Допомога ромським родинам і дітям різних категорій, що страждають від війни: огляд організацій, які мають спеціалізоване спрямування

Гаряча лінія Донбас SOS завжди прагне максимально відповідати на ваші запити та потреби. Саме тому ми публікуємо серію матеріалів, присвячених діяльності вузькоспрямованих організацій. Ці організації надають допомогу чітко окресленим категоріям осіб, що дозволяє їм максимально ефективно використовувати ресурси та надавати адресну підтримку.

Цього разу ми дослідили діяльність громадської організації, що підтримує ромські родини та фонду, який опікується сім’ями з дітьми, опікунськими родинами та дитячими будинками сімейного типу.

«ГОЛОС РОМНІ»

На нашій гарячій лінії ми надаємо контакти “Голос ромні”, в першу чергу, представникам ромських громад. Такі запити ми отримували з перших днів повномасштабного вторгнення, коли багатодітні ромські родини намагалися евакуюватися з територій, охоплених війною. Часто, телефонуючи нам в пошуках програм грошової допомоги, жінки не відмовляються від контактів організації, яка може допомогти їм комунікувати з іншими благодійниками з різних питань. Звернутися до “Голос Ромні” можна за номерами 098 45 97 240 (Запоріжжя), 050 105 25 70 (Ужгород), 098 792 81 91 (Кривий Ріг). 

«З початком повномасштабної війни ми, звісно, долучилися до надання гуманітарної допомоги: видавали продукти, ліки, гігієнічні набори, набори гідності для жінок, ковдри для ромських родин в Дніпропетровській та Запорізької області, надсилали таку допомогу в ромські громади на Харківщину та Донеччини, до прикладу — у Торецьк, — згадує голова ГО “Голос Ромні” Анжеліка Бєлова. —  Також була евакуація, ми відправили до Німеччини 34 ромські родини з Запоріжжя. Пізніше ми долучилися до надання багатоцільової грошової допомоги у співпраці з корпусом милосердя. Ми є першою ромською організацією, яка видавала міжнародну грошову допомогу. Працюємо у цьому напрямку й досі — реєструємо у  Харківській, Запорізькій, Дніпропетровський і Закарпатській області.

У пріоритеті — літні люди 60+, люди з інвалідністю, маргіналізовані спільноти (роми, ЛГБТІК+ тощо), люди з важкими хронічними захворюваннями, які проживають у населених пунктах, де діє програма. Наприклад, у Запоріжжі чи Мерефі це можуть бути як місцеві, так і переселенці, а у Закарпатті зараз надаємо таку допомогу тільки переселенцям, що відповідають критеріям відбору». 

Приклади запитів, які надходили на Гарячу лінію Донбас SOS та потребували перенаправлення саме до ГО «Голос ромні»:

 «Наша родина готова евакуюватися з небезпечної зони, але ми не впевнені, чи візьмуть нас жити до місць тимчасового проживання. Бо маємо шестеро дітей». 

— У нас є два шелтери, які очолюють представники ромських громад — у Мукачево і в Ужгороді. Після подібних звернень ми можемо перевірити, чи є там вільні місця або сконтактувати з іншими благодійними організаціями, які мають пропозиції житла. Також за потреби можемо надати гуманітарну допомогу залежно від можливостей організації на час звернення. Зокрема йдеться й про грошову допомогу, якщо місце майбутнього переміщення входить до територій, в яких працює наш проєкт. На разі, ми не займаємося евакуацією, але можемо стати посередниками для контактування з іншими гуманітарними організаціями, які мають такі можливості.

«Ми вже отримували грошову допомогу від міжнародних організацій, але це не розв’язує проблеми: я не маю роботи. Бо, на жаль, не маю закінченої освіти та професії». 

— У нас триває проєкт з навчання жінок-ромок: на наших курсах отримати певний фах можуть навіть ті, хто не має документів про шкільну освіту. За останні два роки ми допомогли вже 300 жінкам. Жіночі простори у нас відкриті у містах Запоріжжя, Кривий Ріг та Ужгород.

«Ми — переселенці з Донеччини, маємо трьох дітей шкільного віку. На жаль, купити їм усім комп’ютери я не можу, як і допомогти з навчанням. Бо у свій час не навчалася в школі. Як можна допомогти моїм дітям?»

— У цих же містах у нас працюють й дитячі простори, де малюкам зокрема з ромських родин надають психологічні консультації, проводять заняття логопеди, проходять курси англійської мови. Також обладнані комп’ютерні класи, в яких дітей навчають комп’ютерної грамотності і за потреби вони можуть користуватися технікою для дистанційного навчання. Крім того, у 2023 році ми провели перший сімейний табір, організація якого планується тепер щорічно. Це можливість для ромських родин на шість днів виїхати в гори — відпочити, попрацювати з психологом, відвідати різні заняття, просто помилуватися красивими видами та пожити без тривог та сирен. Щоб потрапити у цей табір, треба заповнити онлайн анкету та написати мотиваційний лист. Це допоможуть зробити адміністратори наших центрів, якщо людина не писемна.

Інформація про ГО «Голос ромні»

Організацію створили у 2020 році в місті Запоріжжя — як відповідь на виклики, які спровокувала пандемія Ковіду. Багато ромських жінок втратили роботу та фактично не мали засобів для існування. Пріоритетним напрямком було посилення економічної спроможності жінок шляхом надання можливості отримати додаткову спеціальність зокрема в сфері б’юті-індустрії та громадського харчування. На той момент, згідно з дослідженнями “Голос ромні” 53% ромських жінок у Запорізькій та Дніпропетровській областях не мали закінченої середньої освіти, 13% взагалі були неосвіченими. За 2021 рік на платформі “Голос ромні” навчили 74 ромські жінки, кожна з них отримала стартові набори, які дозволяли їм одразу практикувати. Додатково активісти надавали можливість опанувати певні навички, як от пройти курс ділової української мови, бізнес-планування, психологічні тренінги з розвитку лідерських якостей.

Соціальні мережі VOICE OF ROMNI

Facebook     Instagram  Сайт 

 

«СОС ДИТЯЧІ МІСТЕЧКА»

Організація підтримує родини з дітьми. Основна цільова аудиторія — вразливі родини з дітьми зокрема сім’ї внутрішньо переміщених осіб з дітьми, сім’ї, які постраждали від війни, знаходилися на території, що була окупована, або мають дітей, які фізично постраждали від воєнних дій. Одна з основних цілей — підтримка сімейних форм виховання, прийомних сімей і дитячі будинки сімейного типу. В областях, де представлений фонд, надають комплексний супровід після первинного аналізу потреб, який проводять фахівці. Вони ж складають індивідуальний план розвитку. Знайти контакти офісів в регіонах, де працюють «СОС Дитячі містечка» можна тут. Гаряча лінія +380 95 790 13 72 

«Ми представлені в Київській області, там є кілька офісів, які більш прицільно працюють з населенням, що постраждало від воєнних дій, а є ті, котрі працювали й раніше за програмами розвитку, — пояснює Ксенія Семеняк, директор Департаменту фандрейзингу і комунікації «СОС Дитячі містечка Україна». — Також працюємо у Миколаївській, Івано-франківській, Львівській, Закарпатський, Чернівецький, Полтавський областях. Ще є дружні простори для дітей, які ми створили, та працюють мобільні команди у Харківській і Чернігівській областях».  

Приклади запитів, які надходили на Гарячу лінію Донбас SOS  та потребували перенаправлення саме до БФ «СОС Дитячі містечка»:

«Ми маємо двох дітей під опікою, виїхали з Луганщини до села під Івано-Франківськом. Чи може нам хтось допомогти з лікуванням дітей?»

— Так, ми пропонуємо комплексну соціальну підтримку таких родин. За кожною закріплюється соціальних фахівець, який спільно з родиною аналізує потреби дітей. Це може бути послуги психолога, логопеда, групи раннього розвитку, групи батьківської підтримки. Також можлива матеріальна допомога у вигляді різних наборів, в залежності від потреб сім’ї. Якщо в родині є дитина, яка потребує стабільного лікування, в нас є можливість покривати вартість ліків. Є програми точкової грошової допомоги родинам, де є діти під опікою чи вихованці будинку сімейного типу. Наприклад, компенсація вартості оренди житла для таких сімей ВПО. В залежності від кейсу, ми можемо переадресовувати деякі запити на партнерів. Зокрема на представників Української мережі за права дитини, членами якої ми є.

«Наш син був поранений під час обстрілу міста. Чи можемо ми отримати якусь матеріальну підтримку?»

— Наші фахівці приймають такі запити. Якщо є документи, котрі підтверджують, що, дійсно, дитина отримала поранення внаслідок бойових дій, вона може отримати грошову допомогу. Така допомога стосується абсолютно всіх дітей, які перебувають на території України без прив’язки до регіонів та статусів. Заявку можна заповнити на нашому сайті  або, зателефонувавши на нашу гарячу лінію. 

«Ми — внутрішньо переміщені особи. Хотіли б взяти дитину під опіку. З чого треба починати і чи, взагалі, розглядають таких кандидатів, без власного житла?»

—  Один з наших напрямків — розвиток сімейних форм виховання, допомога родинам вихователів та прийомним батькам. Ми розробили чат-бот «Кроки до дитини»,  де кожен може детально ознайомиться з алгоритмом, почитати чим відрізняється прийомна сім’я від дитячого будинку сімейного типу, як стати патронатними вихователями. Але ми більше спрямовуємо цей процес, безпосереднє створення — це мандат держави. В таких випадках ми радимо звернутися в службу у справах дітей за місцем перебування і комунікувати з ними. 

Але люди мають розуміти, що це тривалі процеси: збір документів, навчання, пошук дітей, які «співпадатимуть» з батьками. Бо не кожна дитина одразу може потрапити у вашу новостворену родину. 

Інформація про БФ “СОС Дитячі містечка”

Понад 20 років благодійний фонд здійснює в Україні 5 основних напрямків роботи: робота з родинами у кризі, з дітьми-сиротами, з молодими людьми з — поміж сиріт та з родин у кризі, з родинами, що постраждали від бойових дій, адвокаційна діяльність задля покращення стану прав дітей в Україні. Також команда фонду активно бере участь у розробці та реалізації соціально значущих проєктів із залученням грантового фінансування. Додаткові проєкти посилюють основну діяльність організації та спрямовані на поліпшення якості життя дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, а також дітей з вразливих родин та сімей, що постраждали від наслідків бойових дій в Україні. 

У своїй діяльності задля забезпечення найкращих інтересів дитини СОС Дитячі Містечка тісно співпрацює з державними партнерами та громадськими організаціями. Наш провідний принцип у взаємодії – партнерство, яке досягається через спільне планування і реалізацію ідей, спільну оцінку результату і визначення шляхів подальшої взаємодії. 

Соціальні мережі БФ «СОС Дитячі містечка» 

Youtube    Instagram  Facebook