Допомога на проживання під час воєнного стану. Головні зміни згідно постанови №332

20 березня 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №332, яка визначає деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі — ВПО). Постанова складається з двох частин, одна з яких передбачає зміни до Постанови КМУ №509 (процедури взяття на облік ВПО), а інша містить новий порядок виплати допомоги на проживання.

Отримання довідки про взяття на облік ВПО

Довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення.  

Зверніть увагу! Отримання довідки не є вашим обов’язком, це ваше право. Але довідка необхідна для отримання допомоги на проживання ВПО та інших виплат.

Хто має право отримати довідку

 • На отримання довідки мають право особи, які після введення воєнного стану 24.02.2022 перемістилися з території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії та яка визначена в переліку. Станом на 09.05.2022 року в оновлений перелік територіальних громад, що розташовані в районах проведення воєнних (бойових) дій, або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), додалися дві громади в Миколаївській, одна в Дніпропетровській та 11 в Запорізькій областях.Загалом до переліку ввійшли 7 областей. Це територіальні громади Дніпропетровської (3 громади), Донецької (66 громад), Запорізької (61 громада), Луганської (37 громад), Миколаївської (20 громад), Харківської (51 громада) та Херсонської (49 громад) областей.

  Також переглянути актуальну інформацію щодо статусу громад можете за посиланням на цифровій мапі.

ВАЖЛИВО! За загальним правилом, місце проживання заявника має бути зареєстроване/задеклароване в одному з цих регіонів.

 • якщо задеклароване/зареєстроване місце проживання заявника розташоване поза межами території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії, особа може бути взята на облік як ВПО у разі якщо:
 • перебуває на обліку як платники ЄСВ на території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії;
 • сплатила або за яку сплачено роботодавцем ЄСВ за IV квартал 2021 року або за 2021 рік на території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії. 

Місце сплати ЄСВ підтверджується через ПФУ.

Зверніть увагу! На отримання довідки також має право особа, яка перемістилася в межах однієї адміністративно-територіальної одиниці (області, району, міста), визначеній в переліку (див. вище). 

За оформленням довідки потрібно звернутися до: 

 • структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій

або

 • виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад

або

 • до уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради

або

 • ЦНАПу.

Також анонсувалося, що заяву можна буде подати через портал ДІЯ (на момент написання статті функціонал ще доопрацьовується).

Зі зразком заяви ви можете ознайомитись за посиланням.

Документи, які потрібно надати для оформлення довідки

 • документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України (паспорт громадянина України в формі книжечки або ID-карти, закордонний паспорт);
 • або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус (для іноземців, осіб без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України);
 • або свідоцтво про народження дитини. 

Допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам

 • Постанова 505 скасовується, і замість адресної допомоги тепер буде допомога на проживання внутрішньо переміщених осіб;
 • Допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території  Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, а також території адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії (список вище);
 • Допомога надається щомісячно з місяця звернення на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування на кожну внутрішньо переміщену особу, яка отримала довідку ВПО, у таких розмірах:
  • для осіб з інвалідністю та дітей — 3 000 гривень;
  • для інших осіб — 2 000 гривень.

Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням та дати припинення чи скасування воєнного стану.

Зверніть увагу! У разі звернення з заявою про надання допомоги на проживання до 30 квітня 2022 року допомога надається включно з березня 2022 року. 

 • ті ВПО, які станом на 1 березня 2022 р. отримували щомісячну адресну допомогу, будуть отримувати допомогу на проживання, вона призначається автоматично. За минулі місяці, коли особа отримувала АП, їй допомога на проживання не виплачується;
 • Допомога не надається ВПО, які були обліковані як ВПО до 24 лютого 2022 р. у регіонах, що не включені до переліку, за винятком осіб, які отримували щомісячну адресну допомогу
 • Розмір отриманої допомоги не враховується під час обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги, що надаються відповідно до законодавства. 
 • Неповнолітня дитина (14-18 років) має право самостійно звернутися за призначенням допомоги. Заяву про виплату допомоги малолітній дитині (до 14), яка прибула без супроводження законного представника, може подавати від її імені родич (баба, дід, прабаба, прадід, повнолітні брат або сестра, тітка, дядько) або вітчим, мачуха, у яких проживає (перебуває) дитина.

Як отримати допомогу на проживання

 1. Оформити довідку ВПО (див. вище)
 2. Подати заяву про надання допомоги до уповноваженого органу, а саме: 
 • структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій;
 • виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад;
 • до уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради
 • ЦНАПу.

Або подати заяву через портал ДІЯ (на момент написання статті функціонал ще доопрацьовується).

Зі зразком заяви про надання допомоги на проживання ви можете ознайомитись за посиланням

Зверніть увагу! Заяви про взяття на облік ВПО та про надання допомоги можна подавати одночасно

Допомога виплачується на банківський рахунок (за стандартом IBAN), який зазначається у заяві про надання допомоги.