Відповідаємо на 10 найпоширеніших питань про ідентифікацію

 

  1. Ідентифікацію зобов’язані проходити тільки ВПО, які отримують виплати в Ощадбанку?  

Ідентифікацію мають проходити пенсіонери-ВПО, у яких була оформлена довідка переселенця до повномасштабного вторгнення (до 24.02.2022 року). Іншими словами — переселенці “першої хвилі”. Такі ВПО дійсно зобов’язані користуватися лише Ощадбанком для отримання пенсій та соціальних виплат. 

Зверніть увагу! Ідентифікацію мають проходити саме пенсіонери-ВПО, для одержувачів соціальних виплат такого обов’язку немає, достатньо користуватися коштами на рахунку. 

2. До якого числа потрібно пройти ідентифікацію? 

До 31 березня 2024 року. Інакше пенсію буде призупинено. 

 

3. Тепер ідентифікацію потрібно проходити кожні 6 місяців? 

Так, пенсіонерам-ВПО до 24.02.2022 року потрібно кожні 6 міс. проходити ідентифікацію. 

6 місяців потрібно рахувати самостійно з дати останньої ідентифікації. 

 

4. Як пройти ідентифікацію? 

Є різні способи: 

  • особисто звернутись до відділення Ощадбанку або будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду, або до дипломатичної установи (якщо перебуваєте за кордоном). 
  • дистанційно — за допомогою Дія.Підпис (авторизуватися на Порталі Електронних послуг ПФУ), або пройти відеоідентифікацію. Детальніше дивіться інфографіку.  

 

5. Подали заявку на відеоідентифікацію, коли чекати відповіді та призначення сеансу відеозв’язку?

Відеоідентифікація здійснюється протягом 30 календарних днів, але не раніше 10 робочих днів з дати подання заяви (звернення).

 

6. Що робити, якщо пропустили дзвінок? Чи можна знову подати заявку?

Якщо заявку на відеоідентифікацію було подано успішно, то нову заявку подати не вийде. 

Якщо ви пропустили дзвінок, або сеанс відеозв’язку було перервано через поганий інтернет, з вами мають зв’язатися для уточнення часу повторного сеансу. 

 

7. Як дізнатися про результати відеоідентифікації? 

Рішення про результати (встановлення чи невстановлення особи) виносяться органом ПФУ протягом 10 днів після сеансу відеоідентифікації.

Про результати відеоідентифікації вас мають проінформувати протягом 3-х днів після винесення рішення на електронну пошту, зазначену при подачі заявки на Порталі ПФУ (перевіряйте папку “Спам”). 

Також інформація про результати відеоідентифікації буде відображатись в особистому кабінеті на Порталі ПФУ. Якщо немає змоги авторизуватись в особистому кабінеті, зв’яжіться з органом ПФ, де перебуваєте на обліку. 

 

8. Кажуть, що під час відеоідентифікації представник Пенсійного фонду себе не показує та не представляється. Це дійсно так? 

Співробітник Пенсійного фонду, який проводить відеоідентифікацію, має представитись, при цьому включати камеру не зобов’язаний. Питання ставляться виключно ті, що передбачені Порядком. Детальніше читайте за посиланням https://www.donbasssos.org/video-identification/ 

Будьте обачні — співробітники ПФ не будуть запитувати номер Вашої картки, пін-код чи CVV код. 

 

9. Якщо пенсіонер перебуває за кордоном, як пройти ідентифікацію? 

Можна скористатися одним із наступних способів: 

  • авторизуватися на Порталі електронних послуг ПФУ за допомогою Дія.Підпис;
  • пройти відеоідентифікацію в ПФУ;
  • звернутися до закордонної дипломатичної установи (посольство, консульство).

Зверніть увагу! Закордонна дипломатична установа видає документ про посвідчення факту, що

особа є живою. Документ разом із письмовою заявою про продовження виплати пенсії необхідно надіслати до органу ПФУ, в якому пенсіонер перебуває на обліку в Україні одним зі способів:

  • надіслати поштою оригінали заяви та документа, виданого дипломатичною установою;
  • надіслати відскановані документи через Портал електронних послуг ПФУ.

 

10. Чи можна перевести пенсію на карту іншого банку, не Ощаду, якщо зареєстровані як ВПО до 24.02.2022 року? 

Лише якщо пенсіонер пройде ідентифікацію особисто у відділенні Ощаду або в сервісному центрі ПФУ, або в дипломатичній установі (у випадку перебування за кордоном). У цьому випадку можна відмовитись від довідки ВПО, подати заяву в Пенсійний фонд, вказавши, що бажаєте отримувати пенсію на загальних умовах, і відповідно обрати інший банк. 

Роз’яснення Мінсоцполітики з цього питання за посиланням https://drive.google.com/file/d/1Qeagp-8896s7SU35gWZYPtTFc8IP83XI/view?usp=sharing