«Один пункт міг зробити мрію нездійсненною». Які абсурдні правила вступу-2021 мало не відвернули абітурієнтів із ТОТ від України

Гаряча лінія Донбас СОС з 2014 року допомагає населенню, постраждалому від конфлікту на Сході України. Зателефонувавши до нас, можна отримати консультації та роз’яснення з багатьох питань – від перетину КПВВ до отримання житла, від виплат пенсій до доступу до охорони здоров’я. В різні періоди протягом року стають більш актуальними певні запити.

Кожного року ми з радістю та хвилюванням чекаємо квітня і травня, коли наближається час вступу до вищих та професійних навчальних закладів. Адже ми чітко усвідомлюємо – від нашої інформації, консультацій та допомоги залежить майбутнє країни. Це може здатися амбітною та пафосною фразою, але ми відчуваємо саме так. Жодна реінтеграція не може відбутися без молоді, адже саме за молоддю – майбутня єдність і майбутня країна. За хлопцями та дівчатами, які їдуть з окупованих територій, минаючи КПВВ, проводячи в дорозі більше 30 годин, щоб здійснити свою мрію, увійти в аудиторії українських вишів та почати опановувати обрані спеціальності. За хлопцями та дівчатами з числа ВПО, які пережили переселення та мешкають на підконтрольних територіях, інтегруються в місцеві громади або мріють про повернення додому після звільнення територій.

Експерти та юристи Донбас СОС готуються до консультацій, вивчаючи нормативні документи та правила вступу для подальших роз’яснень. Абітурієнтам, які вже деякий час мешкають на підконтрольній території України, ми розповідаємо про те, яка підтримка передбачена державою для ВПО, та про порядок вступу – він є спільним для ВПО та всіх інших громадян України.

Загалом, цього року Донбас СОС проконсультував щодо можливостей вступу 229 людей. Деякі з цих консультацій були легкими та приємними для нас – надати інформацію, розуміючи, що в конкретного вступника не має перешкод для вступу. Але на початку червня до нас почали звертатися абітурієнти та їх батьки, питання яких стосувалися можливості спрощеного вступу через освітні центри Донбас-Україна та Крим-Україна. 

Проблема полягала в тому, що в наказі МОН від 01.03.2021 № 271 “Порядок прийому для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, тимчасово окупованій території окремих районів Донецької та Луганської областей, території населених пунктів на лінії зіткнення” є пункт щодо можливості скористатися спрощеною процедурою абітурієнтам, які переселилися (отримали довідку ВПО) з тимчасово окупованих територій України після 1 січня у рік вступу (тобто 2021 року). Ця норма присутня і в Умовах прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2021 році (затверджені Наказом МОН від 15.10.2020 № 1274), і в Умовах прийому на навчання до закладів фахової передвищої освіти (Наказ МОН від 30.10.2020 № 1342). 

Саме це положення і викликало ускладнення, адже багато абітурієнтів отримали довідку ВПО до цього періоду для отримання певних адміністративних послуг. Наприклад, довідка ВПО донедавна була необхідна при оформленні паспорта громадянина України. Проте після цього вони одразу поверталися на непідконтрольні Уряду території, де і закінчували школи. Незважаючи на це, факт отримання довідки, як їх інформували в освітніх центрах, позбавляв абітурієнтів права на спрощений вступ.

Слухаючи такі історії, ми уявляли хлопця або дівчину, які живуть в одному з окупованих міст або селищ Донбасу, ходять в місцеві школи, слухають пропаганду та думають: “Я закінчу школу та поїду на вільну територію України. Нехай третина моїх однокласників залишається тут, а деякі їдуть у ВНЗ Росії. Моя батьківщина – Україна. Мене там чекають. Реінтеграція починається з мене”. 

Один пункт в Наказі міг зробити мрію нездійсненною.

Щоб вирішити цю проблему, Донбас СОС активно комунікував як з представниками МОН, так і з Міністерством реінтеграції, прийняв участь у зустрічі з представниками МОН, на якій вирішувалося це питання. Окрім представників МОН та Міністерства реінтеграції, на зустрічі були присутні депутати ВР з Комітету освіти, науки та інновацій Верховної Ради України та адміністрації Президента України, які цілком підтримували нашу позицію щодо скасування цієї норми.

Хочемо відмітити, що скасувати таку норму Донбас СОС пропонував ще під час розробки цього наказу у січні 2021 року, проте не зустрів розуміння з боку МОН. Як наслідок, протягом вступної кампанії 2021 року проблеми окремих абітурієнтів, які зверталися до нашої організації, вирішувалися в індивідуальному порядку. Але в Умовах прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2022 році (затверджені Наказом МОН від 13.10.2021 № 1098) та в Умовах прийому на навчання до закладів фахової передвищої освіти у 2022 році (Наказ МОН № 1159 від 29.10.2021) норма збереглася. Що це означає? Що в 2022 році абітурієнти стикатимуться з такими самими проблемами. Деякі з них, розчарувавшись у слогані “Тебе тут чекають” – повернуться додому на окуповані території з неприємними відчуттями та втраченими надіями. Деякі – за допомогою громадських активістів та точкових рішень отримають можливість вступу.

Згадуючи кампанію 2021 року, ми чітко усвідомлюємо, що для покращення доступу до освіти потрібні не точкові рішення, а системні зміни в законодавчих актах, правилах і процедурах вступу. Саме задля таких змін Донбас СОС починає роботу над проєктом «Покращення доступу до освіти для молоді з числа постраждалих від збройного конфлікту на Сході України». Його метою є виявлення та подолання недосконалостей в нормах законодавства, яке регулює доступ до освіти молоді, з числа постраждалих від збройного конфлікту на Сході України (ВПО, громадян з окупованих територій, громадян, які проживають на лінії розмежування).

Інший приклад норми, яка наявна в Умовах прийому на навчання для здобуття вищої освіти (як 2021, так і 2022 року) і яка є, на нашу думку, дискримінаційною – це положення про те, що сільській коефіцієнт для осіб, що є внутрішньо переміщеними особами та не мають постійної реєстрації у селі, не застосовується.

Що ще потрібно змінити у Порядку прийому до навчальних закладів? Які зауваження необхідно врахувати в Умовах для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території та населених пунктів на лінії зіткнення? Які зауваження врахувати в Умовах вступу до навчальних закладів на 2022 рік та інших нормативних актах?

А можливо, вам чогось не вистачає в законодавстві, що стосується державної підтримки ВПО та процедури вступу? Які існують пільги для ВПО, що вже навчаються у вищих навчальних закладах, ми писали тут

Можливо, процес отримання українського атестату виявився занадто важким, і ви знаєте, як його можна було б покращити?

Ми хочемо почути вашу думку. Якщо ви стикалися з проблемами при вступі до навчальних закладів або протягом навчання в них – розкажіть про це Донбас СОС на Гарячій лінії (0 800 309 110), у приватних повідомленнях на Facebook або в юридичній онлайн-приймальні.

Ця стаття була представлена ГО «Донбас СОС» в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.

Зміст статті є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.