за оформленням компенсації.
Було: Подати заяву та оформити компенсацію можуть лише власники жилих приміщень приватного житлового фонду.
При цьому обов’язкові умови для власників:
- громадянство України
- старше 18 років.
Стало: Компенсація надається власникам житла або їх представникам, наймачам (орендарям) житла державної або комунальної власності, спадкоємцям, які прийняли спадщину.
- Зазначено, що компенсація не надається за розміщення членів сім’ї (у розумінні Сімейного кодексу України).
Відповідно до ст.3 Сімейного кодексу України
Сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.
Подружжя вважається сім’єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв’язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.
Дитина належить до сім’ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.
- Розширено перелік уповноважених органів, до яких можна звертатися для оформлення компенсації.
Було: Виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад.
Стало:
- Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад,
- районні в м. Києві держадміністрації;
- відповідні військові адміністрації.
Такі уповноважені органи вносять відомості щодо приміщень приватного житлового фонду, доступних для безоплатного розміщення ВПО у відповідній адміністративно-територіальній одиниці та/або громаді, до веб-ресурсу “Прихисток”; формують реєстр житлових приміщень; приймають заяви, подають звітність.
- Подача заяви за звітний період (див. Крок 3 в статті на нашому сайті) можлива або в паперовому, або в електронному вигляді.
У разі подання заяви в паперовій формі особа, що розмістила ВПО, пред’являє:
- документ, який посвідчує його особу;
- документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням, або документ, що підтверджує повноваження представника власника.
У разі подання заяви в електронній формі до такої заяви додаються електронні копії (фотокопії):
- документа, який посвідчує особу, що розмістила внутрішньо переміщених осіб;
- документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням, або документа, що підтверджує повноваження представника власника.
- Збільшено строк (до 12 числа кожного місяця) для узагальнення та подання відповідної інформації уповноваженими органами до відповідних обласних військових адміністрацій чи Київської міської військової адміністрації.
- Передбачено, що виплата компенсації може здійснюватися як за рахунок бюджету, так і за рахунок міжнародної, благодійної організації, чи громадського об’єднання.
Для цього персональні дані особи, що розмістила ВПО, за її згодою, можуть бути передані відповідній організації/об’єднанню.
- Заяви, які містять інформацію про розміщення чотирьох і більше ВПО, осіб з інвалідністю, осіб старше 60 років, одиноких матерів, членів багатодітних сімей, членів сімей загиблих (померлих) захисників і захисниць України, інших вразливих груп населення, будуть формуватися в перелік за окремою формою (компенсація в таких випадках буде виплачуватися за рахунок наявних коштів міжнародних організацій, благодійних організацій та громадських об’єднань).
- Важливою умовою надання компенсації є відсутність заборгованості за житлово-комунальні послуги. Про це особа, що розмістила ВПО, ставить підпис у заяві про отримання компенсації.
На жаль, без змін залишилось положення:
“Сума компенсації розраховується з урахуванням кількості днів, протягом яких житлове приміщення надавалося для розміщення внутрішньо переміщеної особи (далі — людино-день), з дня її розміщення, але не раніше дати взяття на облік внутрішньо переміщених осіб відповідним органом або через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (далі — Портал Дія)”.
Іншими словами — у осіб, що проживають у житлі, має бути оформлена довідка ВПО.
Але досі питання оперативного оформлення довідок ВПО не вирішено. Через велику кількість осіб, що звертаються з заявами про взяття на облік як ВПО, уповноважені органи не встигають оперативно вносити інформацію до Єдиної інформаційної бази даних про ВПО та оформлювати довідки ВПО. Наприклад, в ЦНАПі Чернівецької міської ради таке оформлення займає більше 20-ти днів.
Функціонал порталу Дія запрацював лише 19.04.2022 і, на жаль, не всім ВПО він доступний (детальніше див. за посиланням).
У зв’язку з цим ми в черговий раз наголошуємо на необхідності внесення змін до Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення ВПО та виключення положення “не раніше дати взяття на облік внутрішньо переміщених осіб відповідним органом або через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (далі — Портал Дія)”.