Як відновити втрачений документ про освіту?

Стаття оновлена станом на 07.02.2024

Через повномасштабне вторгнення рф збільшилася кількість осіб, які мають втрачені або критично пошкоджені документи про освіту. Отримання дублікату такого документа або додатка до нього залежить від певних обставин. 

Звернутися для отримання дублікату документа про освіту можуть випускники або їхні законні представники. Нижче розповідаємо, як діяти у різних випадках.

Якщо закінчили заклад середньої освіти, який знаходиться на тимчасово окупованій території України

Порядок виготовлення дублікатів про середню освіту регулюється Наказом МОН від 08.08.2014 №917 . За умовами даного Порядку, можна звернутися з письмовою заявою до будь-якого закладу загальноосвітнього закладу за місцем перебування випускника або його законного представника. До заяви необхідно додати довідку або інші письмові дані щодо результатів річного оцінювання навчальних досягнень випускника (наприклад, витяг з особової справи, табель навчальних досягнень, документ про відповідний рівень загальної середньої освіти, у тому числі інших країн, тощо).

Якщо довідка або інші письмові дані щодо навчальних досягнень випускника відсутні, відновлення документа про освіту також можливе. Для цього навчальний заклад здійснить оцінювання навчальних досягнень такого випускника протягом трьох робочих днів з дати подання письмової заяви про отримання документа про освіту і додатка до нього.

Якщо закінчили заклад професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, який знаходиться на тимчасово окупованій території України

У даному випадку є декілька шляхів, залежно від того, наявна чи відсутня інформація  у ЄДЕБО (Єдина електронна база з питань освіти).

Нагадуємо! Реєстр документів про освіту Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі – Реєстр) діє у вільному доступі. У ньому містяться усі відомості та дані про документи про загальну середню освіту, професійну (професійно-технічну) освіту, фахову передвищу освіту та вищу освіту, які було виготовлено з 2000 року. З Реєстру можна безоплатно отримати інформацію з відображенням на екрані або отримати виписку з підтвердженням, накладеним КЕП (кваліфікованим електронним підписом).

У разі наявності відомостей в ЄДЕБО, для замовлення дублікату документа про освіту необхідно звернутися до правонаступника закладу освіти або якщо заклад було переміщено – до такого закладу. У іншому випадку, необхідно звернутися з письмовою заявою до МОН (за адресою 01135, м. Київ, пр. Перемоги, 10 або на e-mail [email protected]) для визначення закладу, який видасть дублікат. У заяві необхідно зазначити:

  1. ПІБ, дату народження;
  2. серію та номер документа, що посвідчує особу і громадянство;
  3. місце проживання, телефон;
  4. найменування ЗВО та дату його закінчення;
  5. назву документа, дублікат якого замовляється;
  6. причину замовлення дубліката;
  7. інші відомості, які вважаєте важливими;
  8. згоду на обробку персональних даних.

Якщо ж ЄДЕБО не містить відомостей щодо документа про освіту, можна:

  • звернутися до суду, де буде встановлено юридичний факт здобуття відповідного ступеня чи рівня;
  • або скористатися офіційним листом відповідного компетентного органу, у якому підтверджено факт поставлення «Apostille» МОН України або вчинення консульської легалізації.

Після чого, необхідно подати заяву до МОН для визначення закладу, який видасть дублікат. До заяви треба додати копію рішення суду чи офіційного листа щодо підтвердження апостилю чи вчинення консульської легалізації.

Якщо закінчили заклад освіти, який знаходиться на підконтрольній уряду України території

Порядок замовлення, видачі та обліку документів про освіту державного зразка затверджено Наказом МОН України від 13.08.2007 №737.

У випадку якщо випускник закінчив заклад освіти на підкотрольній уряду України території, він чи його законний представник мають звернутися з заявою до закладу освіти, який видавав первинний документ або його правонаступника. До заяви також має додаватися оголошення у друкованих ЗМІ за місцем проживання власника документа та оплатити послуги з виготовлення його дубліката. У оголошенні мають зазначатися назва документа, його номер та дата видачі, на чиє ім’я виданий та яким закладом, та про визнання його недійсним.

Якщо заклад освіти більше не здійснює освітню діяльність (через анулювання ліцензії або його не було переміщено з ТОТ) чи правонаступника немає, заяву необхідно подавати до МОН для визначення закладу, який видасть дублікат.

Увага! Дані в дублікаті будуть відтворюватися на основі даних з ЄДЕБО. Проте у разі відсутності даних у ЄДЕБО (зокрема, через видачу документа до 2000 року), отримати дублікат також можливо.

 

У такому випадку інформація може братися з:

  • засвідченої в установленому порядку копії первинного додатка до документа про освіту;
  • архівної довідки про навчання;
  • виписки з журналу видачі документів про освіту; 
  • чи акту знищення первинного документа про освіту.

Якщо архіви закладу освіти недоступні, втрачені чи (частково) знищені і отримати вищезазначені документи неможливо, то необхідно: 

  • звернутися до суду для встановлення юридичного факту здобуття особою відповідного ступеня чи рівня освіти, зокрема підтвердження строків і форми навчання; або
  • підтвердити отримання диплома офіційним листом відповідного компетентного органу, у якому підтверджено факт проставлення штампа «Apostille» МОН України або вчинення консульської легалізації.

Якщо у вас виникли питання, звертайтеся на Гарячу лінію ГО “Донбас СОС”  0 800 309 110 (дзвінки безкоштовні), або напишіть на онлайн-приймальню юристів. Також ви можете з нами зв’язатися через Viber, WhatsApp або Telegram за номером 093 500 69 18.