Як оформити посвідчення на повернення до України

В листопаді 2022 року набрала чинність Постанова КМУ, якою затверджено Порядок оформлення посвідчення особи на повернення в Україну. Можна сказати, що порядок оформлення було значно спрощено, адже посвідчення на повернення особи в Україну існувало і раніше, але для його оформлення потрібно було звертатися лише в закордонні дипломатичні установи України.

Проте в умовах повномасштабного вторгнення рф в Україну, відсутності пунктів пропуску з тимчасово окупованими територіями (далі — ТОТ), складною безпековою ситуацією, багато громадян України, які проживали на ТОТ, виїхали чи були примусово депортовані на територію росії без документів. Проте зараз планують повертатися в Україну.

До нас в організацію звертаються люди, які зараз знаходяться на ТОТ і збираються виїжджати, або вже виїхали до росії і планують повертатися в Україну через територію третіх країн. Основне питання — що робити, якщо відсутні документи:

“Добрый день, подскажите пожалуйста, через какие страны сейчас возможно приехать в Украину из Донецка и какие возможны особенности пересечения границы (особые требования для украинских граждан с регистрацией в Донецкой области)? Возможно ли въехать 16 подростку по свидетельству о рождении (т. к. других документов у него нет)?”

“Я ознакомилась с  информацией о получении «посвідчення на повернення», у меня вопрос относительно того каким образом можно подать документы необходимые для оформления удостоверения, а затем получить само удостоверение, если в Украине нет ни одного лица из списка тех, кто может подать документы и соответственно получить по факту оформления само удостоверение? сейчас находимся в Донецкой области на временно оккупированной территории”

Посвідчення особи на повернення в Україну є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України (крім випадків, передбачених законами) та дає право на в’їзд в Україну. Цей документ стане в нагоді саме в тих випадках, коли людина перебуває без документів на території росії, де консульські установи та дипломатичні представництва України не працюють. 

Це офіційний документ з фотографією та відомостями про особу, на ім’я якої його оформлено. По цьому документу можна перетнути державний кордон навіть якщо інші документи відсутні. 

Ознайомитись зі зразком можна за посиланням, форму бланку закріплено законодавчо. 

Як оформити посвідчення на повернення

Оформити посвідчення на повернення можна без присутності особи, на ім’я якої воно оформлюється. Така особливість цілком виправдана, адже якщо людина перебуває на ТОТ чи росії, то логічно що особисто до уповноважених органів звернутися не може. 

Оформляє посвідчення на повернення Державна міграційна служба України (ДМС), тому і звертатися потрібно до територіальних органів ДМС на території України. 

Звернутися можуть представники чи члени сім’ї особи, на чиє ім’я буде оформлено таке посвідчення, наприклад, 

  • один із батьків або інший законний представник особи у віці до 18 років (далі — законний представник);
  • один з батьків (повнолітньої особи);
  • один із подружжя; 
  • повнолітня дитина;
  • рідні (повнорідні, неповнорідні) брат/сестра. 

Також звернутися можна до Мінреінтеграції, яке в свою чергу подає до територіального органу ДМС офіційне звернення та інші документи. Таке звернення до Мінреінтеграції буде актуально для осіб, у кого немає родичей (членів сім’ї) на території України. 

Якщо оформлення посвідчення здійснюється через Мінреінтеграції — радимо звертатися безпосередньо до них для уточнення порядку подачі та переліку необхідних документів (на Гарячу лінію 1548 (або +38(096)078 84 33 — viber для дзвінків з ТОТ чи з-за кордону).

Зверніть увагу, що оформлюється таке посвідчення безоплатно, протягом 5-ти робочих днів з дня подання заяви-анкети (форма зазначеної заяви закріплена законодавчо).

Для оформлення посвідчення законний представник, член сім’ї подає до територіального органу ДМС за місцем звернення такі документи:

  • письмову заяву-анкету;
  • свідоцтво про народження або документ про реєстрацію народження, видані компетентним органом іноземної держави і легалізовані в установленому порядку (у тому числі його копія, засвідчена в установленому порядку), або е-свідоцтво про народження, або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження — у разі оформлення посвідчення особі у віці до 18 років, стосовно якої відсутня інформація в Реєстрі або відомчій системі ДМС.

У разі відсутності свідоцтва про народження такі відомості вносяться працівником ДМС на підставі інформації, зазначеної у письмовій заяві.

  • документ, що посвідчує особу законного представника, члена сім’ї, та документ, що підтверджує повноваження особи (у разі подання документів законним представником) або факт родинних стосунків (у разі подання документів членом сім’ї).

У разі відсутності у законних представників, членів сім’ї документів, які підтверджують їх повноваження або факт родинних стосунків, такі відомості вносяться працівником ДМС на підставі інформації, зазначеної у письмовій заяві. В подальшому ця інформація буде перевірена за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

  • дві кольорові фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра (для вклеювання до посвідчення) та дві кольорові фотокартки розміром 10 х 15 сантиметрів (для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування до відомчої системи ДМС).

Строк дії посвідчення — до 3-х місяців. 

Як здійснюється оформлення посвідчення

Заява-анкета приймається та перевіряється працівником територіального органу ДМС. 

Рішення про оформлення посвідчення приймається за результатами ідентифікації особи, перевірки факту належності до громадянства України або визнання особою без громадянства в Україні та поданої законним представником, членом сім’ї, Мінреінтеграції інформації.

Ідентифікація особи здійснюється на підставі даних, що містяться в Державному  реєстрі актів цивільного стану громадян або відомчій системі ДМС.

Оформлене посвідчення передається територіальним органом ДМС законному представнику, члену сім’ї або надсилається Мінреінтеграції для організації подальшої передачі особі, на ім’я якої воно оформлене. 

Проте в оформленні посвідчення може бути відмовлено у разі, коли: 

  • стосовно оформлення посвідчення звернувся законний представник або член сім’ї, повноваження якого щодо отримання посвідчення не підтверджено відомостями Державного реєстру актів цивільного стану громадян або документально;
  • документи та інформацію, необхідні для оформлення посвідчення, подано законним представником, членом сім’ї, Мінреінтеграції не в повному обсязі;
  • дані, отримані з відомчих інформаційних систем, баз даних Реєстру, відомчої системи ДМС, не підтверджують інформації, поданої законним представником, членом сім’ї, Мінреінтеграції, або її обсяг недостатній для ідентифікації особи.

Рішення про відмову надається в письмовому вигляді із зазначенням підстав такої відмови. 

Як здійснюється перетин кордонів на підставі посвідчення на повернення

Мінреінтеграції спільно з МЗС було роз’яснено правила в’їзду та перебування на території Болгарії, Румунії, Туреччини, Німеччини та Польщі на підставі посвідчення на повернення. Ознайомитися з інформацією можна за посиланням

Проте, зверніть увагу, що на практиці всі випадки індивідуальні. При поверненні в Україну Державна прикордонна служба може здійснити пропуск навіть лише на підставі свідоцтва про народження українського зразка (зокрема, така практика поширена стосовно дітей до 18 років). Ми знаємо про непоодинокі такі випадки. 

Тому, якщо сумніваєтесь як діяти, з чого розпочати оформлення документів, яку третю країну вибрати для повернення в Україну — зверніться до нас за консультацією. Телефон нашої Гарячої лінії — 0800309110 (дзвінки безкоштовні), viber — +38(093)5006918 (для зв’язку з ТОТ чи з-за кордону), або напишіть нашим юристам на онлайн-приймальню.