Як отримати свідоцтво про смерть, якщо людина померла в ОРДЛО – інструкція від юристів

ГО «Донбас СОС» продовжує підтримку та інформаційне наповнення застосунку «Твоє право». Це безкоштовний універсальний юридичний довідник у вашому смартфоні, доступний у будь-який момент часу. Проте ми розуміємо, що не всі мають можливість скористатися мобільним додатком. Саме тому наша організація планує опублікувати низку матеріалів з корисною інформацією із застосунку, які можна розповсюджувати у друкованому вигляді.

Читайте також:

Цього разу ми підготували буклет про те, Як отримати свідоцтво про смерть, якщо людина померла на непідконтрольних територіяхПублікацію підготовлено ГО «Донбас СОС» за матеріалами мобільного застосунку «Твоє право» у партнерстві з Програмою ООН із відновлення та розбудови миру за підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.

Важливо! 29 квітня 2021 року Міністерство реінтеграції опублікувало лист-роз’яснення Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду (лист від 22.04.2021 № 985/0/208-21) головам апеляційних судів, у якому КЦС ВС наголосив на тому, що законодавство не вимагає від осіб, які звертаються із заявою до суду про встановлення юридичних фактів народження або смерті осіб на ТОТ, обов’язкового подання до суду письмової відмови у видачі свідоцтва від органів РАЦСу. При цьому необхідно зазначити, що на нашу Гарячу лінію надходять звернення від заявників, яким місцеві суди відмовляють у встановленні юридичних фактів на підставі відсутності такої відмови від РАЦСу. Тому радимо перед поданням заяви до конкретного суду уточнити їх позицію з цього приводу безпосередньо у суді. Також можна додати до позовної заяви копію вищезазначеного листа КЦС ВС — або все ж таки взяти відмову у РАЦСі. 

Пам’ятайте: РАЦС не може відмовити вам у наданні письмової відмови у видачі свідоцтва про народження або смерть. Згідно п.4 Загального порядку державної реєстрації актів цивільного стану (ч.1 розділу ІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, які затверджено Наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000  № 52/5), орган державної реєстрації актів цивільного стану на прохання особи, якій відмовлено в державній реєстрації актів цивільного стану у зв’язку з наявністю однієї з підстав, зазначених в абзаці першому цього пункту, повинен викласти причину такої відмови в письмовій формі.

Важливо! Навіть якщо ви не подаєте до суду відмову від РАЦСу, в заяві вам все одно необхідно зазначити назву РАЦСу, де ви плануєте отримувати свідоцтво після рішення суду, як зацікавлену особу.

Завантажуйте та розповсюджуйте листівку в PDF-форматі

 

  • Завантажуйте «Твоє право» для систем Android та iOS

Якщо ви помітили помилки у роботі застосунку, у вас є зауваження або пропозиції щодо його покращення, повідомляйте про це на наш E-mail – [email protected] або у приватні повідомлення сторінки у Facebook. Для нас дуже важливо отримати зворотній зв’язок від користувачів та розуміти, що застосунок містить усю потрібну інформацію та зручну навігацію!

Читайте також:

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують тринадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.