Реєстрація місця проживання на тимчасово окупованих територіях: аналізуємо останні зміни

2 червня 2023 року набуде чинності Закон України 3054-ІХ, який узгоджує законодавство в сфері реєстрації місця проживання та передбачає зміни до ряду інших законодавчих актів.

Тема реєстрації місця проживання на тимчасово окупованих територіях (далі — ТОТ) актуальна вже не перший рік. Після повномасштабного вторгнення, коли окупованих територій стало більше, ця тема стоїть особливо гостро.  

До нашої організації регулярно надходять звернення: 

 «На даний момент у мене відсутня прописка у паспорті, але я чув, що зараз, коли отримуєш ID картку, то можна поставити прописку на непідконтрольній території. Це правда? Довідка переселенця, підтверджуюча що я звідти, у мене є»

«У мого  хлопця паспорт України з пустим полем «місце реєстрації». Є якась можливість отримати луганську «прописку» в українському паспорті?»

«Ми сімʼя із Донецька, у 2016 році переїхали у Бердянськ. Зараз Бердянськ окуповано… У нас двоє доньок (12 і 16 років). У старшої в паспортних даних відсутня реєстрація місця проживання по бердянському місцю проживання. Можна зареєструвати старшу доньку у моєму житлі в Бердянську?»

Ми неодноразово аналізували законодавство та давали роз’яснення по цьому питанню, наприклад, в цій статті

У статті нижче юристи нашої організації проаналізували останні зміни, які наберуть чинність вже 2 червня 2023 року, та роз’яснили, що змінюється в реєстрації (внесенню відомостей про реєстрацію) місця проживання на ТОТ повнолітніх осіб та дітей, куди потрібно звертатися та які документи подавати.  

Місце проживання повнолітніх осіб  

Відтак статтею 6 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», статтею 93 ЗУ «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» та статтею 6 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» будуть в однаковий спосіб регулюватися деякі питання щодо оформлення та обміну документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, або документів, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус, вклеювання фотокартки, а також – внесення відомостей про зареєстроване місце проживання. 

Внести відомості про зареєстроване або задеклароване місце проживання на тимчасово окупованій території, а також на території, де ведуться (велися) бойові дії, можна буде під час оформлення або обміну документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, або документів, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус.

Нагадуємо! Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджується Мінреінтеграції (далі – Перелік). Перелік регулярно оновлюється, слідкуйте на офіційному веб-сайті Міністерства.

Зверніть увагу! Внесення відомостей про зареєстроване або задеклароване місце проживання не варто ототожнювати з реєстрацією місця проживання. Відповідно до Постанови КМУ «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад» №265 від 7 лютого 2022 року, реєстрація або декларування місця проживання здійснюється виключно органом реєстрації, на території територіальної громади, на яку поширюються повноваження відповідної ради. Проте на тимчасово окупованих територіях відсутній такий орган, оскільки органи місцевої влади та місцевого самоврядування не здійснюють там своїм повноваження. Тож зареєструвати місце проживання на окупованих територіях неможливо.   

Внесення відомостей здійснюється на підставі документів, що підтверджують зареєстроване або задеклароване місце проживання (наприклад, витяг із реєстру територіальної громади), або відомостей, внесених до документів особи, що підлягають обміну (наприклад, відомості про реєстрацію місця проживання у паспорті-книжечці громадянина України).

Також для внесення відомостей про зареєстроване або задеклароване місце проживання може використовуватися інформація з:

  1. Державного реєстру виборців (закритий на період воєнного стану);
  2. відомчої інформаційної системи ДМС;
  3. Державного реєстру актів цивільного стану громадян;
  4. Єдиної інформаційної бази про внутрішньо переміщених осіб.

Особи, які мають зареєстроване або задеклароване місце проживання на території, визначеній у Переліку, можуть оформити або обміняти, документи що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, або документів, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус, або ж вклеїти фотокартку при досягненні відповідного віку у паспорт громадянина України, звернувшись до будь-якого органу Державної міграційної служби (ДМС) незалежно від зареєстрованого (задекларованого) місця проживання. 

Місце проживання дітей  (до досягнення 18 років)

Законом 3054-ІХ також будуть внесені зміни до розділу IV «Прикінцевих та перехідних положень»  ЗУ «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні», які передбачатимуть можливість неповнолітніх ВПО внести відомості про місце проживання на території, що тимчасово окупована або на якій ведуться (велися) бойові дії, під час оформлення паспорту громадянина Україна, реєстрації чи декларування місця проживання або в інший час за бажанням батьків.

Тож, зареєстрованим або задекларованим місцем проживання дитини вважатиметься місце проживання її батьків або інших законних представників чи одного з них, з ким проживає дитина. 

Відомості про зареєстроване місце проживання дитини можуть вносити ДМС, ЦНАП або органи реєстрації за заявою батьків до :

  1. відомчої інформаційної системи:

якщо інформацію про дитину вже міститься в Єдиному державному демографічному реєстрі – органом ДМС;

під час оформлення документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України – органом ДМС або ЦНАП.

  1. реєстру територіальної громади:

під час декларування або реєстрації місця проживання дитини чи за бажанням батьків, якщо інформацію про дитину міститься в реєстрі територіальної громади – органом реєстрації.

Внесення відомостей про зареєстроване місце проживання дитини здійснюється на підставі:

  1. документа, що підтверджує право дитини чи її батьків або інших законних представників чи одного з них, з ким проживає дитина, на проживання в житлі, що знаходиться на території з Переліку; або
  2. інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про житло, право на проживання у якому має дитина або законні представники чи один з них, з ким проживає дитина; або
  3. відомостей про зареєстроване або задеклароване місце проживання законних представників чи одного з них, внесених до документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України; або
  4. відомостей про зареєстроване або задеклароване місце проживання законних представників чи одного з них, внесених до відомчої інформаційної системи.

Дата внесення інформації про місце проживання дитини на території, що міститься у Переліку, визначається за заявою батьків або інших законних представників чи одного з них у письмовій формі. Якщо ж місце проживання законних представників дитини зареєстровано або задекларовано за різними адресами, подається письмова заява законного представника, з ким проживає дитина. Водночас зазначена дата не може передувати даті:

  1. складення  органами державної реєстрації актів цивільного стану актового запису про народження дитини;
  2. реєстрації місця проживання законних представників або одного з них.

Якщо у вас виникли питання, звертайтеся на Гарячу лінію ГО “Донбас СОС”  0 800 309 110 (дзвінки безкоштовні), або напишіть на онлайн-приймальню юристів. Також ви можете з нами зв’язатися через Viber, WhatsApp або Telegram за номером 093 500 69 18.