Придбання житла та зміна реєстрації: що буде з довідкою ВПО та адресною допомогою?

На нашу Гарячу лінію часто звертаються із питаннями щодо того, як вплине зміна місця реєстрації та/або придбання житла на виплати адресної допомоги та довідку внутрішньо переміщеної особи (далі — довідка ВПО). Наприклад, нам ставлять такі питання: 

Якщо я купила квартиру, чи скасують мою довідку переселенця?

— Мій чоловік успадкував частину будинку від своїх родичів, чому мені припинили виплату адресної допомоги?

— Я хочу зареєструватися на підконтрольній території України та відмовитися від довідки ВПО, чи зможу я отримувати пенсію без обмежень для ВПО?

Відповідаємо.

Щодо скасування довідки ВПО у разі придбання житла

Згідно статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:

1) подала заяву про відмову від довідки;

2) скоїла кримінальне правопорушення: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; вчинення кримінального правопорушення проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку або військового кримінального правопорушення;

3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;

4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;

5) подала завідомо недостовірні відомості.

Важливо! На період дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних з поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня відміни карантину забороняється прийняття рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої статті 12 Закону.

Отже, придбання житлового нерухомого майна та/або зміна реєстрації у паспорті не є підставою для скасування довідки ВПО.

Щодо виплат адресної допомоги у разі придбання житла 

Проте, набуття права власності на житлове нерухоме майно  є підставою для скасування щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Адже відповідно до  п. 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги, грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім’ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.

Тому, якщо ви або будь-хто з членів вашої сім’ї стали власником житлового приміщення або частини житлового приміщення — виплати не призначаються. Навіть якщо ви не змінили адресу реєстрації у паспорті (не прописалися у набутому будинку чи квартирі) та не скасували довідку ВПО. При цьому частка житла не має значення — навіть якщо це буде 1 кв. м. нерухомості. 

Одразу слід зазначити, адже такі питання також виникають, що у разі придбання нежитлового приміщення (наприклад: гараж чи складське приміщення) або житлового приміщення, яке непридатне для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану, форму якого затверджено Постановою № 505 від 01.10.2014, адресна допомога буде виплачуватись. 

У разі купівлі об’єкту незавершеного будівництва — право власності вважається набутим після введення його в експлуатацію -з  дня  державної реєстрації права власності за вами саме на житлову нерухомість.

При цьому, в разі передання права на житлову нерухомість (продаж, подарунок тощо), право на отримання адресної допомоги поновлюється.

Щодо того, хто належить до членів сім’ї

Згідно ст. 3 Сімейного кодексу України сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.

Подружжя вважається сім’єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв’язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.

Дитина належить до сім’ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає. 

Важливо! Згідно ст.6 Сімейного кодексу України, правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття.

Конституційний суд України у своєму рішенні від 3 червня 1999 року у справі № 1-8/99 зазначив, що обов’язковою умовою для визнання осіб членами сім’ї, крім власне факту спільного проживання, є ведення спільного господарства, тобто:

наявність спільних витрат;

спільний бюджет;

спільне харчування;

купівля майна для спільного користування;

участі у витратах на утримання житла, його ремонт; 

надання взаємної допомоги;

наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням; інші обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.

Наприклад: Якщо ВПО після закінчення вищого навчального закладу знявся з реєстрації в гуртожитку та зареєструвався у знайомих (оскільки не має змоги зареєструватися за попередньою адресою на тимчасово окупованій території), це не означає, що він входить до складу сім’ї власника. Така людина має право на адресну допомогу. 

Разом з тим, якщо 14-літня дитина — ВПО проживає з бабусею, її батьки не позбавлені батьківських прав та проживають окремо у власному житлі — ця дитина не буде мати права на адресну допомогу.

Також якщо дружина та чоловік проживають окремо, але їх шлюб не припинено — у випадку, коли чоловік набуває права власності на житлове приміщення або навіть маленьку частину житлового приміщення, дружина втрачає право на адресну допомогу з наступного місяця після державної реєстрації права.

Важливо! Відповідно до п.11 Порядку, уповноважений представник сім’ї, якому призначено грошову допомогу, зобов’язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня виникнення таких обставин. 

Зверніть увагу! УПСЗН можуть стягнути з отримувачів всю суму виплат адресної допомоги за період, коли їм належало житло. Про судову практику з цього приводу ми писали раніше (частина 1, частина 2). Тому, якщо ви або член вашої сім’ї набуває власності на житло, краще відразу повідомити про це УПСЗН. 

Що стосується виплат у разі зміни адреси реєстрації у паспорті

Зазначаємо, що зміна місця реєстрації не є підставою для відмови у виплаті або припинення адресної допомоги, якщо до складу вашої сім’ї не входить власник житлового приміщення. Перелік таких підстав передбачений пунктом 12 Постанови Кабінету Міністрів України “Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг” № 505 від 01.10.2014 року. 

Щодо впливу скасування довідки та зміни реєстрації у паспорті на виплату пенсії

Нажаль, навіть якщо вами було змінено реєстрацію у паспорті з адреси на тимчасово окупованої території на адресу приміщення, що розташоване на підконтрольній уряду України території та ви відмовились від довідки ВПО, до вас будуть застосовуватись ті самі вимоги, що й до внутрішньо переміщених осіб. 

Про це ми писали раніше тут.

 

Даний проєкт «Гаряча лінія для населення, яке постраждало від збройної агресії РФ» виконується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).