Евакуація на окуповану територію. Як запобігти примусовому переселенню до Росії – корисні контакти

Родина з двома дітьми кілька діб були змушена перебувати у підвалах через постійні обстріли міста на Луганщині. Коли були зруйновані сусідні будинки і майже закінчилися продукти, люди вирішили спробувати виїхати з міста на власній машині. На жаль, через відсутність електрики, вони не мали інформації про чинні офіційні шляхи для евакуації. Тож виїхати в бік підконтрольної Уряду частини України не вийшло: цей напрямок руху був найбільш небезпечний з їхньої частини міста. Так родина опинилася на тимчасово окупованій території Луганщини, де перебуває у місці масового проживання біженців.

Знайомий родини зателефонував на гарячу лінію Донбас SOS, щоб проконсультуватися, як правильно поводитися в такій ситуації. Сім’я стверджує, що не може повернутися у рідне місто через постійні обстріли, а у таборі їх змушують виїжджати на територію Російської Федерації. Люди не погоджуються на пропозицію, бо хотіли б виїхати через окуповані території або через Росію в інші регіони України. Їх лякає, що за словами керівників цього поселення, після перетину кордону в українському паспорті ставлять печатку про неможливість виїзду з Росії протягом п’яти років. Закордонних паспортів люди не мають, і тому побоюються, що таке переміщення зробить їх фактично заручниками Росії.

Юрист Донбас SOS Михайло Фоменко в таких випадках радить не передавати свій паспорт громадянина України іншим особам під час чи після виїзду з території населених пунктів, де ведуться бойові дії. Також варто мати при собі (сховати в речах) копії паспортів всіх членів сім’ї.

Ми радимо обов’язково повідомляти інформацію про викрадення людей чи незаконне їх утримання: 

  • на сайті https://warcrimes.gov.ua
  • Коаліції “Україна. П’ята ранку”, до складу якої увійшли 22 українських правозахисних організацій
  • написати до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини на електронну адресу [email protected] або зателефонувати на Гарячу лінію (0 800 50 17 20).
  • за можливості, ви або ваші близькі можуть звернутися до поліції, прокуратури або служби безпеки для відкриття кримінального провадження.

Втім, Донбас SOS радить безпосередньо звертатися на нашу Гарячу лінію (0 800 309 110), де фахівці зможуть допомогти, надаючи особисті рекомендації щодо конкретної ситуації.

Важливо! Якщо вас незаконно депортували на територію Російської Федерації, зверніться до посольств України за такими контактами:

Нагадаємо, що Донецька обласна прокуратура здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом порушення законів та звичаїв війни (ст. 438 КК України). За даними слідства, з початку повномасштабної військової агресії представниками держави-окупанта під приводом евакуації проводиться примусове переміщення на територію РФ громадян України, які опинились на захоплених ворогом територіях Донецької області. Вказані дії є порушенням положень ст. ст. 49, 55 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949, ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Раніше Маріупольська міська рада офіційно проінформувала про примусову евакуацію мешканців зокрема вулиць Азовстальської та Українського козацтва Лівобережного району. “У людей, яких насильно вивозять на територію Росії, забирають український паспорт і натомість видають папірець, який не має жодної юридичної ваги та не визнається у всьому цивілізованому світі”, – йдеться в повідомленні.

ПІДТРИМАТИ ДОНБАС SOS