Перевірки місця проживання: чого очікувати внутрішньо переміщеним особам?

“Наша пісня гарна, нова — починаймо її знову!?”

14 жовтня 2022 року постановою Кабінету Міністрів України № 1168 були внесені зміни до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщених осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332 та додано положення, якими передбачається проведення перевірок внутрішньо переміщених осіб (далі — ВПО) за фактичним місцем проживання. 

Практика проведення перевірок ВПО не нова. В 2016 році було прийнято дискримінаційну постанову КМУ №365, яка передбачала проведення перевірок переселенців за місцем фактичного проживання. Хто з нами давно, той пам’ятає скільки було випадків припинення соціальних виплат, пенсії, адресної допомоги, і скільки сил пішло на те, щоб Окружний адміністративний суд міста Києва своїм рішенням від 11 червня 2019 року у справі № 640/18720/18 визнав протиправним проведення перевірок за місцем фактичного проживання ВПО. В подальшому такі перевірки були скасовані, положення постанови втратили чинність.  

Але з кінця 2022 року перевірки знову повернулися. Розповідаємо — чого очікувати, хто перевіряє, що робити, якщо вас не було вдома під час перевірки та виплату допомоги на проживання було припинено. 

Як відбуваються перевірки та хто перевіряє 

Перевірки здійснюються територіальними органами Нацсоцслужби

Відповідно до пункту 5 Порядку надання допомоги на проживання ВПО передбачається проведення вибіркових перевірок. Керівник (заступник керівника) територіального органу Нацсоцслужби приймає рішення про проведення перевірки відповідно до сформованих з використанням Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб списків. 

Таким чином, ви можете потрапити в список на проведення перевірки, а можете і не потрапити. Єдиного алгоритму формування таких списків немає. 

Міністерством соціальної політики України було надано роз’яснення про необхідність попереджати в телефонному режимі ВПО про відвідування її територіальними органами Нацсоцслужби.

За результатами проведеної перевірки складається акт за формою, встановленою Нацсоцслужбою. Такий акт протягом одного робочого дня передається до органу соцзахисту населення, в якому особа перебуває на обліку. 

Що робити, якщо ви були відсутні під час проведення перевірки

Якщо під час проведення вибіркової перевірки ви були відсутні за місцем фактичного проживання/перебування, про це робиться відповідний запис в акті. Також вам мають залишити повідомлення про необхідність протягом 10 календарних днів прибути до органу соцзахисту населення за місцем перебування на обліку для проходження ідентифікації.

Якщо ви протягом 10 календарних днів не прибули до органу соцзахисту населення для проходження ідентифікації, орган соцзахисту населення приймає рішення про припинення надання вам допомоги на проживання з наступного місяця. 

Варто відмітити, що гроші за той період, коли виплата була припинена, не повертаються. Відновлення виплат відбувається на наступний місяць після проходження ідентифікації. 

Проте ситуації трапляються різні. На Гарячу лінію нашої організації надходять звернення наступного характеру: 

“Гуртожиток, Вінниця, прийшла перевірка коли не було світла, навіть не стали підніматися в квартиру. При цьому склали акт, що людини немає по місцю проживання, повідомлення з’явитися в орган соцзахисту не залишили.”

“Мои родители ВПО хотят приехать ко мне в гости на 2-3 недели, мы не виделись с февраля. Я сейчас в Германии. Они очень волнуются, что пока они будут у меня, придет проверка и им отменят выплаты. Можно заранее предупредить что они уезжают на время? Как действовать нам?”

Обов’язку попереджати заздалегідь, що ви будете відсутні по фактичному місцю проживання/перебування в певний проміжок часу, немає. Навіть якщо ви попередите, органи Нацсоцслужби не зобов’язані це фіксувати.

Проте відповідно до листа Мінсоцполітики вас мають попередити в телефонному режимі про проведення перевірки (з листом можна ознайомитися вище).

Якщо ви помітили, що відбувається затримка з виплатою допомоги на проживання, або ви взагалі не отримали виплат в поточному місяці, радимо звернутися до органу соціального захисту населення, в якому перебуваєте на обліку як ВПО, та уточнити причини затримки виплат.  Або, якщо ви відвідували рідних за кордоном, після повернення поцікавтесь в органі соцзахисту, чи не було щодо вас перевірки.

Якщо виплату допомоги на проживання припинено на підставі проведеної перевірки, проте вас не було належним чином повідомлено про це, радимо писати скаргу до територіального органу Нацсоцслужби та органу соціального захисту населення. 

Експерти та юристи нашої організації раді надати більш детальну консультацію конкретно по вашій ситуації та допомогти написати заяву.  Для цього звертайтеся на Гарячу лінію за номером 0800309110 (дзвінки безкоштовні), або на вайбер за номером 0935006918, написати на приймальню юристам за посиланням.

Позиція громадських правозахисних організацій стосовно запровадження вибіркових перевірок ВПО

Ми вважаємо, що проведення вибіркових перевірок в умовах воєнного стану, постійних обстрілів, відсутності електроенергії є невиправданими.  ВПО з огляду на ризики для їхнього життя та здоров’я можуть бути позбавлені протягом тривалого часу можливості повідомити уповноважені органи про зміну місця їхнього проживання.

Ще в жовтні 2022 громадські організації, що опікуються питаннями захисту прав постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, в тому числі наша організація Донбас СОС, звернулися до Міністра соціальної політики України Жолнович О.І. та Віце-прем’єр-міністра – Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Верещук І. А. про необхідність внесення змін до пункту 5 Порядку та скасування положень, якими запроваджені перевірки ВПО по фактичному місцю проживання/перебування. 

Крім того, на період дії карантину та протягом 30 днів з дня його відміни заборонено здійснювати контроль за проведенням соціальних виплат ВПО та проводити перевірки фактичного місця проживання/перебування особи. Зазначене передбачено Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)” (пункт 3 частини 3 та пункт 4 Прикінцевих положень вищевказаного Закону). Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 р. № 1236 карантинні обмеження на території України продовжено до 30 квітня 2023 року. Таким чином відбувається суперечність підзаконного нормативно правового акту (положень постанови КМУ №332) Закону України, який має вищу юридичну силу. 

Питання відміни перевірок місця проживання ВПО вже неодноразово піднімалися на нарадах з органами державної влади, проте, на жаль, позитивних зрушень в цьому напрямку на даний момент немає. 

Нагадуємо, що всю актуальну інформацію стосовно оформлення допомоги на проживання та підстав припинення виплат, ми зібрали в статті “Допомога на проживання ВПО у 2023 році: що, як, де оформити? Усі актуальні дані”.