Спеціалісти без дипломів: що робити якщо знання та навички є, а часу на лекції та семінари немає

На українському ринку праці вже давно нерідкісні випадки, коли працівники володіють необхідними навичками та знаннями, але документів про професійну (професійно-технічну) та вищу освіту не мають. Це недивно, адже ще задовго до запровадження дистанційного навчання через пандемію COVID-19 та тривалих відключень світла у зв’язку з війною, українці навчалися та розвивали свої уміння та навички самостійно, у колі сім’ї чи друзів, відвідуючи професійні курси та тренінги, чи прямо на виробництві. Однак відсутність документа про освіту все ще може стати перепоною до офіційного працевлаштування та кар’єрного зростання. 

Про те, що є законною альтернативою диплому якщо ви професіонал своєї справи, розповідають юристи ГО «Донбас СОС».

Працевлаштування без диплома

Свого часу український бізнес відповідально поставився до питання відсутності освітніх документів та необхідності втримати талановитих співробітників на своїх підприємствах. Так, понад 5 років тому за сприяння Федерації роботодавців України виникла ініціатива щодо створення кваліфікаційних центрів (далі – КЦ), які могли б проводити оцінку теоретичних та практичних навичок, і присвоювати/підтверджувати кваліфікацію. Держава відгукнулася на запит суспільства та працедавців, а у 2022 році з’явилися перші кваліфікаційні центри, сертифікати яких є чинною альтернативною диплому.

Тож документи, які відповідно до чинного законодавства необхідно подавати під час укладення трудового договору, не обмежуються дипломами про професійну (професійно-технічну) чи вищу освіту. Сертифікат про присвоєння/підтвердження кваліфікації, виданий КЦ, визнається державою і також може використовуватися для працевлаштування.

Для довідки: Стаття 24 Кодексу законів про працю України визначає, що при укладенні трудового договору необхідно надати документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію). 

Кваліфікаційні центри та професійні стандарти

Кваліфікаційні центри орієнтуються на осіб, які вже фактично оволоділи навичками професії, але не мають часового ресурсу на здобуття диплому у закладах професійної (професійно-технічної) чи вищої освіти. При цьому неважливо де та як вони здобували ці навички.

КЦ може бути окремою юридичною особою або бути її відокремленим чи структурним підрозділом. Наприклад, функціонувати при університеті чи коледжі, або на підприємстві.

Сьогодні свою діяльність провадять 30 кваліфікаційних центрів. З переліком та відомостями про них можна ознайомитися на веб-сайті Національного агентства кваліфікацій (далі – НАК). 

Для довідки: Кваліфікаційний центр та Національне агентство кваліфікацій варто розрізняти. НАК акредитує кваліфікаційні центри, щоб ті могли проводити оцінювання навичок і присвоювати/підтверджувати кваліфікації. Водночас не варто ототожнювати КЦ з закладами освіти, адже КЦ не надають послуги навчання. КЦ мають за мету оцінювання та визнання результатів навчання, присвоєння та/або підтвердження професійних кваліфікацій, та визнання професійних кваліфікацій, здобутих у інших країнах.

Наприклад, у Київському професійному коледжі сфери послуг можна підтвердити кваліфікацію професії «Кондитер», у Дніпровському центрі професійно-технічної освіти – «Електрогазозварник», а у Квасилівському професійному ліцеї – «Слюсар з ремонту колісних транспортних засобів».

Як зазначалося вище, КЦ проводять оцінювання теоретичних та практичних навичок. Оцінювання відбувається згідно затверджених професійних стандартів. Наразі напрацьовано 289 професійних стандартів, з переліком яких можна ознайомитися за посиланням. Ці стандарти слугують основою для формування професійних кваліфікацій, а також містять компетентності та вимоги до кваліфікації працівників.

Кожен професійний стандарт має свій «термін придатності», що означає періодичний перегляд для його оновлення. Відтак професійний стандарти «Вихователь соціальний по роботі з дітьми з інвалідністю» та «Еколог» було затверджено у 2022 році, а буде переглянуто у 2027 році.

Наразі 30 діючих КЦ не забезпечують можливістю підтвердити кваліфікацію за всіма 289 професійними стандартами. Проте з часом та популяризацією КЦ, їхня кількість зросте і зацікавлені особи зможуть підтвердити свою кваліфікацію. Зокрема, у майбутньому можна буде підтвердити кваліфікацію за професіями «Керівник (директор) закладу середньої освіти», «Начальник служби персоналу (ОМС)», «Машиніст колійних машин», «Фармацевт», «Масажист», «Сапер (розмінування)», та ін.

Сертифікат про присвоєння/визнання кваліфікації

Зацікавлена особа самостійно визначає професію та кваліфікаційний центр, у якому бажає пройти оцінювання навичок для присвоєння або визнання кваліфікації. При цьому, проходити процедуру підтвердження кваліфікації можна навіть якщо в особи наявний диплом за цією ж спеціальністю. Перелік КЦ з контактами для зв’язку за посиланням

На відміну від закладів освіти, КЦ працюють цілорічно, незалежно від початку та закінчення навчального року, періодів навчального процесу та здачі іспитів. До КЦ можна звернутися будь-коли та протягом місяця вже отримати сертифікат про присвоєння/визнання кваліфікації.

Для проходження оцінювання, необхідно звернутися з заявою та пакетом документів до КЦ. Перелік документів залежить від КЦ та обраної кваліфікації. Він може включати, зокрема:

  • копію посвідчувального документа (паспорт, посвідка на постійне проживання, посвідчення біженця, та ін);
  • копії документів про освіту;
  • фотокартку;
  • лист роботодавця про направлення на підтвердження кваліфікації;
  • згоду на обробку персональних даних.

Щодо критеріїв відбору заявників, наразі існує єдина формальна умова щодо освіти – наявність шкільного атестату (свідоцтво про здобуття базової середньої освіти чи повної загальної середньої освіти)

Як зазначалося раніше, для присвоєння/підтвердження кваліфікації необхідно пройти оцінювання теоретичних та практичних навичок. У разі неуспішного проходження оцінювання, його можна перепроходити необмежену кількість разів. За успішного проходження, видається сертифікат. У разі його втрати можна отримати дублікат, звернувшись до КЦ.

Станом на сьогодні немає єдиної затвердженої форми сертифіката, але є вимоги щодо  інформації, яку  він повинен містити. Згідно Порядку присвоєння та підтвердження професійних кваліфікацій кваліфікаційними центрами, сертифікат повинен містити:

  • серію та реєстраційний номер;
  •  прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) особи, якій видано документ;
  • назву професійної кваліфікації та її рівень, якщо такий рівень зазначено у професійному стандарті;
  • інформацію про те, повною або частковою є присвоєна/підтверджена кваліфікація; 
  • назву кваліфікаційного центру;
  • дату видачі;
  • строк дії (якщо передбачено законодавством)
  • підпис керівника та (за наявності) печатку кваліфікаційного центру.

Як у дійсності може виглядати документ на прикладі сертифікату про присвоєння кваліфікації «Практичний психолог (соціальна сфера)», що видається кваліфікаційним центром «Міжнародне агентство професійних кваліфікацій», за посиланням

Процедура оцінювання не є безоплатною. Вартість визначається КЦ самостійно та у середньому становить 5 000 — 10 000 грн. Водночас наявні пропозиції з нижчою вартістю. Наприклад, у відокремленому структурному підрозділі «Технічний фаховий коледж Луцького національного технічного університету» кваліфікаційне оцінювання за професією «Майстер пошиття одягу» обійдеться у 2 999 грн (заявлена вартість станом на 20.11.2023 року). 

 

Контроль якості оцінювання та справжності сертифікатів

 

Кожен майбутній кваліфікаційний центр піддається процедурі акредитації, яку проводить Національне агентство кваліфікацій. За успішного проходження акредитації, КЦ отримує сертифікат, в якому зазначається номер та дата рішення НАК, дата, до якої КЦ має право провадити свою діяльність, а також назва професійної кваліфікації, яку КЦ має право присвоювати та/або підтверджувати. При цьому, щодо різних кваліфікацій КЦ повинен отримати окремий сертифікат.

Як виглядає сертифікат про акредитацію КЦ на реальному прикладі Державного навчального закладу «Київський професійний коледж з посиленою військовою та фізичною підготовкою», можна переглянути тут.

У разі виявлення частих відмов щодо працевлаштування або випадків звільнення «випускників» кваліфікаційних центрів, НАК здійснює перевірку КЦ на предмет зловживань під час оцінювання теоретичних та практичних знань.

Кожен роботодавець може перевірити справжність сертифікату про присвоєння/підтвердження кваліфікації. Для цього він звертається безпосередньо до КЦ, який видав сертифікат, або до НАК.

 

Для довідки: Національне агентство кваліфікацій (НАК) – постійнодіючий колегіальний орган, створений згідно постанови Уряду України №1029 від 5 грудня 2018 року на виконання ЗУ «Про освіту». НАК уповноважено на виконання державної політики у сфері кваліфікації, а свою діяльність розпочало у 2019 році. До складу НАКу входять представники МОН, Мінсоцполітики, Мінекономіки, Спільного представницького органу сторони роботодавців на національному рівні, Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні.  

 

Нормативно правове регулювання до уваги

  1. Типове положення про кваліфікаційний центр, затверджене Наказом МОН від 22.04.2021 №452
  2. Порядок присвоєння та підтвердження професійних кваліфікацій кваліфікаційними центрами, затверджений Постановою КМУ від 15.09.2021 №956
  3. Порядок акредитації кваліфікаційних центрів, затверджений Постановою КМУ від 22.09.2021 №986
  4. Порядок розроблення, введення в дію та перегляду професійних стандартів, затверджений Постановою КМУ від 31.05.2017
  5. Положення про реєстр кваліфікацій, затверджене Постановою КМУ від 16.06.2021 №620

Якщо у вас залишилися питання, звертайтеся на Гарячу лінію нашої організації 0 800 309 110 (дзвінки безкоштовні), або напишіть в онлайн приймальню юристів за посиланням. Також ви можете з нами зв’язатися через Viber, WhatsApp або Telegram за номером 093 500 69 18.