30 липня в Україні закінчують дію карантинні норми. Які проблеми для українців можуть виникнути?

27 червня 2023 року була прийнята Постанова Кабінету Міністрів України № 651 “Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”, якою припиняється дія карантину на території України з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року.

Після оголошення 12 березня 2020 року карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, було прийнято низку нормативно-правових актів, що встановлювали певні правила та гарантії захисту прав осіб на території України, які могли бути порушені внаслідок обмеження свободи пересування, доступу до державних та інших послуг, доступу до засобів для існування тощо. Ці дії були реакцією на об’єктивні обставини — обмеження свободи пересування, доступу до державних послуг, ускладнення або повного припинення пропуску через кордони та КПВВ на тимчасово окупованій території. На жаль, після початку повномасштабного вторгнення ситуація лише погіршилася через воєнні дії та окупацію значних територій України, вимушеної міграції значної кількості українців як всередині країни, так і за кордоном.

Хоча на даний час частина таких правовідносин була врегульована Законодавством, прийнятим після оголошення в Україні воєнного стану, значна їх частина залишається не врегульованою.

Далі ми розглянемо найбільш проблемні питання, які потребують вирішення після припинення дії карантинного Законодавства.

Норми чинного Законодавства, що припиняють дію:

Законодавче регулювання

Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)” № 530-ІХ від 17.03.2020 року.

пунктом 2 прикінцевих та перехідних положень Закону передбачається:

на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19):

з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.

пунктом 3 прикінцевих та перехідних положень Закону передбачається:

На період карантину та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється:

1) прийняття рішення про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання;

2) зупинення публічним акціонерним товариством «Державний ощадний банк України» видаткових операцій за поточним рахунком внутрішньо переміщеної особи за відсутності проходження фізичної ідентифікації;

3) здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування;

Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)” № 540-ІХ від 30.03.2020 року.

пунктом 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону передбачається:

На період карантину та протягом 30 днів з дня його відміни:

  • забороняється здійснення перевірок фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщених осіб при призначенні (відновленні) соціальних виплат;
  • комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам приймають рішення про призначення (відновлення) або відмову в призначенні (відновленні) соціальних виплат без акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї;
  • продовжується виплата внутрішньо переміщеним особам соціальних виплат (пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування), призначених до періоду встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19).

Закон України “Про державну допомогу сімʼям з дітьми” №2811-ХІІ від 21.11.1992 року.

пунктом 11 Прикінцевих положень Закону передбачається:

Установити, що визначені статтею 6 цього Закону строки звернення щодо призначення державної допомоги сім’ям з дітьми продовжуються на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, та один місяць після дати його завершення.

Підзаконні нормативно-правові акти

Постанова Кабінету Міністрів України  “Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам” від 05.11.2014 р. № 637

абзацами 6, 14, 19 пункту 1 Постанови передбачається, що:

  •  Дія платіжних карток установлюється на строк до трьох років за умови проходження фізичної ідентифікації клієнта в установах акціонерного товариства “Державний ощадний банк України” кожні шість місяців. Ця умова не застосовується на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних з поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня відміни карантину.
  • У разі непроходження фізичної ідентифікації одержувачем соціальних виплат акціонерне товариство “Державний ощадний банк України” зупиняє видаткові операції за поточним рахунком та інформує протягом одного тижня з дня їх зупинення в електронній формі з використанням електронного цифрового підпису через захищені канали зв’язку про таке зупинення Міністерство соціальної політики та Міністерство фінансів.
  •  На період дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), та протягом 30 днів з дня відміни карантину забороняється зупинення акціонерним товариством “Державний ощадний банк України” видаткових операцій за поточним рахунком у разі непроходження фізичної ідентифікації одержувачем соціальних виплат.

Постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках” від 30.08.1999 р. № 1596

абзацами 3,4 пункту 17 Постанови передбачається, що:

  • Якщо ідентифікація та верифікація особи не відбулася протягом року, орган Пенсійного фонду та орган соціального захисту населення припиняє перерахування пенсії та грошової допомоги на поточний рахунок у визначену одержувачем установу уповноваженого банку і проводить виплату через національного оператора поштового зв’язку за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті у межах України в установленому порядку.
  • Умова щодо фізичної ідентифікації внутрішньо переміщених осіб не застосовується на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних з поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня відміни карантину.
  • Якщо ідентифікація та верифікація особи не відбулася протягом року, орган Пенсійного фонду та орган соціального захисту населення припиняє перерахування пенсії та грошової допомоги на поточний рахунок у визначену одержувачем установу уповноваженого банку і проводить виплату через національного оператора поштового зв’язку за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті у межах України в установленому порядку.

Постанова Кабінету Міністрів України “Про облік внутрішньо переміщених осіб”

від 01.10.2014 року № 509

Пунктом 7-2 Постанови передбачається, що:

  • на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється прийняття рішення про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.

Постанова Кабінету Міністрів України “Деякі питання надання державної соціальної допомоги” від 08.04.2020 року № 264

Частина 2 пункту 1 Постанови передбачає:

  • строк звернення за призначенням державної допомоги сім’ям з дітьми, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, продовжується на період карантину та один місяць після дати його відміни.

Аналіз вказаних норм дозволяє виділити 4 основні сфери правовідносин, на які вплине припинення карантину:

  1. Ідентифікація отримувачів соціальних, пенсійних та інших державних виплат.
  2. Можливість припинення довідки про взяття на облік ВПО та поновлення перевірок по фактичному місцю проживання — в першу чергу для ВПО, які мали довідку до 24.02.2022 року.
  3. Поновлення строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг, визначених законом (в першу чергу — паспортизація).
  4. Поновлення строків звернення за отриманням деяких видів соціальної допомоги.

Ідентифікація отримувачів соціальних, пенсійних та інших державних виплат.

Проведення ідентифікації для громадян, які перебувають за кордоном та на тимчасово окупованій території, території активних бойових дій в тому вигляді, який передбачений чинним Законодавством, неможливе в повному обсязі. Такі особи фізично не зможуть звернутися до банківських установ для проходження процедури ідентифікації. 

Результатом непроходження ідентифікації, відповідно до вказаної Постанови КМУ        № 1596 є припинення видаткових операцій, та припинення виплат на банківські рахунки,  що унеможливить доступ отримувача до виплат.

Також на даний час органи ПФУ фактично не застосовують вказану норму для отримувачів, які не є ВПО — щодо них карантинним Законодавством не було зупинено проведення ідентифікації та продовжуються виплати пенсій на відкриті рахунки. Але в них залишається можливість пройти ідентифікацію в будь-який час, керуючись положеннями вищевказаної Постанови.

Фактичним результатом поновлення проведення ідентифікації отримувачів стане припинення виплати пенсії, соціальних та інших виплат значній кількості людей як на території України, так і за кордоном.

На даний час АТ “Ощадбанк” розіслав повідомлення про необхідність пройти ідентифікацію та про блокування рахунків в разі її непроходження. Зазначена проблема була обговорена на засіданні Координаційного штабу з питань ВПО під головуванням І.А. Верещук 14.07.2023 та було вирішено:

  • для ВПО — отримувачів пенсії терміни проходження ідентифікації мають бути продовжено на 6 місяців; 
  • для ВПО — отримувачів соціальної допомоги ідентифікація взагалі не застосовується. 

Роз’яснення надано Ощадбанком  та Мінреінтеграціі

Проте зазначена проблема потребує подальшого нормативного регулювання. 

Альтернатива у вигляді віддаленої ідентифікації за допомогою Дія.Підпис, яка передбачена Постановою № 1596, є нежиттєздатною в існуючих обставинах.

Дія.Підпис — кваліфікований електронний підпис (КЕП), який може бути оформлений лише за наявності біометричного документа — ID-картки, біометричного закордонного паспорта, закордонного паспорта, виданого після 2015 року. 

Переважна частина пенсіонерів не мають таких документів, оскільки менше подорожують, мають паспорт-книжечку зразка 1994 року, не мають досвіду і можливості користуватися електронними ресурсами та загалом менше комунікують з державою для отримання адміністративних та інших послуг. Тож вони не зможуть пройти процедру віддаленої ідентифікації та стикнуться з блокуванням рахунків та  припиненням виплат.

Необхідно внести зміни до вищевказаних нормативних актів та відтермінувати проведення ідентифікації на період воєнного стану або зробити проведення ідентифікації добровільним та таким, що не має впливу на проведення виплат через банківські рахунки.

Також, одним зі способів ідентифікації могли би стати перевірка особи за допомогою відеозв’язку з пред’явленням документів, що підтверджують особу — порівняно з наявними способами  він може охопити значно більшу кількість людей, що залишилися на тимчасово окупованих територіях та потребую меншу кількість технічно складних дій.

Можливість скасування довідки про взяття на облік ВПО та поновлення перевірок по фактичному місцю проживання

Затвердження норм, що забороняли перевірки за адресою фактичного проживання, скасування довідки ВПО та зобов’язували державні органи продовжувати виплати ВПО пенсій, соціальних та інших виплат, гарантували збереження дії довідки ВПО, яка надає доступ до пенсійних та інших державних виплат. 

При цьому, для ВПО, що отримали довідку до 24.02.2022 року, довідка ВПО є єдиним способом отримувати пенсійні, страхові та інші виплати від держави. Відповідно до Постанови КМУ № 637 від 05.11.2014 року “Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам” всі види пенсійних, соціальних, страхових та інших виплат  здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою ВПО. В разі прийняття рішення про скасування дії довідки ВПО, вищевказані виплати їм також будуть припинені, на відміну від всіх інших громадян України, які можуть отримувати виплати за місцем реєстрації. 

Під час карантину (а тепер вже під час дії воєнного стану) КПВВ на лінії розмежування з ТОТ майже не функціонували через обмеження, встановлені з боку окупаційних органів. Відповідно, переміщення між підконтрольними Уряду України територіями та ТОТ було майже неможливим та здійснювалося переважно через територію російської федерації транзитом. Велика кількість ВПО не могла покинути такі території та залишається на них й зараз.

На даний час ситуація зі свободою пересування та доступом до державних виплат лише погіршилася та потребує відповідного державного регулювання. В разі припинення державних виплат або дії довідки ВПО, громадяни України будуть позбавлені можливості звернутися за поновленням таких виплат та залишаться без засобів для існування. 

Окремо треба зазначити про пенсіонерів з числа ВПО, оскільки з 2018 року органи ПФУ блокують будь-які пенсійні виплати, що не отримані вчасно через відсутність окремого порядку для проведення таких виплат. За офіційною інформацією від ПФУ заборгованість по пенсійних виплатах перед пенсіонерами-ВПО склала:

Також, після прийняття окремого порядку Постановою КМУ від 10.11.2021 року № 1165, який так і не запрацював, ПФУ також припинив виплати недоотриманої пенсії спадкоємцям померлих ВПО — станом на 01.05.2023 року розмір заборгованості склав 933,7 млн грн. На даний момент прийнятий бюджет ПФУ на 2023 рік, яким передбачено видатки на погашення заборгованості в розмірі 150 млн. грн., — це менше ніж швидкість, з якою заборгованість зростає. Але на даний час навіть ці кошти ще не почали виплачувати

Ми вже писали навесні про поновлення можливості проводити перевірки по місцю проживання ВПО, втім до кінця карантину діяла заборона на такі перевірки. Після його закінчення вони можуть бути поновлені вже цілком обгрунтовано, та призвести до скасування довідок ВПО тим, хто опинився на тимчасово окупованих територіях та припинення їм пенсій та інших державних виплат, оскільки припинення довідок на цій підставі також більше не заборонено. 

Поновлення перевірок по фактичному місцю проживання, блокування видаткових операцій Ощадбанком та відновлення можливості скасування довідок ВПО призведе до того, що пенсіонери-ВПО, які опинилися на ТОТ, евакуювалися за кордон або знаходяться в зоні активних бойових дій (наприклад пенсіонери-військовослужбовці) втратять доступ до пенсії, яку органи ПФУ відмовляться виплачувати після поновлення. Це спричинить подальше накопичення вже і так значного розміру заборгованості перед такою категорією пенсіонерів.

Необхідно внести зміни до вищевказаних нормативних актів та передбачити на період воєнного стану заборону на скасування дії довідки про взяття на облік ВПО (першочергово — щодо ВПО, які отримали довідку до 24.02.2022 року) через такі підстави як виїзд за кордон, повернення до покинутого місця проживання та непроходження ідентифікації та гарантувати продовження виплати пенсій та інших державних виплат ВПО. Також необхідно передбачити, що перевірки в разі їх проведення як мінімум по відношенню до “старих” ВПО не мають бути підставою для припинення пенсій, страхових та інших виплат, які призначені людині довічно або на визначених термін.

Поновлення строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг, визначених законом (в першу чергу — паспортизація).

Норма щодо зупинення строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг встановлювала широкі гарантії по забезпеченню громадянами своїх прав. В деяких випадках несвоєчасне звернення для отримання певної адміністративної послуги тягне за собою додаткові витрати або позбавлення можливості їх отримати

Відповідно до Постанови КМУ “Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України” № 302 від 25.03.2015 року, після досягнення 25 та 45 річного віку, громадяни, які мають паспорт-книжечку зразка 1994 року мають протягом 30 днів вклеїти фото, інакше вказаний документ вважається недійсним і підлягає заміні.

Виготовлення нового паспорту відбувається протягом 20 робочих днів. За виготовлення айді паспорта стягується оплата в розмірі 450 грн станом на 2023 рік.

При цьому, жителі тимчасово окупованих до 24.02.2022 року територій стикаються з проблемою при заміні паспорту, оскільки архіви ДМС залишилися на таких територіях. В разі звернення, такі особи вимушені проходити процедуру ідентифікації, що відповідно до положень Постанови № 302 передбачає залучення свідків або надання інших документів органам ДМС. Процедура встановлення особи та виготовлення нового паспорту може складати до 2 місяців 20 днів.

В умовах воєнного стану можливість виконати такі вимоги ускладнена, а громадяни України наражаються на небезпеку залишитися без документів, що підтверджують громадянство України та посвідчують особу на тривалий час, що унеможливлює працевлаштування, оформлення інших документів, отримання державних та інших послуг, відкриття банківських рахунків та отримання державних та інших виплат, передбачених Законодавством. Таким чином громадяни України можуть до 3-х місяців залишатися без засобів для існування та мають витратити кошти на оплату нового документа. На тривалий час людина випадає з публічного простіру держави та не може приймати участь в суспільному житті. 

Також, треба враховувати, що певна кількість громадян України в разі визнання паспорту-книжечки недійсним не зможуть надати необхідні документи або свідків для встановлення особи і залишаться без паспортного документа та засобів для існування.

На даний час питання визнання паспорту-книжечки недійсною частково вирішене Постановою КМУ від 21 жовтня 2022 р. № 1202, але лише щодо документів, до яких фото не було вчасно вклеєно під час дії воєнного стану та місяць до його початку.

Треба врахувати, що вказана проблема стосується документів, які є не втраченими, знищеними чи пошкодженими — в разі вклеювання до них фото вони по формі є повністю придатними для подальшого використання. Примусовий перевипуск паспортних документів, які цілком можуть використовуватися далі і не втратили свої властивості є нелогічним та не відповідає інтересам громадян України.

Необхідно внести зміни до вказаної Постанови № 1202, та поширити її дію на всі паспорти, фото в які не було своєчасно вклеєне без обмеження по часу або скасувати вимогу перевипуску паспорту в разі пропуску 30-ти денного строку на вклеювання фото в цілому.

Поновлення строків звернення за отриманням деяких видів соціальної допомоги

Положення Закону «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» встановлюють строки, протягом яких необхідно звернутися для оформлення визначених видів державної допомоги сімʼям з дітьми. Допомога сім’ям з дітьми, зокрема, включає допомогу при народженні дитини, для оформлення якої за звичайних умов необхідно звернутися протягом 12 календарних місяців від народження дитини.

Пунктом 11 Розділу VIІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону та частини 2 пункту 1 Постанови КМУ «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» від 8 квітня 2020 №264, було продовжено терміни звернення для призначення допомоги на час дії карантину та один місяць після дати його відміни. Тож батьки, які пропустили термін звернення для оформлення допомоги під час карантину, ще можуть звернутися за оформленням до 31 липня 2023 року. У разі якщо вони не звернуться в зазначений термін, вони втратять право на отримання допомоги.

Сім’ї, у яких народилася або народиться дитина після припинення дії карантину, зможуть отримати допомогу за умови звернення в межах встановленого законодавством терміну – 12 календарних місяців від дня народження дитини.

Необхідно передбачити продовження строків на звернення для оформлення допомоги сімʼям з дітьми на час дії воєнного стану та протягом місяця з дня його припинення. Адже наразі існує велика кількість родин, які спочатку через карантинні обмеження та потім через воєнні дії не встигли або не мали можливості звернутися для оформлення допомоги в установлений термін. Крім того, якщо строки звернення не буде подовжено, у чималої кількості сімей, які, зокрема, через термінову евакуацію в межах країни чи закордон, або ж відсутність можливості виїзду зараз з тимчасово окупованої території, суттєво погіршиться можливість забезпечення та догляду за дітьми.