Правосуддя під час карантину. Зразок клопотання про відкладення розгляду справи

Колаж Главкома https://glavcom.ua/

11 березня 2020 року Кабінет Міністрів України Постановою № 211 “Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19” встановив карантин через спалах у світі коронавірусу. 

Враховуючи вказану постанову, а також з метою убезпечити населення України від поширення гострих респіраторних захворювань та коронавірусу СOVID-19, який віднесено до особливо небезпечних інфекційних хвороб Рада суддів України  своїм листом від 16.03.2020 рекомендувала встановити на період карантину з 16 березня до 03 квітня 2020 рок особливий режим роботи судів України, надіславши про це відповідний лист на адресу Верховного, Вищого антикорупційного, місцевих та апеляційних судів, а також встановити особливий режим роботи судів України, зокрема  роз’яснити громадянам можливість відкладення розгляду справ, розгляд справ без участі сторін у зв’язку із карантинними заходами та можливість розгляду справ в режимі відеоконференції. 

Життєві ситуації можуть бути різними, але інколи треба обрати затишок вдома з рідними, а не зустріч з Фемідою. 

Якщо протягом наступних тижнів у вас призначено судове засідання, яке ви б бажали перенести, у вас є така можливість. За посиланням ви можете скачати зразок клопотання про відкладення розгляду справи та клопотання про розгляд справи без участі сторони у зв’язку із запровадженням на території України карантину.

Зверніть увагу! Розгляд справи без участі сторони не завжди можливий, оскільки в деяких випадках участь у судовому засіданні є обов’язковою. Рекомендуємо зважати на це і звертатися за юридичною консультацією, наприклад, на нашу гарячу лінію 0-800-309-110.

Також, якщо ваша справа розглядається в порядку письмового провадження, подавати вищезазначені клопотання не потрібно, оскільки справа розглядається без судового засідання та виклику сторін.

З огляду на необхідність зменшити контакти між громадянами для убезпечення від ГРЗ та коронавірусу, рекомендуємо надсилати відповідне клопотання з додатками:

  1.  Оригінал поштою з описом вкладення та повідомленням про вручення;
  2. Скан-копію із супровідним електронним листом на електронну адресу суду (дізнатися її можна на сайті судової влади — введіть назву суду, перейдіть на його сторінку і у вкладці “про суд” оберіть пункт “контакти”). ВАЖЛИВО! даний спосіб не є офіційним, але на практиці використовується для подання заяв та клопотань. Радимо після відправлення зв’язатися з судом та впевнитися в отриманні листа. В електронному листі варто зазначити назву суду, номер справи, ПІБ судді, ваше ПІБ та процесуальний статус (Позивач, Відповідач, тощо) та назву документа, що ви надсилаєте; 
  3. Ви також можете надіслати документи до необхідного суду через портал «Електронний суд». Для цього потрібен електронний цифровий підпис, але за його відсутності ви можете створити особисту поштову скриньку на порталі mail.gov.ua. Зверніть увагу, що система «Електронний суд» вже містить підказки для створення позовних заяв. ВАЖЛИВО! даний спосіб є офіційним, але на практиці не всі суди розглядають позовні заяви, які надіслані таким чином. Крім цього, електронна система не завжди дозволяє надіслати до суду всі додатки до позову. Тому також радимо після відправлення зв’язатися з судом та впевнитися, чи все в порядку.

 

РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

16 березня 2020 року № 9рс- 186/20

      Верховний Суд

Вищий антикорупційний суд

Місцеві та апеляційні суди

Шановні колеги!

11 березня 2020 року Постановою Кабінету Міністрів України №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу СOVID-19» через спалах у світі коронавірусу з 12 березня до 3 квітня 2020 року в Україні вводиться карантин.

Враховуючи вказану постанову, а також з метою убезпечити населення України від поширення гострих респіраторних захворювань та коронавірусу СOVID-19, який віднесено до особливо небезпечних інфекційних хвороб, рекомендую, на період з 16 березня до 03 квітня 2020 року, встановити особливий режим роботи судів України, а саме:

— роз’яснити громадянам можливість відкладення розгляду справ у зв’язку із карантинними заходами та можливість розгляду справ в режимі відеоконференції;

припинити всі заходи, не пов’язані з процесуальною діяльністю суду та забезпеченням діяльності органів судової влади (круглі столи, семінари, дні відкритих дверей тощо);

припинити проведення особистого прийому громадян керівництвом суду;

обмежити допуск в судові засідання осіб, які не є учасниками судових засідань;

обмежити допуск у судові засідання та приміщення суду осіб з ознаками респіраторних захворювань: блідість обличчя, почервоніння очей, кашель;

— ознайомлення учасників судового процесу з матеріалами судової справи, за наявності такої технічної можливості, здійснювати в дистанційному режимі, шляхом надсилання сканкопій матеріалів судової справи на електронну адресу, зазначену у відповідній заяві, заяви про ознайомлення приймати через дистанційні засоби зв’язку;

— зменшити кількість судових засідань, що призначаються для розгляду протягом робочого дня;

— по можливості здійснювати судовий розгляд справ без участі сторін, в порядку письмового провадження;

— суддям та працівникам апарату суду при найменших ознаках захворювання вжити заходів щодо самоізоляції, повідомити про свій стан здоров’я відповідну установу охорони здоров’я та керівництво суду телефоном, e-mail.

Крім того, Рада суддів України рекомендує громадянам та іншим особам:

всі необхідні документи (позовні заяви, заяви, скарги, відзиви, пояснення, клопотання тощо) надавати суду в електронному вигляді на електронну адресу суду, через особистий кабінет в системі «Електронний суд», поштою, факсом або дистанційні засоби зв’язку;

— рекомендувати учасникам судових засідань подавати до суду заяви про розгляд справ у їхній відсутності за наявними в справі матеріалами;

— утриматися від відвідування приміщення суду, особливо за наявності захворювання (слабість, кашель, задуха, утруднення дихання, тощо).

При визначенні особливостей роботи суду на період карантинних заходів слід враховувати спеціалізацію суду, інстанційність та відповідні категорії справ.

При вирішенні питання про можливість розгляду справ в режимі відеоконференції слід враховувати, що такий режим роботи суду не у повній мірі убезпечує від поширення захворювання, оскільки все ж передбачає необхідність явки громадян у декілька судів, які забезпечують проведення судового засідання у такому режимі.

Подальші рішення щодо особливого режиму роботи приймати в залежності від розвитку ситуації.

З повагою

Голова Ради суддів України Б. Моніч

 

Публикация подготовлена в рамках работы Горячей линии ГО «Донбасс СОС» при финансовой поддержке Министерства иностранных дел Республики Эстония.