Покращення процедури вступу. Частина 1. Що розповідають студенти-ВПО

Протягом листопада-грудня 2021 року Громадська організація Донбас СОС проводила опитування вступників 2021 року та працівників ВНЗ, які приймали вступників. Опитування відбувалося в межах роботи над проєктом, який має за мету покращення доступу до освіти для молоді з числа постраждалих від збройного конфлікту на Сході України,  за підтримки Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). 

Ми щиро дякуємо всім, хто долучився до опитування, висловлюючи свої думки та зауваження й надаючи пропозиції щодо покращення процесу вступу. Хочемо поділитися результатами опитування, яке ляже в основу аналізу та пропозиції щодо внесення змін та покращить процес вступу в наступні роки.

Опитування абітурієнтів 2021 року проводилося серед 100 осіб. 55 – вступники з числа ВПО, 45 – з числа молоді, які вступили за спрощеною процедурою через освітні центри Донбас-Україна.

Вступники ВПО

Більшість з опитаних ВПО (38 осіб) вступали в ВНЗ у місті, де жили до вступу, і де зареєстровані як ВПО. Деякі з опитаних вказували, що обрали для вступу ВНЗ в іншому регіоні. Причини такого вибору, зокрема полягали в позитивному досвіді навчання у цих закладах вищої освіти батьків респондентів.

«Мама вчилася в цьому ВНЗ, згадувала роки навчання. Я також вирішила вступити в нього, хоча довелося їхати в інший регіон».

Серед вступників з числа ВПО 28 осіб (51%) від числа опитаних вказали на те, що проблем зі вступом, отриманням інформації, ставленням до студентів не було. «Від викладачів завжди можна отримати допомогу, до речі про можливість отримувати соціальну стипендію розповіли відразу самі, всі роз’яснили».

27 вступників з числа ВПО (49%) вказували на проблеми під час вступу.

Найчастіше зазначали про складнощі з підтвердженням місця проживання до переїзду та підтвердження того, що абітурієнт дісно відноситься до категорії ВПО. Наразі отримання довідки про реєстрацію місця проживання на непідконтрольних територіях ускладнене.

«Пришлось объяснять нескольким преподавателям из приемной комиссии, что нет возможности у ВПЛ брать справки в ЖЄКе, которые подтверждают прописку на оккупированной территории».

«Были проблемы с подтверждением того, что ты действительно ВПЛ. Я приносил табель из Луганской школы 2013 года».

«При поступлении не обратили внимание на справку ВПЛ и в итоге зачислили на контракт. Буду переводиться, конечно. Как будут места».

Студенти-ВПО також скаржилися на те, що наразі така категорія практично не має льгот при вступі, а в окремих випадках до неї не застосовуються правила, як для всіх інших студентів. Зокрема, не враховується проживання в сільській місцевості, навчання в сільській школі для нарахування «сільського коефіцієнту» при вступі. 

«Я п’ять років навчалася в сільській школі, де ми жили з родиною. Мої однокласники вступали і до них застосовувався сільський коефіцієнт. До мене – ні. Як виявилося, абітурієнти з числа ВПО не мають право на його застосування. Не вважаю це справедливим». 

18 респондентів вказали на те, що інформації щодо пільг для ВПО недостатньо. Зазначається, що навіть представники вступних комісій не завжди володіють потрібною інформацією і звертаються за роз’ясненнями.

При опитуванні студентів ВПО була виявлена проблема неможливості підтвердити освітні кваліфікації, отримані на окупованих територіях, та неможливості поновлення навчання в ВНЗ України на основі підтверджених кваліфікацій.

«Я закончила 3 курса на оккупированной территории. Хотела возобновиться на 4 курс, готова была сдавать экзамены, но процедура подтверждения оказалась невозможной. Только с 1 курса и только после подтверждения аттестата (я закончила 9 классов еще до оккупации, доучилась после оккупации)».

З такою та аналогічними проблемами до організації Донбас СОС звертається велика кількість людей. Наразі гостро стоїть питання напрацювання механізмів підтвердження освітніх кваліфікацій, здобутих на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей. Аналогічна процедура вже розроблена для АР Крим.

Серед основних пропозицій, які були висловлені студентами-ВПО, і які могли б покращити процес вступу і адаптації, висловлювалося наступне: 

Необхідність підвищення стипендії для студентів-ВПО.

«В общем все хорошо, но все же не помешала бы еще и материальная поддержка или стипендия побольше именно для ВПО. Родители и так снимают жилье, а еще и мне помогают».

Інформування цільової аудиторії про пільги для ВПО. 

Інформація про пільги має надаватися як через широкі інформаційні кампанії, так і через персональне інформування студентів про їхні можливості на рівні школи, на рівні УТСЗН, де зареєстрований ВПО, на рівні ВНЗ. Серед пропозицій було висловлене проведення «днів відкритих дверей» при ВНЗ саме для студентів з числа переселенців, де б роз’яснювалося про їхні пільги та можливості при навчанні в конкретному університеті.

«Больше информировать – мало детей-ВПЛ и их родителей знают о льготах для ВПЛ, и как ими воспользоваться. Автоматически по справке ВПЛ ничего не происходит».

Більшість вказували на те, що інформації щодо пільг для ВПО недостатньо. Навіть представники вступних комісій не завжди володіють потрібною інформацією і звертаються за роз’ясненнями.

Інформування  представників приймальних комісій, щодо особливостей студентів з числа внутрішньо-переміщених осіб.

Зокрема, були висловлені побажання, що представники ВНЗ мають бути ознайомлені з законодавчими актами, які стосуються ВПО, особливостей отримання довідок ВПО тощо.

Збільшення стипендіального забезпечення для студентів-ВПО та розробка можливостей обов’язкового першочергового надання місця в гуртожитках.

Підтримка студентів-ВПО при оформленні довідок за новим місцем мешкання при вступі до ВНЗ.

«Пошел оформлять новую справку ВПО после поступления, а мне 16 лет. В УТСЗН сказали чтобы приходил с мамой. А она в другом городе осталась. Тогда сказали чтобы пришел кто-то из ВУЗа. А кто придет оттуда. Я никого там не знаю».

Спрощення процедури підтвердження належності абітурієнта до категорії внутрішньо переміщених осіб у разі відсутності підтвердженого місця реєстрації.

Деяка частина вирішення цих проблем лежить у площині законодавчих змін, деякі проблеми потребують роботи на рівні ВНЗ. З усіми ними ми плануємо працювати надалі.

Це перша частина статті за підсумками опитування абітурієнтів-2021 і працівників ВНЗ, проведеного Донбас SOS. Які проблеми при вступі назвали студенти з окупованих територій – читайте у наступній публікації, яка вийде згодом.

Ця стаття була представлена ГО «Донбас СОС» в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.

Зміст статті є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.